Saksa provosoi Neuvostoliiton hyökkäämään Suomeen.
Todettuaan tämän sodan myötä Neuvostoliiton sotakunnon,pakotti Saksa suomalaiset rauhantekoon keväällä 1940.
"Sitten se yksi kohjo hyökkäsi Neuvostoliittoon ja meidän nilkit perässä."
Todettuaan tämän sodan myötä Neuvostoliiton sotakunnon,pakotti Saksa suomalaiset rauhantekoon keväällä 1940.
"Sitten se yksi kohjo hyökkäsi Neuvostoliittoon ja meidän nilkit perässä."
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei mennyt niin. kaksi diktatuuria ovat MOLEMMAT laajenemishimossaan syyllisiä toiseen maailmansotaan: Maat tekivät valtiosopimuksen 1939 jakaakseen keskenään Euroopan, Suomi luettiin N.liiton etupiiriin ja Baltian maiksi. No, kaikki tietää, miten balteille kävi. N:liitto ei kuitenkaan uskonut, erttä Suomi taisteli niin kuin taisteli. Suomi piti vallata kolmessa viikossa (Stalinin mukaan). Toisin kävi: Talvisodassa kaatui yli 150 000 punasotilasta.
Saksa ja N:liitto kuitenkin kukin tahollaan haaveilivat yksin Euroopan herruudesta, Saksa ehti kuitenkin ensin hyökätä.
ollut juuri se provokaatio, jolla Neuvostoliitto saatiin hyökkäämään.
-Se pösilömpi päätään pidempi koulupoika pienempiensä kimppuun???
Huomattuaan talvisodan kehityksestä Neuvostoliiton silloisen sotilaallisen kyvyn Saksa teki päätöksensä.
Vain toinen ampui ensin.
Ei kaksi diktatuuria tee valtiosopimusta, ellei niillä ole yhteneväisiä laajenemistavotteita. Tämän valtiosopimushan täyttyi pilkulleen Baltian maidenkin kohdalla. Suomen kohdalla sitä yritettiin.
"Huomattuaan talvisodan kehityksestä Neuvostoliiton silloisen sotilaallisen kyvyn Saksa teki päätöksensä."
Molotov-Ribbentrop-sopimuksen nojalla Hitler pystyi ilman Neuvostoliiton uhkaa hyökkäämään Puolaan. Saksa hyökkäsi 1. syyskuuta 1939 Puolaan ja aloitti toisen maailmansodan. Saksa kukisti Puolan muutamassa viikossa Neuvostoliiton miehittäessä Puolan itäosat. Siis selvä sulle-mulle-sopimus.