Ottaisin kreikankonnan!!!!

Ottaisin tyttö kreikankilpikonnan hyvään kotiin ilmaiseksi tai ostaisin halvalla, ikää saisi olla 1-3 vuotta ja seurallinen luonne, tulisi toisen tyttökilpparin seuraksi. Soittele: 045-6301210 =)
6386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksei suomalainen rehti kelpaa? Konnia ulkomailta... hhhhämäräää

Äänestä
  • Haahaahaaaaaa olipa hauska vitsi... Mä tässä vaa aattelin et se vois opettaa mulle kreikkaa ku ei ois nytkää mitää tekemistää.... Tylsää jne....

    Äänestä

Kahta samaa sukupuolta olevaa kilpikonnaa ei kannata ottaa, koska ne täysikasvuisiksi tultuaan viimeistään alkaa tappelemaan. Kilpikonnat eivät kaipaa kaiveria, voivat olla jopa onnellisempia yksinään. Luonnossa ne tapaavat toisiaan vain lähinnä lisääntymisaikana.
Silloin jos haluaa yrittää lisäännyttää niitä niin siinä tapauksessa toisen kilpikonnan ottaminen on hyvä, mutta silloinkin kannattaa varautua siihen, että niitä ei pysty pitämään välttämättä yhdessä muulloin kuin lisääntymis aikana.

Äänestä
  • Jaaha, no hankin sit kaks terraarioo

    Äänestä

  • Meillä on kaksi kilpikonnaa, kummatkin tyttöjä. Tulevat hyvin toimeen, paitsi ruokaillessa saattaa tulla kinaa, kun kummallakin on "eri tapa" syödä. Pienempi kiipeää ruokalautasen päälle ja syö sieltä alimmaisia ja isompi nelivarvas on "siistimpi" syöjä. Eläinlääkärissä sanottiin että voi pitää kumpaakin samassa terraariossa kunhan vain ruokailut järjestetää niin että kummallakin on syötävää riittävästi. Joten kummallakin on omat ruoka kipot ja ruokakippojen välissä on pahvista tehty seinä joten ne eivät näe toisiaan ja syövät rauhassa ja hyvällä ruoka halulla. Muuten yhteis elo sujuu vaivatta ja hyvin. Jos toinen otetaan terraariosta hetkeki pois alkaa toinen etsiä minne toinen on mennyt :)

    Äänestä

  • Kilpikonna kirjoitti:

    Meillä on kaksi kilpikonnaa, kummatkin tyttöjä. Tulevat hyvin toimeen, paitsi ruokaillessa saattaa tulla kinaa, kun kummallakin on "eri tapa" syödä. Pienempi kiipeää ruokalautasen päälle ja syö sieltä alimmaisia ja isompi nelivarvas on "siistimpi" syöjä. Eläinlääkärissä sanottiin että voi pitää kumpaakin samassa terraariossa kunhan vain ruokailut järjestetää niin että kummallakin on syötävää riittävästi. Joten kummallakin on omat ruoka kipot ja ruokakippojen välissä on pahvista tehty seinä joten ne eivät näe toisiaan ja syövät rauhassa ja hyvällä ruoka halulla. Muuten yhteis elo sujuu vaivatta ja hyvin. Jos toinen otetaan terraariosta hetkeki pois alkaa toinen etsiä minne toinen on mennyt :)

    Usein ne tulevatkin toimeen ennen sykukypsiksi tulemistaan, eli n. alle 10 vuotiaina, sen jälkeen vasta ne tappelut yleensä alkavat.Kannattaa kuitenkin aina varautua siihen, että molemmilla on omat terrat.Naaras konnat jostain syystä sietävät kyllä paremmin toisiaan kuin urokset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kimpale kirjoitti:

Ottaisin tyttö kreikankilpikonnan hyvään kotiin ilmaiseksi tai ostaisin halvalla, ikää saisi olla 1-3 vuotta ja seurallinen luonne, tulisi toisen tyttökilpparin seuraksi. Soittele: 045-6301210 =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu