Pois Deluusioista !!

Pääsiäismunat joutavat roskiin, koska niiden sisällä saattaa olla uskonnollisia yllätyksiä.
Ja viimeisenä pitäisi kieltää hautajaisissa hiljainen hetki, koska siinä saattaa joku vahingossa ajatella Jumalaa.
Jäljelle jäisi sitten täysin neutraali maailma.
Ei symboleita, ei perinteitä, ei historiaa eikä toivoa.

Yksi asia saisi jäädä:
Ateistin oikeus on vaatia, ettei kukaan muu saa uskoa mihinkään. Se on normaalia
Ei mitään deluusiota.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Totta. Myös Kirkkojen torneista. Ristit pois.
Rippilahjana myös lopetettava.
Heti. Tulee muuten oikeuskanne
Jatkuu. Risti pois.
Hautakivistä.
Virsikirjoista.
Kaulakoruista.
Ambulanssien kyljistä.
Apteekkien seiniltä.
Ja ehdottomasti sairaaloiden seiniltä, koska eihän nyt sairaiden ihmisten pidä joutua näkemään mitään uskonnollisia symboleita!
Joulukuusista pitäisi poistaa tähti, koska sehän muistuttaa itämaan tietäjien matkasta.

Sekulaari maailma ei voi kyllä
hyväksyä mitään deluusioita

Äänestä
  • Yrititkö leikkiä "toista" henkilöä vai miksi sanot "totta" omaan aloitukseesi.

    Tämä onkin sitten todiste miten epärehellinen olet ihan tietoisesti. Et tainnut tietää palstalla olevan seuranta kirjoittajista ja jäit kiinni housut nilkoissa kusemassa uskontosi päälle.

    Äänestä

Muistutus:

ateismi koskee kaikkien uskontojen jumalia tasapuolisesti.

Miksi vouhkaatte kristinuskon Jumalasta ateisteille?

1Äänestä

Kaikki alkoi suvivirrestä
joten tuo on luonnollista
seurausta. Yhden mielenterveys
laajenee isoon mittaan kokoavaksi voimaksi. Ristit aiheuttaa tänään pakko oireita. Minulle.


Vaikuttaa

Kansanterveyteen.

Äänestä
  • Naapurissa asui yksi pariskunta
    joka käveli paljon yhdessä.
    Huvittavaa oli että kiersivät aina oikotien . Koska se meni hautausmaan läpi. Täysin uskonnollisistä syistä. Ja voi kuulua kappelin kellot.
    Vakaumus oli luja ateismi.

    Äänestä

  • Anonyymi-ap kirjoitti:

    Naapurissa asui yksi pariskunta
    joka käveli paljon yhdessä.
    Huvittavaa oli että kiersivät aina oikotien . Koska se meni hautausmaan läpi. Täysin uskonnollisistä syistä. Ja voi kuulua kappelin kellot.
    Vakaumus oli luja ateismi.

    Taisi olla keksitty tarina.
    Jos kävelee paljon ihan tarkoituksella, niin miksi edes haluaisi käyttää oikotietä?

    Äänestä

Inhimillisyytesi vaikuttaa olevan vakavasti uskonharhan rappeuttamaa.
Mutta eheytyminen on mahdollista jokaiselle.
Älä jatka tuolla tiellä!

Äänestä

Annatko lähteen missä tälläisiä asioita on vaadittu? Et tietenkään, koska fundamentalistisen uskonnon vaatimus on röyhkeä valehtelu.

Kun nyt tuntuu mopo lähteneen täysin käsistä. Se ettet sinä ymmärrä pakollisten tapahtumien ja oman ajan eroa, on tasan tarkkaan sinun ongelmasi.

Mitä on pääsiäismunat? Missä yllätysmunissa on uskonnollisia objekteja?

Vaikka otettaisiin tuosta hiljaisesta hetkestä hautajaiset sana pois, niin missä on vaadittu sitä lopetettavaksi?

Kas kun et vouhota kuinka "ilkeät ateistit haluavat ottaa pois jopa kodeista uskonnolliset objektit". Korjaan kommenttiani sittenkin "kristinuskoiset objektit". Koska ettehän te hihhulit tiedä muiden uskontojen olemassaolosta. Tiedän täysin varmasti teidän nostavan mellakan jos kyseessä olisikin toinen uskonto asioista joista nurisette.

Kukaan ei ole kieltämässä teitä hihhuloimasta keskenänne ateistejen puolesta. Mutta uskonnot kyllä tekevät sitä toisilleen.

Mutta tosiaan odottelen lähdettä väitteille. En tosin pidättele hengitystä, kun teikäläisillä on tapana uhoa aloituksella, ja sen jälkeen häviätte takaisin kiven alle. Ja varmaan viimeistään kuukauden päästä sama tyhjä väite uudestaan.

Äänestä

Miksi aloittaja haluaa ehdoin tahdoin lisätä vastakkaisasettelua. Ei tuo ole keskustelua.

Äänestä

Ateistit eivät ole mikään yksi joukko. Varmasti on yksittäisiä ateisteja, jotka haluaisivat hävittää uskonnot. Isommassa mittakaavassa tätä en ole kuitenkaan havainnut. Enemmän olen havainnut sitä, että uskontoja yritetään tuputtaa kaikille, vähintäänkin perinteiden varjolla. Päiväkodit, koulut - ja jos ei suoraan kirkkoon saada pakotettua koska uskonnonvapaus niin sitten voidaan yrittää vaikka perinteillä kuten suvivirrellä. Yksikään ateisti ei ole yrittänyt käännyttää minua. Useampi uskova on yrittänyt käännyttää.

Äänestä

Deluusio keinottelu keskustelu
kuuluu ateisti palstalle. Onko
Deluusiopotilas aina uskova.
Kysehän on sairaudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pääsiäismunat joutavat roskiin, koska niiden sisällä saattaa olla uskonnollisia yllätyksiä.
Ja viimeisenä pitäisi kieltää hautajaisissa hiljainen hetki, koska siinä saattaa joku vahingossa ajatella Jumalaa.
Jäljelle jäisi sitten täysin neutraali maailma.
Ei symboleita, ei perinteitä, ei historiaa eikä toivoa.

Yksi asia saisi jäädä:
Ateistin oikeus on vaatia, ettei kukaan muu saa uskoa mihinkään. Se on normaalia
Ei mitään deluusiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu