Omasta joukosta tulee eksyttäjät

Totuuden vääristelijät

"Teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä, ja teidän omasta joukostanne nousee miehiä, jotka vääristelevät totuutta vetääkseen opetuslapset mukaansa."
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tässä on kyse alkuseurakuntaa kohdanneista Rooman vallan vaatimuksista.
Matt 24 profetian kolmoismerkityksessä Jerusalemin tuhoamisesta, keskiajan kirkon vihamielisyyksistä sekä viimeisien aikojen vastaavan tyyppisistä asioista.
Jakeet eivät ole kronologisessa järjestyksessä.

Äänestä
  • Kyllä ennustaminen on vaikeaa! Ei kaikkea pidä millään uskoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kyllä ennustaminen on vaikeaa! Ei kaikkea pidä millään uskoa.

    Jos tarkoitat "ennustamisella" minun kommenttiani niin kommenttini pohja perustuu Raamatun tutkimukseen. Ei ennustamiseen.

    -Jerusalemin häbitys v. 70 jKr.
    - Keskiajan vainot yli kolme ensimmäistä vuosisataa ja vielä myöhemminkin keskiajan kirkon ja maallisen vallan yhdistymisen johdosta. Mm. Lutherinkin aikakausi on laskettava mukaan.
    Nämä ovat tapahtuneet. Eivät ole ennustusta.

    Tällaiset ovat alueellisia lokaaleja, eivät globaaleja olleet. Historian kirjatkin nämä todistavat. Eivät ole ennustaneet.

    Perofetian sanaa ei voi nimittää ennustamiseksi.

    Äänestä

Tämä on profetia myös tähän ja tulevaan aikaan.

"Teidän keskuuteenne tulee julmia susia."

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa.

    Omituisia höpöttäjiä.

    Äänestä

  • Meillä kävi pihassa julmia susia. Ne söivät meidän koiran.
    Yhden tuttavan luona kävi myös samanlaisia julmia susia. Ne nauttivat talon tarjoamista antimista ja söivät samalla koko talon ja koko vanhan eläkeläisparin omaisuuden. Ne lammasturkkiin pukeutuneet sudet olivat adventtikirkon pastori ja sen yhteisön palkkaama lakimies sekä yksi todistaja, jotka teetättivät talon vanhuksilla testamentit ja lahjakirjat ja kun nimet oli papereissa, niin he pyyhkivät suunsa pullanmuruista ja lähtivät kiireesti paperit salkuissaan nauraen menemään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Totuuden vääristelijät

"Teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä, ja teidän omasta joukostanne nousee miehiä, jotka vääristelevät totuutta vetääkseen opetuslapset mukaansa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu