Kylmän sodan aikainen, Kekkosen Kepu oli sokea, tietämätön, haluton ja sekä kuuro kaikelle sille sorrolle, jonka Neuvostoliitto sai aikaan Itä-Euroopassa ja DDR:ssä. Kekkonen ei kauhistellut millään tavalla Unkarin kansannousua 1956, DDR:n kansannousua 1953 tai Berliinin muurin rakentamista 1961, mutta kyllä kauhisteli Tsekkoslovakian miehitystä 1968. Tällekään Kekkonen ei tehnyt mitään vaan yritti tehdä kauppaa DDR:n tunnustamisella. Uskomaton tyyppi, kävi kauppaa ihmisten vapaudella.
Eikö Kekkonen tajunnut, että vapaudella ei ole hintaa, koska vapaus on ihmisoikeus. Kekkosen olisi pitänyt tuomita DDR:n sorto mutta ei, vaan sulki silmänsä totuudelta. Nyky-Kepu ja saittikepulaiset tekevät samaa. Eivät uskalla myöntää olleensa väärässä.
Eikö Kekkonen tajunnut, että vapaudella ei ole hintaa, koska vapaus on ihmisoikeus. Kekkosen olisi pitänyt tuomita DDR:n sorto mutta ei, vaan sulki silmänsä totuudelta. Nyky-Kepu ja saittikepulaiset tekevät samaa. Eivät uskalla myöntää olleensa väärässä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mitä kapi kirjoittaa. -Ole vaan turvallisella mielellä, -kyllä se siitä.
ollut USAn kannustuksen tulos? Ja Kreikasta tehtiin sotilasdiktatuuri samanaikaisesti, kun Tsekkoslovakia miehitettiin. Eikö DDRn vapauttaminen olisi ollut lähinnä Saksan intresseissä hoidella, eikä Kekkosen ja tietojeni mukaan Länsi-Saksa kävi kauppaa NLn kanssa. Liittoutuneet jakoivat Euroopan, ei Kekkonen tai NL. Puolue ei oikeastaan voi olla moniaistivammainen - tekstisi pilkkaa kuuroja, sokeita ja muita aistivammaisia. Kekkonen ei ollut myöskään poliittinen nekrofilisti - siis suursuomalainen, joka uhrasi kansalaisia ja toivoi, että tämä mystifioitu uhrilahja toisi sotaonnen, jossa pieni voittaisi tosisuuren.