Sivistysvaltioissa

Sivistyneissä valtioissa haetaan poliiseja eläkkeeltäkin takaisin , kun kaikki vakinaiset ovat jo täystyöllistettyjä.

Suomessa suunnitellaan lomautuksia , kun rahat ei riitä.
Siitä voidaan päätellä , että tehokas poliisi joka ampuu ensin ja kyselee vasta sitten on paras, mutta pi..n kallis.
Tulisko halvemmaksi , jos armeija vielä kävis sohimassa jossakin ampiaispesässä? Kannattaisko olla vahvemman puolella , välittämättä tekojen oikeellisuudesta?

Jos liittoutuu sellaisen kanssa , joka ei noudata mitään lakia , niin joutuu hyväksymään sen ettei voi vaatia vastapuolenkaan noudattavan. Terrorismin vastainen sota on hyvä esimerkki , sellaisesta menettelystä johon ei pidä sekaantua.

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rivin Väli

      Kun kansalaisten elämää tarpeeksi vaikeutetaan turvattomuutta lisäämällä niin kansasta tulee poliittisesti täysin apatisoitunutta. Oman elämän turvallisuus ja pelko nousee päätekijäksi.

      Tällä olisi positiivisia kaikuja niille tahoille, jotka haluavat nykyisen kaltaisen vallanjakotilanteen jatkuvan.

      • välien rivi

        Jos (kun) elämä vaikeutuu , niin miksi äänestää niitä , jotka ovat asiat huonosti ajaneet ?
        No , koska kansa on tyhmää ja tyytyy sirkushuveihin.
        Apaattiset eivät pysty vastustamaan huonojakaan uudistuksia , vastarinta syttyy vasta sitten kun ei ole ennää mitään menetettävää. Silloin se on jo ihan turhaa , kun asioihin ei voi enää vaikuttaa.
        Kapina on siis vielä hyvin kaukana , jos sitä tuleekaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe