On ihmisiä, jotka uskovat jumaliin, kuka millaiseenkin tai useampaan kulttuurinsa mukaan. Sitten on selväjärkisempiä, jotka eivät usko - näitä sanotaan ateisteiksi.
Uskovat ovat kieroilleet jumaliin uskomattomuuden "uskoksi". Puhutaan esim. ateistiuskovaisista. Eihän sellaisia ole! Looginen mahdottomuus!
Uskovat ovat kieroilleet jumaliin uskomattomuuden "uskoksi". Puhutaan esim. ateistiuskovaisista. Eihän sellaisia ole! Looginen mahdottomuus!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Esimerkiksi UFO-uskovaiset voivat olla ateisteja. Ateisti tarkoittaa vain sellaista, jolla ei ole jumalaa. Se saa tosin hiljalleen uutta merkitystä, mutta silti on olemassa esimerkiksi buddhalaisuus, jossa ei ole jumalia, mutta silti se on samaa jätekasaa, uskonto-ongelmajätteeseen.
Sitten on "selvänäköisempiä", jotka uskovat että tämän maailman takana on muutakin kuin ihmisten luoma pinnallinen arki. Eli Jumala ja hänen aikaansaannoksensa. :)
Ei tuo ollut todennäköisempi, vain sinua enemmän miellyttävä.
"Puhutaan esim. ateistiuskovaisista. Eihän sellaisia ole! Looginen mahdottomuus!"
- Ei oikeastaan. Katsos, uskonkohde vain vaihtelee. Ateisti rakentaa uskonsa vain eri kohteeseen pohdinnan tuloksena, kuka minkäkin näkee "loogisena". Aivankuin hindulla ja kristitylläkin uskon kohteet vaihtelevat. Uskonpuutetta johonkin, uskoa toiseen.
Jos ilmaisen tässä oman näkökulmani niin olen pikemminkin vapaa-ajattelija.