Kuka tietää nimen?

Kauhuleffa

Olen nähnyt telkkarista monta vuotta sitten elokuvan, joka on jäänyt pyörimään mieleeni, ja jos joku tunnistaa mikä muuvii on kyseessä, pliis kerro ihmeessä mullekin.. :D
-
Leffa on olevinaan kauhua, mutta mielestäni se on suorastaan naurettava. Idea on tiivistettynä tämä: armeija yrittää keksiä jotakin ylivertaista elukkaa vesiaseeksi ja hommaa karkaa käsistä, ötökkä on liian väkivaltainen ja älykäs. Siinä on risteytettynä jotakin delfiiniä ja haita ja ihmisen verta.. Armeija ei ole tyytyväinen ötöön, vaan käskee sen "isukin" ja luojan (yhden tummaihoisen miehen) tappaa se, ja ukko nappaa ötön häkkiin ja ajaa merelle. En muista putosiko häkki vahingossa kyydistä, vai "pelastiko" mies ötökkänsä, mutta häkki päätyy meren pohjaan. Mutta ötö ei kuole, vaan alkaa terrorisoimaan ympäristöään..
-
Ja vähemmän tiivistettynä: Muistan erinäisiä asioita leffasta: lehva kertoo saaresta jossain eksoottisessa paikassa, jonka lähellä on toinenkin saari jossa on ollut armyn tukikohta ja saarten välillä merenpohjassa menee salainen käytävä joka paljastuu vasta myöhemmin, ja alussa joukko nuoria hyppii veteen kallionkielekkeeltä rohkeuttaan osoittaakseen, ja ötökkä syö yhden hyppääjän. päähenkilö isukki sotkeutuu hommaan mukaan ties minkä asian takia, ja löytää paikallisen rastapäisen kylähullun; mustan miehen joka selittää mikä ötökkä on: sen omaa verta ja armeijan asekokeilu. Jossakin välissä koko perhe juoksee pakoon tota öttiäsitä, koska se TADAA saa jalat ja KÄVELEE ja juoksee siellä käytävässä sen perheen perässä.
Lopussa se hirviö kuolee niin että musta mies on jonkinlaisessa painejutussa, joko se on jokin paineentasauskammio tai jokin, ja houkuttelee hirviön sinne, ja ovi lyödään kiinni ja ikkuna rikotaa, alipaine räjäyttää ötön.. tietty siinä on varaa kakkososalle (jota toivon mukaan ei koskaan tehdä:)) sillä muistan että joissakin puissa roikkui sen munia.
Lehva oli ala-asteella hyytävän pelottava ja kesti hetken ennenkuin uskalsin taas uida yksin uimarannalla, mutta nyt sille varmasti vain nauraisi.. :D Kertokaa joku mikä lehva se on..
*kts*

5

897

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä iänikuinen

      tuo klassikko "Ollin kurjuus ja vipattava hattu"

    • Aquirre
      • kauhuleffa

        Kiitos, luultavasti se on just tuo.. heti ku näin kannen kuvan olin melkein varma siitä.. mutta se on valmistunut -98? olisin voinu melkein vannoa että se on vanhempi? No, käyn vuokraamassa sen, sittenpähän nähdään.. ^^
        Suur kiitokset, tuo on jo kauan vaivannut päätäni. :D Todellakin pelastit päiväni.


    • mystery-86

      Roberto Tallulah 2 ja dynamiitti Jack mukana myös kaikkien ihailema Reikä Eerno(lainaus).
      Sitten Paukkarauta Sebastian turmion tuolla puolen.Eipäs nyt mitään sen kummenpaa no kuiteskin luultavasti oikeasti on kyseessä jokin tappahai tai piraija klooni....yhdistettynä jonkinlaiseen seikkailuun ja sci-fiin.Kenties joku sellainen mikä vois juuri löytyä BADMOVIESORGISTA.Käyppäs siellä kahveella voipi kylläolla jokin TROMAINCIN leffa jota en tiedä.Taikka tyyliin sitten joku näsitä leffoista jossa kerrotaan tappajamunista....mihin on yhdistetty merten mytoligiaa ja sci-fistelyä.

      • mystery-86

        vaikka lake placid taikka frankenfish tai jotain tuota rataa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      89
      2783
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2313
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1113
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      36
      971
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      839
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      690
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      655
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      42
      582
    9. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      561
    10. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      555
    Aihe