Kuka maksaa rekisterin?

LLH

Jos nyt sitten aiotaan tulevaisuudessa rekisteröidä kaikki Pre Paid liittymätkin - niin kukahan maksaa viulut?

Se ei suinkaan ole ihan helppo juttu toteuttaa. Vastaan itse: kuluttaja maksaa. Paitsi rahaa, myös aikaa. Palveluhan hidastuu näiden kaavailtujen toimien vuoksi.

Vaikka sinulla ei ole PrePaid-liittymää, saatat joutua jonottamaan tupakka-askiasi hieman kauemmin kioskin jonossa.

Ja tärkein kysymys: mitä hyötyä rekisteristä todellisuudessa on? Kuinka paljon tähän saakka on selvitetty rikoksia puhelintietojen perusteella?

Kännykän avulla ei meillä varmasti laukaista kovinkaan paljon pommeja. Ja oikeat rikolliset, tarkoitan todella suuren luokan rikolliset, tuskin mokaavat kännykällä.

Jo on mennyt pieneksi tämä touhu.

4

240

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakennamme vankilan itsellemme , vaikka itse emme edes ymmärrä mitä tapahtuu. Taas keisarin vaatteita ei nähdä , mutta kannetaan säkillä valoa ikkunattomaan tupaan.

      • huu

        on jo ovella!
        Olemmeko näin tyhmiä?
        Saamme Suomesta Pohjois-Korean!
        Olemme aina haukkuneet neukkulaa, ja nyt koko läntinen maailma pistää paremmaksi!


    • lisäksi

      rikollinen tietty antaa väärät henkilötiedot ja käyttää vääriä papereita, joten mitä hyötyä tuosta rekisteröinnistä sitten olisi ?

    • seuraavaksi

      kaikkiin kolikoilla toimiviin puhelinkoppeihin asentaa kamerat, tai purkaa ne, niistä kun voi soittaa nimettömänä...Stasi oli vain harrastelua...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe