Onko J. Aitomaa erotettu Helluntaiseurakunnasta? Olen jostain kuullut, että näin olisi ja syynä on hänen kritiikkinsä nykyisiä nauru- ym herätyksien suhteen.
Mikä on "Kristityn foorumin" asema Helluntaiherätyksen piirissä?
Mikä on "Kristityn foorumin" asema Helluntaiherätyksen piirissä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kristilliset päivät alkaa 13. 8. klo 12.oo tulolounaalla ja päättyy lähtöruokaan klo 17.00 seuraavana päivänä.
Puhujina ovat Per-Olof Malk, Olavi Peltola, Juhani Aitomaa, Matti Pyykkönen, Hermond Hogganvik (Norjasta) ja Paavo Lievonen.
Paikka: J:kylän kristillinen opisto, Sulkulantie 28
Olisi mielenkiintoista käydä siellä, mutta asun niin kaukana.
En saanut vastausta kysymyksiini vielä, vai onko puhujalistaa katsoessa pääteltävissä jotain?
Ainakin puhujalistan mukaan näyttäisi siltä, että J. A. on aika tiiviissä yhteistyössä luterilaisen opin edustajien kanssa. Tämä mielestäni riittäisikin syyksi erottaa ihminen helluntailaisuudesta.
Olikhan siinä sitten yksi syy, että minut painostettiinulos helareiata. Olin mukana pitämässä yhteiskristllisiä kokouksia ja rukoilin myös kirkon pappien kanssa. Pyydettäessä todistin myös luterilaisen tahon järjestämissä kokouksissa.