Mitä/Mikä on äly, miten sen voi määritellä. Voiko älyä mitenkään luotettavasti mitata. Ehkä minun on turha jatkaa, mutta kaikki älylliset voivat tutustua seuraavaan.
http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php
http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oh, my, my.
Vaan mistä löytäisimme objektiiviset arvioijat =D ?
Mitä tuolta näkökulmasta olis pitänyt havaita?
Äly on yksi ihimsmielen ominaisuus.
Älyä on monenlaista matemaattista-, taiteellista-, sosiaalistaälyä.
Älyä mitataan erilaisilla mittareilla joissa tutkitaan testattavan taitoja erilaisten tehtävien suorittamiseen, lyhyesti sanottuna.
Äly ei ole sama kuin viisaus, mikä usein sekoittaakin asiasta keskusteltaessa.
Sosiaalisesta älystä voisi esimerkiksi kertoa että sosiaalisesti älykäs ihminen havaitsee kanssaihmistensä mielialat ja tunteet tavallista herkemmin. Sosiaalisesti älykäs henkilö kykenee yleensä, sanoin, yleensä empaattisuuteen.
Tässä tulee se kompastuskivi, sosiaalisesti älykäs voi olla myös ilkeä, pahantahtoinen, hän havannoi erkästi ypärillään olevien ihmisten mielialat joten hän osaa käyttää helposti hyödykseen kateutta, kaunaa, luottamusta, viattomuutta mitä vaan inhimillisiä tuntemuksia.
Urallaan 'hyvin menestyneillä' rikollisilla on korkea äo.
Ja suomalaisethan ovat tunnetusti tunnetumpia seuraavista ominaisuuksistaan: kateellisuus, kaunaisuus, jurottavuus, pahantahtoisuus, pitkävihaisuus, pessimistisyys, selkäänpuukottavuus ja mustamaalaavaisuus.
Kysymys: Mitä tuolta näkökulmasta olis pitänyt havaita?
Vastaus: keskustelun taso.
Keskustelun taso on kiinni aika tavalla sen temposta ja kumuloitumisesta. Täällä tehtaillaan tyypillisesti tuhat aloitusta samasta, mielenkiintoisesta aiheesta silkasta sanomisen ilosta, eikä kukaan koskaan joudu vastaamaan sanomisistaan.
poikkea muista kansoista pahassakaan.
Sitäpaitsi sinulla on varsin sinisilmäinen kuvitelma siitä, että seiskalehtiseurakuntaa houkuttelisi "taso" tai vielä vähemmin "älyllisyys" ;P
Uskon sinun In your dreams olevan harvinaisen oikeassa. Mitä tulee sinisilmäisyyteeni jääköön se geneettiselle tasolle.
Ja annoit minulle arvokkaan vinkin käyttäen termiä "seiskalehtiseurakunta".
Suomi 24 palstat häviävää bookmarkista ennnen aamunkoittoa. En halua kuulua kyseiseen seurakuntaan.
Me kuulumme kaikki samaan ihmiskuntaan. Aina tavalla tai toisella massojen ehdolla.
kokematon, ihmisen raadollisuus on julmaa