TURKULAINEN

onko alkuperäiset hesalaiset oikeesti alkuperäisiä turkulaisia.silloin kun hesasta tuli pääkaupunki osa turkulaisista käskettiin muuttamaan helsinkiin. pitääkö paikkansa
3263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ymmärrän kehä 3 .sehän on niin kun aita

Äänestä

ei helvata..oonx mä nyt sit niiku paljasjassonen turkulainen? *elämä vilisee silmissä*

Äänestä

koskaan ollut Suomen pääkaupunki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkuasukas kirjoitti:

onko alkuperäiset hesalaiset oikeesti alkuperäisiä turkulaisia.silloin kun hesasta tuli pääkaupunki osa turkulaisista käskettiin muuttamaan helsinkiin. pitääkö paikkansa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu