Kuinka adventistien piirissä suhtaudutaan kymmenyksien maksamiseen ja paastoon? Onko pakollisia paastoja ja onko kymmenysten maksaminen uskovaisuuden mitta?
Vielä kysyisin
Etsijä
2163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kymmenyksistä tiedän sen,että ne ovat täysin vapaehtoiset. Tiedän sen omasta kokemuksestani. Olen nimittäin ollut erittäin huono maksaja(kymmeniä vuosia maksamatta),mutta koskaan niitä minulta ei olla tiedusteltu. Tilanne voi tietysti olla erilainen joissakin pienemmissä seurakunnissa. Olen kuitenkin oma-aloitteisesti tehnyt kyseisessä asiassa parannuksen,ja nykyään "kymmenykseni"menevät kuukausittain suoraan tililtäni.
Se on myös varma ,ettei mitään paastopakkoa tunneta. Ja että onko kymmenysten maksaminen uskovaisuuden mitta? Ei sen ainakaan pitäisi olla! Ei ainakaan virallisesti.Voin kuitenkin kuvitella,että juuri pienemmissä seurakunnissa,se saatetaan panna merkille. Mutta niinkuin sanoin,minulta ei koskaan 50v.aikana olla asiaa kysytty. En myöskään ole pannut merkille mitään eroa seurakunnan suhteessa, ja suhtautumisessa minuun sen jälkeen kun aloin maksamaan niitä, toistakymmentä vuotta sitten.
Ei tarvitse olla edes suuri seurakunta, jos asiat vain ymmärretään oikein. Meillä on se käytäntö, joka pitäisi olla joka seurakunnassa. Kymmenykset ovat Jumalan ja ihmisen välinen asia, joten niihin ei tule toisen ihmisen puuttua. Kaikissa tapauksissa se on yksityinen ja henkilökohtainen asia.
Seurakunnan vanhimmalta, sihteeriltä ja rahastonhoitajalta olisi ehkä oikein asiaa perätä, mutta näin ei meillä ole tehty. Onhan selvää, että seurakunnan johtoportaassa toimiva ei voi rehellisesti puhua näistä asioista seurakunnalleen, jos ei itse ole esimerkkinä.
Itse ole kokenut kymmenysten maksamisen siunaukseksi. Jumala avaa taivaan akkunat ja vuodattaa siunaustaan ylenpalttisesti. Nytkin marjat pysyvät pensaissa, syöjäsirkat pois mailta, joten olen kiitollinen kaiken antajalle.