Aika vittumaista on sulkea ovat kun matkusta on puolessa metrissä ovesta, vaikka kiire olisi niin tuo on jo vittuilua. Tai eilen Arabia-keskuksen pysäkillä, iäkäs mies (yli 60) juoksi bussille, ja kuljettaja sulki ovat ihan nenän edessä, ajoi puoli metriä liikennevaloihin, ja jäi odottamaan vihreätä valoa pariksi minuutiksi. Mitä järkeä? Vanhus koputti oveen, mutta kuljettaja ei tietenkään voinut avata ovea. Saako kuljettaja tästä jotain pervoa nautintoa, vai mistä näitä kusipäitä löytyy? Vanhus melkein itki kun ei pääsyt kyytiin, mutta toivottavasti kuljettaja sai hyvän mielen tästä.
Vittumaiset kuskit Helsingissä
Yksi opiskelija
264298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kuljettaja ei saa ottaa matkustajia ajoradan puolelta. Ei se mitään vittumaisuutta ole. Ehkä se vanhus oppii tulemaan minuuttia aikaisemmin seuraavalla kerralla. Sama koskee muitakin myöhästyjiä. Ei auta itku markkinoilla, eiku ajoradalla. Minä-minä-mulle-kaikki-heti-nyt-sukupolvi ei oikein ymmärrä, että maailmassa on muitakin ihmisiä ja jos kaikkia myöhästyjiä odotetaan, niin tulee helposti kumuloituva vaikutus ja kaikki menee sekaisin.
Kuskithan ajaa tuntipalkalla että samahan se on vaikka sielä pysäkillä seisottaisiin aina tunti ja odotettaisiin juoksijoita....Ihan oikeesti, bussit ajaa aikataulun mukaan ja jos ei matkustaja ole pysäkillä ajoissa niin sopii tulla seuraavalla.
Siinä se on, ettei ole edes lähtenyt liikkeelle, kun vanhus koputti oveen. Ja kuljettaja näki hyvin, ettei edes pääse lähtemään kun oli punainen väri sille. Ainoa syy sulkea ovet vanhuksen edessä oli vittumaisuus, ja tämän näki kaikki pysäkillä olleet ja todennäköisesti bussissakin olevat.
Ja yhden VR-kusipään naama on hyvin mielessä, ensi kerralla kun näen hänet, niin ostan lipun (vaikka kausikortit omistankin) ja maksan yhden sentin kolikoilla, laskekoon sitten 200 kolikkoa. Ihan häntä varteen hankin pari pötköä sentin kolikoita.
Paskempaa palvelua kuin HKL:lta ei saa mistään, jopa nakkikioskeilta on ystävällisempi ilmapiiri, mutta siellä tiedetään ettei asiakas tule takaisin jos sille vittuilee. HKL taas vaikka kuinka hinnat nostettaisi ja palveluntasoa laskettaisi, tietää että ihmisten on pakko tulla takaisiin.
>Kuskithan ajaa tuntipalkalla
Minä kun luulin, että hän saa sitä enemmän palkkaa, mitä useammalle henkilölle saa pahan mielen aikaan, ainakin siltä vaikuttaa.
Varmasti tosi siistiä, katsella peiliin kuinka joku juoksee, ja sitten viime hetkellä sulkea ovet nenän edessä. Harmi, että kuljettaja oli niin keskittynyt kiusantekoon, että unohti katsoa ajotielle, eikä huomannut että sille vaihtui punainen valo, eikä hän päässyt karkuun.
PS: Kuski on varmasti joku ex. koulukiusattu, joka nyt kostaa kaikille muille. Muuta selitystä sille ei ole.
Itselläni saattuu vastaavanlaisia tilanteita silloitällöin ja kyllä periaatteeni on joustaa ja odottaa, etenkin vanhuksia jotka muutenkin ovat huonossa kunnossa, eivätkä välttämättä pääse nuorempien vauhtia bussiin. Usein myöhästyneet,joita odotamme....ovat kiitollisia ja jopa ilmaisevat asian kuskille ja samalla tekevät kuskin iloiseksi.
Eri asia on jos matkustaja kaukana....mutta jos bussin vieressä,niin kyllä pitäisi odottaa minun mielestäni.
Tiedän kuskeja jotka sulkevat ovet samantien kun lähtömerkki on, eivätkä jousta yhtään.
Muistakaa kuitenkin.....kaikki eivät ole samanlaisia kuljettajia.
73 linjan joku "värillinen" kuljettaja pysähtyi vaikka pysäkillä ei ollut ketään, eikä kukaan ollut nousemassa pois, vaan koska huomasi, että yksi mies juoksi pysäkille. Komisen sekunti odotti ja pysähti bussin jopa lähemmäs juoksijaa. Aika äärimmäinen tapaus, mutta kertoo kuskin inhimillisyydestä. En tiedä olisinko edes itse pysähtynyt kuskin paikalla, mutta matkusta oli erittäin kiitollinen kuskille, joka vielä tervehti matkustajia huonolla suomella: "Paiva".
"Ja yhden VR-kusipään naama on hyvin mielessä, ensi kerralla kun näen hänet, niin ostan lipun (vaikka kausikortit omistankin) ja maksan yhden sentin kolikoilla, laskekoon sitten 200 kolikkoa. Ihan häntä varteen hankin pari pötköä sentin kolikoita. "
Ikävä tuottaa pettymys mutta:
Rahalaki 10 §
Suomen Pankin on otettava vastaan seteleitä ja metallirahaa rajoituksetta. Muut eivät ole velvollisia ottamaan vastaan samassa maksussa metallirahaa enempää kuin 50 kappaletta.
Justiinsa tässä kirottiin eräiden kahden ihmisen kanssa sitä, että
a.) bussit on AINA myöhässä. Tai sitten ne tulee 5 minuuttia etuajassa.
b.) Yleensä etenkin CONNEXilla kuski on ulkomaalainen, joka ei tajua ostaako aikuisten lipun, seutulipun vai pääseekö ihan ilmatteeksi lastenvaunujen kera.
c.) Aikuisten seutulippu maksaa 3,40 euroa (20 markkaa 20 penniä) vaikka lähes aina matkan joutuu seisomaan. Alkuraskaudessani kuljin ruuhkabussilla kouluun ja jouduin maata koulussa kaksi tuntia terveydenhoitajalla, kun aamupahoinvointi plus seisomapaikka bussissa ei oikein yhdistelmänä sopinut minulle.
d.) kuljettaja ei piittaa paskaakaan, jos bussissa joku ahdistelee jotakuta. Pääasia, että nopeasti ollaan perillä niin pääsee paskalle.
e.) Yhä useammat vuorot jää tulematta.
Tämäkö on hyvää joukkoliikennettä?
kerroppa tuo ytv:lle,he ovat erittäin kiinnostuneita asioista, mitä tapahtuu linjoilla.
kuskiksi, jos noin helpolta kuulostaa! Ei se bussi yksin siellä liikenteessä ole, seuraava hidaste aikataulua ajatellen voi olla vaikka väärinparkkeerattu auto yms. ärsyttävää. Ja onko muutenkaan asiallista haukkua raskasta työtä tekeviä pienipalkkaisia ihmisiä?
ovat just sellaisia kuin matkustajatkin. Nuorena,kun ei ollut vielä varaa omaan autoon jouduin käyttämään julkisia ja kyllä ihmettelen vieläkin miten joku jaksaa olla bussi/ratikkakuski....
Kuskilla on enemmän kuin yksi peili seurattavana. Peilejä on bussin sisällä ja ulkona. Muuta liikennettä on seurattava. Peileihin jää katvealue jota täytyy seurata. Muu liikenne ennakoi bussin liikkeet, yllättävät pysähtymiset sekoittavat liikennettä ja aiheuttavat onnettomuuksia. Kieltämättä aina hatuttaa kun jää viimetipassa pysäkille, syy on aina siinä että LÄHDIT liian myöhään liikkeelle. Itse odotan bussin pysäkillä en kotona tai työpaikalla. Vähän aikaa sitten tulin bussilla jonka kuljettaja otti laiturilta vielä viimetipassa heiluttelevat, parin pysäkin jälkeen sai soittaa poliisit häiriköiville (oli varmaan viimeinen kerta ottaa pysäkin jälkeen ketään)
On tuo vähän kaksipiippuinen juttu. Sen ymmärtää, että jos olet pysäkiltä lähtenyt ja jo ajoradalla niin ketään et ota.
Mutta jos pysäkillä seisot ja katsot peiliin ja näet jonkun bussin vieressä juoksevan tai vanhuksen kiirehtivän, niin silloin ei niin kiirettä ole ettei tuota voi kyytiin ottaa.
Tuo pysäkki sikäli kun se oli kauppakeskuksen kohdalla oleva, niin se on mutkassa ja joskus jää katvealueita matkustajiin nähden, tosin ei siinä vaiheessa kun jo ovella koputetaan.
Jos joku on ovella koputtamassa niin silloin on kyllä kyse jo sairaasta vittumaisuudesta, jos ei kyytiin ota. Kai siitä ko. kuljettaja jonkun orgasmin tapaisen saa.
Täm tapa on HKL.n kuskien taholta lähtenyt (olivat olevinaan oikein stadin liikenne kuninkaita ennen) ja valitettavasti tarttunut myös muiden firmojen "supermiehiin".
Valitettavasti alalla on turhan paljon sellaisia henkilöitä jotka ei sovi siihen, mutta aikaisemmat miehistöpulat suorastaan keräsi noita öykkäreitä alalle.
Liikennevaloissa oveen koputtelijoiden kyytiin ottaminen on KIELLETTY, sen kieltää tieliikennelaki.
Monesti terminaalialueilla on pysäkin jälkeen valot, jos rupeat valoissa avaamaan ovia, takana seisoo jono busseja, kukaan ei pääse valoista, kun ne ehtivät taas vaihtua ja aina riittä lisää juoksijoita.
Odottaako metro juoksijoita ja avaako ovet uudelleen?
Aina tulee seuraava vuoro.
Bussinkuljettajan työtä on vaikea tehdä kaikkien mieliksi, joko ajat liian kovaa, tai ajat liian hiljaa, tälläisiä kommenteja kuulee päivittäin.
Oliko ihan pakko ajaa ne puoli metriä ja jäädä valoihin pariksi minuutiksi odottamaan vihreätä, ja sulkea ovet matkustajan nenän edessä?
Kaiken lisäksi vanhus koputti oveen, kun bussi oli vielä pysäkillä. Eikä jonossa ollut todellakaan muita busseja tai edes autoja, kun kello oli jotain 11.00, ja liikenne minimissä.
Juu tulee se seuraavakin vuoro, 20 minuutin päästä, kyllä me jaksamme odottaa, mitä muuta voisimme tehdä?
PS: Joku pysäkillä ollut mies otti bussin tiedot ylös, toivottavasti tekee valituksen, vaikkei siitä todennäköisesti ole mitään hyöytä.
>>>Paskempaa palvelua kuin HKL:lta ei saa mistään, jopa nakkikioskeilta on ystävällisempi ilmapiiri, mutta siellä tiedetään ettei asiakas tule takaisin jos sille vittuilee. HKL taas vaikka kuinka hinnat nostettaisi ja palveluntasoa laskettaisi, tietää että ihmisten on pakko tulla takaisiin.
Juuri maalla, missä bussi kulkee kaksi kertaa viikossa, ehkä voi puhua "ajoissa" tulemisesta. Helsingissä, missä joutuu kulkemaan 3 joskus jopa 5 eri kulkuvälineellä, eri aikaan eri paikkaan, mistään "ajoissa" tulemisesta voi puhuakaan. Noustaan pois, kävellään mahdollisimman nopeasti seuraavalle pysäkille ja noustaan seuraavan kulkuvälineeseen.
Mutta se ei tarkoita että ovet pitäisi sulkea ihan nenän edessä. Toki jos matkustaja on kaukana, niin ei kannata odottaa, mutta jos hän on puolessa metrissä ovelta niin on aivan eri juttu.
Ja jotkut kuljettajat odottavat ja ovat jopa ystävällisiä, onko niillä sitten eri aikataulu?
Toiseksi edellä mainitussa tapauksessa, bussi jäi kuitenkin valoihin odottamaan, eikä parilla sekunnilla ollut mitään merkitystä.
Ainahan se on, varsinkin Helsingissä kuljettajan vika. Jos odotat juoksijoita niin joku kyydissä olija itkee että olet myöhässä. Jos et odota niin toisen mielestä olet asiakaspalveluun kykenemätön idiootti, joka vaan kiusaa matkustajia. Onneksi ei tarvii enää ajella...Ja on näköjään moni muukin huomannut saman asian kuljettajapulasta päätellen...Kursseilta tulee jatkuvasti uusia harjoittelijoita jotka ajaa pari kuukautta ja vaihtaa äkkiä alaa kun ei jaksa kuunnella sitä jatkuvaa vinkumista. Mistähän johtuu että suurin osa kuljettajista on sitä mieltä että heti kun mennään Helsingin rajojen ulkopuolelle, muuttuu matkustajien asenteet ihan erilaisiksi...
