Sivistyneissä valtioissa haetaan poliiseja eläkkeeltäkin takaisin , kun kaikki vakinaiset ovat jo täystyöllistettyjä.
Suomessa suunnitellaan lomautuksia , kun rahat ei riitä.
Siitä voidaan päätellä , että tehokas poliisi joka ampuu ensin ja kyselee vasta sitten on paras, mutta pi..n kallis.
Tulisko halvemmaksi , jos armeija vielä kävis sohimassa jossakin ampiaispesässä? Kannattaisko olla vahvemman puolella , välittämättä tekojen oikeellisuudesta?
Jos liittoutuu sellaisen kanssa , joka ei noudata mitään lakia , niin joutuu hyväksymään sen ettei voi vaatia vastapuolenkaan noudattavan. Terrorismin vastainen sota on hyvä esimerkki , sellaisesta menettelystä johon ei pidä sekaantua.
Sivistysvaltioissa
2
257
Vastaukset 2
- Rivin Väli
Kun kansalaisten elämää tarpeeksi vaikeutetaan turvattomuutta lisäämällä niin kansasta tulee poliittisesti täysin apatisoitunutta. Oman elämän turvallisuus ja pelko nousee päätekijäksi.
Tällä olisi positiivisia kaikuja niille tahoille, jotka haluavat nykyisen kaltaisen vallanjakotilanteen jatkuvan.- välien rivi
Jos (kun) elämä vaikeutuu , niin miksi äänestää niitä , jotka ovat asiat huonosti ajaneet ?
No , koska kansa on tyhmää ja tyytyy sirkushuveihin.
Apaattiset eivät pysty vastustamaan huonojakaan uudistuksia , vastarinta syttyy vasta sitten kun ei ole ennää mitään menetettävää. Silloin se on jo ihan turhaa , kun asioihin ei voi enää vaikuttaa.
Kapina on siis vielä hyvin kaukana , jos sitä tuleekaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391187Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2841041Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s296880Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25869Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33761Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte191639- 59555
- 40526
Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁59457Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine58448