Usan pörssistä suli yli 1000 miljardis hetkessä.

Kupla puhkeaa pian,toivottavasti.
1792
10Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Liittyy tähän herra Trump sotkuun. Vielä ei voi sanoa, "kuplasta" mitään. Olen ollut pörssissä 1980 luvun lopusta ja nähnyt kaikenlaista. Nyt moni sijoittaja miettii, pitäisikö nyt ostaa. Pörssissä on joka päivä 50% niitä jotka uskovat romahdukseen ja 50% niitä, jotka eivät usko.

Pörssin rinnalla tai "takana" on kuitenkin reaalimaailma. Firmat ovat oikeasti olemassa, eikä mitään "kuplaa". Kupla = tulevaisuus.

Esimerkiksi Suomi on yhä pörssin osalta alempana kuin 2000 luvun alussa. Tämä tarkoittaa että keskimäärin sijoittaja on hävinnyt rahaa noin 20 vuotta. Nokian vaikutus teki sen että indeksi oli yli 18000 jo ennen vuotta 2000 ja nyt se on "vain" 13000. Jos kurssit toimisivat "oikein" pitäisi indeksin olla jotain aivan muuta.

Äänestä

Romahdus leviää ja jatkuu synkkänä Aasiassa pörssien avauduttua. Kaupankäyntiä on jopa jouduttu keskeyttämään väliaikaisesti kurssien liian rajun putoamisen takia. Sijoittajat myy pää märkänä sijoituksiaan kun niistä vielä jotain saa.

1Äänestä

Tämähän on seurausta demokraattien voitosta ei Trumpin häviöstä. Sijoittajat pelkää demokraattien kostoa.

Äänestä

Google saattaa olla rakentamatta Suomessa. Orpon järkky häpeä sinetöisi kokkareiden vaaliromahduksen.

1Äänestä

Eli 1000 miljardia siirtyi taskusta toiseen.

Äänestä
  • Lännestä Itään

    2Äänestä

  • Ei ne mihinkään "siirry" jos ne romahtaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Ei ne mihinkään "siirry" jos ne romahtaa.

    Kyllähän ne siirtyy suurimmalta osin, sillä joku taho haluaa realisoida massiivisen määrän osakeomaisuutta. Koska myyntiä ei voi tehdä ilmeisesti silmänräpyksessä (en tiedä miten käytännössä hoidetaan ) niin osakkeita ostavat tahot tarjoavat koko ajan vähemmän, kuin mikä oli lähtötaso.
    Vähän niinkuin autokaupassa, kun tarjoat paljon alempaa hintaa kuin mitä kauppias pyytää.
    Osakkeiden arvon pudotus pysähtyy, kun myyjä on saanut kaikki myytyä.
    Tässä siis kuvasin rajoitetun myyntitapahtuman.

    On eri juttu, jos laajamittainen paniikki käynnistyy !
    Nythän arvot lähtivät taas palautumaan, kenen kustannuksella, se onkin jo kimurantimpi juttu.

    t.haans.sea

    Äänestä

Demarit ja niitä äänestäneet katuu jo, juhlat peruttu, CNN toimittajat naama kurtussa!

2Äänestä
  • Hetki vain ja näet jotain ihan muuta. Minä ainakin olen jo ostohousut jalassa!

    Äänestä

Vihervasurit tuhoavat kaiken.

2Äänestä

Nyt on oston paikka!

Äänestä

Ulkomaisten osakkeiden omistajat ovat parasta A ryhmää. He tuovat omistuksen ja osingot takaisin Suomeen joista maksetaan verot kansakuntamme hyväksi.

Äänestä

Oli tiedossa.

Äänestä

Mitä voi odottaa, kun suurimmat pörssinousijat ovat olleet jo usean vuoden tekoälyfirmoja, jotka eivät ole koskaan tehneet voittoa tekoälyllä.

Äänestä

Hyvä uutinen!

Äänestä

Symbolisoi oligarkki miljardöörien aikakauden loppua. Jatkossa heidän tulee noudattaa lakia niin kuin muidenkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kupla puhkeaa pian,toivottavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu