Moista tutkakameraa harhauttavaa sprayta koittavat tosissaan myydä hintaan 29.95€, mutta kysymys kuuluu: Onko joku testannut, toimiiko se oikeasti automaattisia linnunpönttökameroita vastaan?
Toimiiko Photo Blocker spray?
Ford427
122673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miks ihmeessä pitäis toimii? Mihin sulla on niin kiire, valmiissa maailmassa? Kyllä sä hautaan kerkiit muutenkin.
Viittaan Tuulilasin numeroon kesäkuu 2005, jossa poliisi esittelee kuvaa, joka on otettu moista ihmeainetta käyttäneestä autosta. Kamerassa on ylivalottumista vastaan suodatin, joka heittää tuollaisen auton rek.tunnuksen kuvassa auton keulan alle asfalttiin, josta se on täysin ongelmitta luettavissa. Kamerakuvat ovat muuten mustavalkoisia, ihan asian sivusta kerrottua tietoa.
Niinhän ne on mustavalkoisia, mutta MIKSI NIITÄ EI SAA OMAKSI!? Kun kerran pitää niin prkl:sti pulittaa.
Vois kyhätä kalenterin jos kerran kuukaudessa kävis pasauttamassa kameraan. Joka kuvassa totta kai eri teema. Talvella suksiboxi, kesällä avoauto jne..
Tulee kalliiksi ajella ilman korttia ylinopeutta noista... :)
Näppäränä miehenä tai naisena ei kovin suuri projekti ole rakentaa saranoitu rekisterikilven taustapelti joka kääntyy sitten kojetaulusta lähtevällä vaijerilla.
Kyllä se toimii
Jeps. Kävin niiden mainossivuilla aikoinani. Siellä luvattiin että kun sitä suihkuttaa rekisterikilven päälle, ei se näy kamerassa.
Ymmärsin sen niin että tuo aine ei näy kamerassa, on siis läpinäkyvää. Voin aivan hyvin uskoa tämän... :)
Kyllä se nykyään taitaa toimia jopa hyvin, siis poliisin kannalta. Kiinnijäämiset ovat jopa vaarassa lisääntyä tuon aineen ansiosta. Keino antaa samanlaisen turvallisuuden tunteen kuin pupulle, kun se laittaa pelkästään päänsä piiloon. Ikiajathan kameroissa on käytetty erilaisia suodattimia tehostekeinoina, miksei siis poliisinkin kameroissa.
Käytä ihmeessä. Kevyt suihkaus riittää ja rekisterikilvestä ei näy enää vilaustakaan kamerassa. Sitten vain tolppien kohdalle kiihdyttelemään.
Ei toimi. Lue esim. seuraava ketju, siinä on enemmän tietoa:
http://www.skannerilehti.net/cgi-bin/cgiwrap/skalehti/sauna/YaBB.pl?board=turtek&action=display&num=1120559256
Toisin sanoen, kilpi näkyy paremmin photoblockerin kanssa kuin ilman :)
...että toimii mainiosti.
Olen tuonut kyseenomaista ainetta ensin jenkkilästä ja sen tyhjennyttyä hommasin putellin suomesta.
Olen laukaissut kameran reilun parin vuoden aikana hyvinkin 10 kertaa, pariin otteeseen ihan reilulla kortinlähtönopeudella, eikä yhtään kutsua kuulusteluun ole tullut.
Nykyään en noteeraa tolppia millään tavalla, pidämpähän vain huolta siittä, että kilpi on aina kunnolla käsitelty.
En kannata kaahailua, mutta kyllä blockerin kanssa on paljon rennompaa ajaa, kun ei tarvi varoa pikku lipsahduksia.
Tuota kyllä tuo Photo Blocker on nyt kuule ihan humpuukkia. En jaksa edes selittää mutta niin se vain on. Ja olihan skanneri lehden foorumissa juttua ettei se toimi. Samoin ties kuinka monessa kuvaa jossa se näyttää toimivan on jostain kumman syystä aina salama päällä ja sitten niissä kuvissa joissa ei ole photoblockkia ovat aina otettu ilman salamaa... tuollaisia kuvia saa helposti kun pakottaa salaman kamerasta päälle ja suuren aukon. Että silleen.
Saman vaikutuksen saa vaikka ostamalla kaupasta kiiltävää lakkaa. Mutta tuskin noista lakoista mitään hyötyä ole kameroita vastaan.