Kupla puhkeaa pian,toivottavasti.
Usan pörssistä suli yli 1000 miljardis hetkessä.
Anonyymi-ap
1792
10Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Liittyy tähän herra Trump sotkuun. Vielä ei voi sanoa, "kuplasta" mitään. Olen ollut pörssissä 1980 luvun lopusta ja nähnyt kaikenlaista. Nyt moni sijoittaja miettii, pitäisikö nyt ostaa. Pörssissä on joka päivä 50% niitä jotka uskovat romahdukseen ja 50% niitä, jotka eivät usko.
Pörssin rinnalla tai "takana" on kuitenkin reaalimaailma. Firmat ovat oikeasti olemassa, eikä mitään "kuplaa". Kupla = tulevaisuus.
Esimerkiksi Suomi on yhä pörssin osalta alempana kuin 2000 luvun alussa. Tämä tarkoittaa että keskimäärin sijoittaja on hävinnyt rahaa noin 20 vuotta. Nokian vaikutus teki sen että indeksi oli yli 18000 jo ennen vuotta 2000 ja nyt se on "vain" 13000. Jos kurssit toimisivat "oikein" pitäisi indeksin olla jotain aivan muuta.
Romahdus leviää ja jatkuu synkkänä Aasiassa pörssien avauduttua. Kaupankäyntiä on jopa jouduttu keskeyttämään väliaikaisesti kurssien liian rajun putoamisen takia. Sijoittajat myy pää märkänä sijoituksiaan kun niistä vielä jotain saa.
Tämähän on seurausta demokraattien voitosta ei Trumpin häviöstä. Sijoittajat pelkää demokraattien kostoa.
Google saattaa olla rakentamatta Suomessa. Orpon järkky häpeä sinetöisi kokkareiden vaaliromahduksen.
Eli 1000 miljardia siirtyi taskusta toiseen.
Lännestä Itään
Ei ne mihinkään "siirry" jos ne romahtaa.
Kyllähän ne siirtyy suurimmalta osin, sillä joku taho haluaa realisoida massiivisen määrän osakeomaisuutta. Koska myyntiä ei voi tehdä ilmeisesti silmänräpyksessä (en tiedä miten käytännössä hoidetaan ) niin osakkeita ostavat tahot tarjoavat koko ajan vähemmän, kuin mikä oli lähtötaso.
Vähän niinkuin autokaupassa, kun tarjoat paljon alempaa hintaa kuin mitä kauppias pyytää.
Osakkeiden arvon pudotus pysähtyy, kun myyjä on saanut kaikki myytyä.
Tässä siis kuvasin rajoitetun myyntitapahtuman.
On eri juttu, jos laajamittainen paniikki käynnistyy !
Nythän arvot lähtivät taas palautumaan, kenen kustannuksella, se onkin jo kimurantimpi juttu.
t.haans.sea
Demarit ja niitä äänestäneet katuu jo, juhlat peruttu, CNN toimittajat naama kurtussa!
Hetki vain ja näet jotain ihan muuta. Minä ainakin olen jo ostohousut jalassa!
Vihervasurit tuhoavat kaiken.
Nyt on oston paikka!
Ulkomaisten osakkeiden omistajat ovat parasta A ryhmää. He tuovat omistuksen ja osingot takaisin Suomeen joista maksetaan verot kansakuntamme hyväksi.
Oli tiedossa.
Mitä voi odottaa, kun suurimmat pörssinousijat ovat olleet jo usean vuoden tekoälyfirmoja, jotka eivät ole koskaan tehneet voittoa tekoälyllä.
Hyvä uutinen!
Symbolisoi oligarkki miljardöörien aikakauden loppua. Jatkossa heidän tulee noudattaa lakia niin kuin muidenkin.