eli siis, kreikankonnani terraario rupeaa haisemaan helposti. Alusena siinä on ns kuramatto, ei muovinen vaan kankainen. kun maton vaihtaa puhtaaseen niin se rupeaa haisemaan jo viikon sisällä uudestaan. Ruokana konna saa kasviksia, hedelmiä ym ja sitten eläinkaupasta saatavia maakilpikonnan kuivapapuja.
Ajattelinkin kysyä teiltä muut konnan omistajat, miten teillä menetellään? Mitä käytätte alusena ja ns haisevatko teidän konnanne..? Kertokaa minulle vinkkejä.
Kiitos paljon jo etukäteen kaikille vastanneille!
Hyvää alkavaa syksyä kaikille lukijoille!! =o)
KILPIKONNAN HAJU
3
711
Vastaukset
- Roos@
Pavut kuuluvat kiellettyihin ruokiin. Sitä paitsi laitoit kyssän väärälle palstalle. Käyhän seuraavissa osoitteissa http://www.maakilpikonna.com ja http://www.konnamaa.com
- Paapu
Eikös tämä ole kilpikonnapalsta. Kyllä tänne saa laittaa kysymyksiä kilpikonnasta.
- Hanne+ Kaksi kilpikonnaa
Meillä on kaksi maakilpikonnaa (nelivarpaita).
Kannattaa käydä noissa www. osoitteissa mitä tuo ensimmäinen vastaaja olikin jo laittanut. Niistä löytyy ohjeet kilpikonnalle terveellisestä ravinnosta.
Sitten tuo haju. Yksin kertaisesti vaihdat alustan liian harvoin! Meillä konnat käyttävät alustana sanomalehteä. Ja vaihdamme lehdet kerran päivässä jos niissä on paljon jo pissoja ja kakkoja. Jos niissä on tavallista vähemmän tarpeita ne vaihdetaan kahden päivän välein. Muistathan myös kylvettää konnasi kesäaikaan? Sillä konnasi on saattanut maata pissojen ja kakkojen päällä ja alkaa itse haisemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297676Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit307170Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66340Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa705313Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv194985