Kuka tietää nimen?

Kauhuleffa

Olen nähnyt telkkarista monta vuotta sitten elokuvan, joka on jäänyt pyörimään mieleeni, ja jos joku tunnistaa mikä muuvii on kyseessä, pliis kerro ihmeessä mullekin.. :D
-
Leffa on olevinaan kauhua, mutta mielestäni se on suorastaan naurettava. Idea on tiivistettynä tämä: armeija yrittää keksiä jotakin ylivertaista elukkaa vesiaseeksi ja hommaa karkaa käsistä, ötökkä on liian väkivaltainen ja älykäs. Siinä on risteytettynä jotakin delfiiniä ja haita ja ihmisen verta.. Armeija ei ole tyytyväinen ötöön, vaan käskee sen "isukin" ja luojan (yhden tummaihoisen miehen) tappaa se, ja ukko nappaa ötön häkkiin ja ajaa merelle. En muista putosiko häkki vahingossa kyydistä, vai "pelastiko" mies ötökkänsä, mutta häkki päätyy meren pohjaan. Mutta ötö ei kuole, vaan alkaa terrorisoimaan ympäristöään..
-
Ja vähemmän tiivistettynä: Muistan erinäisiä asioita leffasta: lehva kertoo saaresta jossain eksoottisessa paikassa, jonka lähellä on toinenkin saari jossa on ollut armyn tukikohta ja saarten välillä merenpohjassa menee salainen käytävä joka paljastuu vasta myöhemmin, ja alussa joukko nuoria hyppii veteen kallionkielekkeeltä rohkeuttaan osoittaakseen, ja ötökkä syö yhden hyppääjän. päähenkilö isukki sotkeutuu hommaan mukaan ties minkä asian takia, ja löytää paikallisen rastapäisen kylähullun; mustan miehen joka selittää mikä ötökkä on: sen omaa verta ja armeijan asekokeilu. Jossakin välissä koko perhe juoksee pakoon tota öttiäsitä, koska se TADAA saa jalat ja KÄVELEE ja juoksee siellä käytävässä sen perheen perässä.
Lopussa se hirviö kuolee niin että musta mies on jonkinlaisessa painejutussa, joko se on jokin paineentasauskammio tai jokin, ja houkuttelee hirviön sinne, ja ovi lyödään kiinni ja ikkuna rikotaa, alipaine räjäyttää ötön.. tietty siinä on varaa kakkososalle (jota toivon mukaan ei koskaan tehdä:)) sillä muistan että joissakin puissa roikkui sen munia.
Lehva oli ala-asteella hyytävän pelottava ja kesti hetken ennenkuin uskalsin taas uida yksin uimarannalla, mutta nyt sille varmasti vain nauraisi.. :D Kertokaa joku mikä lehva se on..
*kts*

5

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä iänikuinen

      tuo klassikko "Ollin kurjuus ja vipattava hattu"

    • Aquirre
      • kauhuleffa

        Kiitos, luultavasti se on just tuo.. heti ku näin kannen kuvan olin melkein varma siitä.. mutta se on valmistunut -98? olisin voinu melkein vannoa että se on vanhempi? No, käyn vuokraamassa sen, sittenpähän nähdään.. ^^
        Suur kiitokset, tuo on jo kauan vaivannut päätäni. :D Todellakin pelastit päiväni.


    • mystery-86

      Roberto Tallulah 2 ja dynamiitti Jack mukana myös kaikkien ihailema Reikä Eerno(lainaus).
      Sitten Paukkarauta Sebastian turmion tuolla puolen.Eipäs nyt mitään sen kummenpaa no kuiteskin luultavasti oikeasti on kyseessä jokin tappahai tai piraija klooni....yhdistettynä jonkinlaiseen seikkailuun ja sci-fiin.Kenties joku sellainen mikä vois juuri löytyä BADMOVIESORGISTA.Käyppäs siellä kahveella voipi kylläolla jokin TROMAINCIN leffa jota en tiedä.Taikka tyyliin sitten joku näsitä leffoista jossa kerrotaan tappajamunista....mihin on yhdistetty merten mytoligiaa ja sci-fistelyä.

      • mystery-86

        vaikka lake placid taikka frankenfish tai jotain tuota rataa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe