Kysymys

Tiedän että MAP:T ei usko kolminaisuuteen mutta kuinka on selitettävä 2Nefi11:7? Erityisesti jakeen loppuosa: Mutta on olemassa Jumala, ja hän on Kristus, ja hän tulee... Miten Jumala voi olla Kristus, eikö ne ole kaksi eri persoonaa?
1101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jumala on arvonimi, kuin ammatti... eli Kristus on myös Jumala. Sekä Kristuksella että Jumalalla on muitakin nimiä. Kristua on myös hänen ammattinimensä. Jeesus on hänen nimensä. Aivan kuten joku voi olla rehtori ja opettaja tai vaikka valmentaja sen lisäksi,mitämillonkin tarvitaan. Ei varmaankaan sanota ja Rehtori hyppäsi kentälle ja..... jos se tapahtui hänen ollessaan valmentaja. Paitsi tietenkin joshämmeni ja hakkasi vastustajan... sillon kyllä muistetaan hänen korkein työ tittelinsä. Aivan kuten mormoneista... kyllä sitä HETI muistetaan sanoa että raiskaaja oli mormoni tms, kun on kyseessäjotakin pahaa. Mutta jos on kyseeessä jotain hyvää on se vaan Vantaalais putkimies keräsi 1milj euroa köyhille. (Vaikka ei sen puoleen ei sitä varmaan uskaltaisikaan sanoa että on mormoni heti rupeaisi ihmiset vaatimaan rahansa takaisin.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Etsijä kirjoitti:

Tiedän että MAP:T ei usko kolminaisuuteen mutta kuinka on selitettävä 2Nefi11:7? Erityisesti jakeen loppuosa: Mutta on olemassa Jumala, ja hän on Kristus, ja hän tulee... Miten Jumala voi olla Kristus, eikö ne ole kaksi eri persoonaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu