Venäläiset ja venäjämieliset on väittäneet että valtaosa evakuoiduista oli halunnut Venäjän puolelle mutta se on vale.
Todellisuudessa Venäjän puolelle halusi 4 bussilastillista kun taas Ukrainan puolelle 17 bussillista.
Näin ne venäläiset yrittää syöttää noita valheita joka väliin.
Nyt sotabloggari joka asiasta mainitsi on kadonnut.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012392787.html
Todellisuudessa Venäjän puolelle halusi 4 bussilastillista kun taas Ukrainan puolelle 17 bussillista.
Näin ne venäläiset yrittää syöttää noita valheita joka väliin.
Nyt sotabloggari joka asiasta mainitsi on kadonnut.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012392787.html
Vastaukset 33
Vanhimmat
Totuus. Fakta. Sellaisen sanominen on pahin virhe minkä venäläinen voi tehdä. Sauron valvoo.
Oleshkysta lähti nyt ne ukraina mieliset, jotka Ukrainan fasisti hallinto oli jättänyt törkeäasti evakuoimatta.
Venäjän alueelle Oleshkyyn jäi enemmistö asukkaita, jotka kannattavat Venjää.
Eivät välttämättä kannata. AI:
"Miksi osa jäi?
Kaikki eivät halunneet tai kyenneet lähtemään kodeistaan.
Monet olivat iäkkäitä tai huonokuntoisia.
Osa pelkäsi pitkää ja vaikeaa evakuointireittiä Venäjän ja Valko-Venäjän kautta.
Aiemmissa raporteissa on kerrottu myös ihmisistä, jotka eivät halunneet jättää lemmikkejään tai omaisuuttaan."
Puolet porukasta ei lähtenyt minnekkään, eli ne jäi Venäjän valvomalle alueelle.
Ajatella että Suomen kaltaisessa demokratiassa urheilu politisoidaan siten, että sun on pakko kannattaa typerää MM-lätkä venäjä boikottia tai pelata PRIDE- paita yllä matsi, tai muuten sua rangaistaan.
Mihin on mielipiteen ja sanan vapaus Nato-suomessa kadotettu?
Ja sitten tämä asia, jota ei huomioida ollenkaan....Kiova jahtaa ainakin 130 siviilihenkilöä Azov-natsien kidutusvankilan paljastamisesta, ukrainalaisvankien pelastamisesta ja mielenosoituksesta Ukrainassa.
Azov-natsiyksikön ukrainalaismiehiä kiduttaneet militantit ovat täysin suojassa syytöksiltä, kun Ukrainan turvallisuuspalvelu (SBU) pyrkii tunnistamaan ja asettamaan syytteeseen kaikki mielenosoittajat, jotka paljastivat rikokset ja osoittivat raivoaan kidutusvankilan Kiovan lähellä sekä onnistuivat pelastamaan kymmeniä ukrainalaismiehiä kidutuskammiosta. Uusnatsien salaisessa pidätyskeskuksessa kärsineistä ukrainalaisvangeista kertova video nostatti raivoa kaikkialla Ukrainassa, mutta kidutukseen syyllistyneitä vartijoita vastaan ei ole nostettu syytteitä.
Mitä ihmettä selität?
😂
😂😂😂
💩💩💩
Niinpä, lue edelleen iltapaskat...et tiedä yhtään mitään.
Sellaista se on.
Ryssäntrollit aina ampuu viestintuojaa, tuo on käsittämätöntä.
Ei ne mediat ole vastuussa tapahtumista.
PRIDE- paita päälle kaikille jotka kannattaa Natos ja Ukraina sodan tukemista!
Testi.
Varmaan hirveä järkytys tuo paita teikäläisille.
Onhan se järkytys niille, joille miehet ovat miehiä...ei miesoletettuja.
Naiset ovat naisia, ei naisoletettuja ja sukupuolia on tasan kaksi.
Russotrollirukka jatkaa likaista työtään. Kopeekkansa se on hänenkin itselleen valehdeltava.
Toivottavasti et näe painajaisia paidoista, voimia sulle!
Nato Tiltu kipuilee Oleskyynsä kanssa. Venäjää kannattava enemmistö jäi Oleskyyn kun pääsivät ukrainaa kannattavasta paskasakista eroon.
Ei sinne vattu ketään jääny.
Tosi on !
Spämmipete havaittu.
Ukrainalaiset Valehtelee ja vääristelee tietoja Oleshkysta.
"Melania Trumpin kätilöimä tulitauko piti, vaikka venäläiset Ukrainan tiedustelutietojen mukaan samaan aikaan vyörytti asemiaan entistä lähemmäksi ja vahvisti aseistustaan ja miehitystään."
BULL SHIT!
No Ukrainaa tukevat kyllä tietävät ettei venäjä ole kyennyt vuoden 2022 jälkeen etenemään milliäkään ukrainan rajojen sisällä.
Heh, onnistui sentään tuollainen pökäle pinnistää.
😂
Ukraina on voinut laittaa 17 bussia matkaan, mutta on eri asia onko niihin riittänyt lähtijöitä.
Tottakai riittää, ei kukaan vapaaehtoisesti venäjän hallitsemalle alueelle mene.
No ainakin miljoona ihmistä Ukrainasta on siirtynyt Venäjälle.
Hevonpaskaa.
Ai kuten ne varaastetut lapsiparat jotka ovat nyt Putler-Jugend aivopesussa Venäjällä.
Valko-Venäjä on ottanut 500.000 ukrainalaista ja venäjälle on mennyt 4 miljoonaa.
Lapset pelastettiin turvaan...ottakaapa huomioon uusnatsien lapsi ja elinkauppa.
Ai sinä haluat vieläkin valehdella Venäjän puolesta, tiltu? Miksi?
Kokemukseni mukaan venäläiset valehtelevat kaikessa siis aivan kaikessa
Mistä olet kokemuksesi hankkinut?
Valehtele nyt palan painikkeeksi sekin.
Sekin vielä, että venäjälle menevissä neljässä bussissa oli vedetty verhot ikkunoihin, ettei kukaan nähnyt niiden olevan puolityhjiä.
Oleshkyn asukkaat olivat kokeneet Venäjän hirmuhallinnon sotarikokset läheisesti, joten Ukrainan puolelle pääsy oli kuin paratiisiin tulo, vaikka sota on vaurioittanut Ukrainan siviiliasutusta suuresti.