Tuli tuossa vaan mieleeni, että jos juutalaiset ovat 'valittu kansa', niin miksi heille aina käy huonosti ja miksi he aina itkevät kohtaloaan. Eikö Herran pitäisi jo palkita heitä ja päästää kansa piinasta?
Miksi valittu kansa itkee?
6
499
Vastaukset
- Israel is real
Valittu kansa Israel "itkee" siihen asti kunnes se tunnistaa hänet, joka on Israelin Messias. Nämä "kivut" ovat synnytys kipuja, joita Israelin kansa kokee siihen asti, kunnes he toivottavat: "Baruch haba be shem adonai=Siunattu olkoon hän, joka tulee Herran nimeen" ja ottavat vastaan Jeesus Messiaan. Matt.23:39 Tämän jälkeen perustetaan rauhanvaltakunta, jossa kukaan ei sodi toistansa vastaan. Tämä rauhan valtakunnan hallitsija on Jeesus Messias.
Eikös siinä yhdessä joululaulussa lauleta, että "siunattu Daavidin poika, joka tulee herran nimeen"?
Hoosianna taitaa olla biisi.
Siis lähi-idän suurin ongelma on se, että kukaan ei ole kääntänyt tuon laulun sanoja hepreaksi ja opettanut sitä israelilaisille!
Sinne tarvitaan nyt kuulkaa kääntäjä ja laulujuhlat!- heijastais
tuo tekstisi pyrkimys sinun politiikkaas itkijöiden suhteen...
taivaallinen selitys mikä taivaallinen selitys tietystippä kun kysymyskin oli taivaita kuroittava..
eipä mitiä
- Toora
Näin se juutalaisuus vahvistuu.
- Korpisoturi
Heillä on itkumuurinsa. Heidän kuuluu itkeä ja surra surkeuttaan, murehtia jos ei saa myötätuntoa ja "Herra" ei palkitse kun piinaa toisia.
- tuntematon
"Baruch haba be shem adonai=Siunattu olkoon hän, joka tulee Herran nimeen"
Ei siis mitään, mistä raamattu kertoo?
Siis lähi-idän suurin ongelma on se, että kukaan ei ole kääntänyt tuon laulun sanoja hepreaksi ja opettanut sitä israelilaisille!
Kansakunta kuin siat pellossa!
Päin tuulimyllyjä! Näin se juutalaisuus vahvistuu.
Ainoa kansakunta, joka väittää olevansa gegeettisesti jotain muuta, kuin ovat.
Uskonto teettää!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131135
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89864Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18679Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat275642- 64618
- 77608
- 104584
- 26532
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49523Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet91457