"Odottaako metro juoksijoita ja avaako ovet uudelleen?"
-Kyllä. Juoksin kerran juuri sulkeutuvia metron ovia kohti, ja ajattelin puikahtaa siitä välistä action-movie tyyliin, mutta kuski avasi ne ja pilasi yritykseni.
No se nyt ainakin tullut selväksi, että se on KIELLETTYÄ! "Ihanteellisella" dogmaattisuudella osa kuskeista tuohon kieltoon suhtautuukin, kunpa kaikkiin muihinkin niihin seikkoihin, joita bussikuskeilta vaaditaan, suhtauduttaisiin yhtä kovalla tinkimättömyydellä...
Vakavasti puhuen, ne lakipykälät voi heittää hevonkuuseen, jos niiden rikkominen 1) onnistuu _mitään_ haittaa aiheuttamatta (pl. 10 sekunnin viive matkanteossa) ja 2) rikkominen edistää asiakaspalvelua. Edelleen kysyn, miksi kohtalaisen suuri osa kuskeista kykenee ottamaan ne satunnaiset juoksijat kyytiin??
Pässit, ettekö ymmärrä ,että vain pysäkiltä saa ottaa matkustajia!
Jos joku pipopää ottaa muualat, niin hän tekee hallaa kaikille muille, ja jos odotat ja odotat, aina tulee seuraava myöhäinen ja valot vaihtuvat, kaiken lisäksi näitä myöhäisiä kävelee kaikessa rauhassa, ei minkänlaista juoksuaskeltakaan näy, ja kun lähtöaika on, niin lähdet, sitten ihmettelevät haavi auki, miksi se ei odottanut!
Mistä kuski voi tietää mihin ollaan menossa, menee lukusia muitakin busseja ja jotkut ovat ihan vain KÄVELEMÄSSÄ!
Ajatelkaa vähän!
kuljettajan työ on todella tiukaa ja yhtiössäni se on tehty kusiseksi, pikkunilkkien ja johdon taholat, kulöjettajaa simputetaan mielin määrin, epäinhimillisiä työvuoroja, ainaista kyttäystä, sitten vielä pitäsii hymyssä suin odotella kaikki ,jotka eivät edes tiedä minne ovat menossa.
Ennen kesälomaani tein tahallani se ,että odotin kaikki ,jotka vähänkin liikkuivat, ajoin täsmälleen nopeusrajoitusten mukaan, olin loppujen lopuksi kahden kierroksen jälkeen torilla 15. minuuttia myöhässä ja jäi sivu ajamatta, kun kävin vielä vessassa!
sai pomolle selitellä, että tein työni, niinkuin vaaditaan ja matkustajien taholta odotetaan, sain paskaa silmilleni, sekä nilkiltä, että matkustajilat ,koska olin myöhässä.
Mitenkä siis toimia kaikien mieliksi ja odotaa kaikki uniset laahuistajat?
Ei tarvi apinoida. Jos joku tekee jonkun asian toisin ei kaikkien tarvi tehdä samoja virheitä. Dösät tulee ja menee Stadissa. Linja-autot on eri juttu
Olen ikäni stadissa asunut ja tiedän yhden säännön joka koskee joukkoliikennettä ja kerron sen myös teille. PYSÄKILLÄ ODOTETAAN KULKUVÄLINETTÄ, KULKUVÄLINE EI ODOTA!! Joukkoliikenne kuljettaa massoja ei yksilöitä! Taksit kuljettaa yksilöitä ja perii maksun sen mukaan!
Joukkoliikenne kuljettaa joukkoja, tavaraliikenne massoja. Toivottavasti et ole alalla sillä asenne on aivan väärä.
..tiedätkö miksi?
Tossa avauksessa sanottiin että juoksija puolenmetrin päässä bussin etuovesta. Oletteko koskaan katsonut kuinka korkealla se peili on maan pinnasta,kuljettajalla on noin 2 metriä sivulla kuollutta kulmaa johon ei näe,eli kun viimeinen ihminen astuu bussiin,kuski laittaa ovet kiini katsoo peiliin, sen jälkeen vilkku vasemmalle, katse vasempaan peiliin ja turvallisesti menoksi. Juoksijat ja jääneet tulevat seuraavalla vuorolla