Presidenttiehdokas

Keskustalainen pääministeri Matti Vanhanen päätti asettua ehdolle presidentiksi, jos vaan puolue valitsee hänet ehdokkaakseen. On esitetty arveluja ehkä tietojakin siitä, että Vanhanen olisi ennen päätöstään tiedustellut Nokian pääjohtajan Jorma Ollilan halukkuutta asettua Keskustan ehdokkaaksi. Nyt on sitten selvinnyt, että samaa Ollilan ehdokkuutta yritti jo Sauli Niinistö edellisellä kerralla.

Epäselväksi on sen sijaan jäänyt se, miksi nämä kaksi presidenttiehdokasta ovat pyytäneet Ollilaa ehdolle. Minusta se tuntuu ainakin varsin merkilliseltä, kun kyseessä on kuitenkin kaksi pitkän poliittisen kokemuksen omaavaa henkilöä.

Jorma Ollilan meriitit ovat yritysjohtamisen meriittejä eivätkä siinä mitenkään väheksyttäviä onhan Nokia noussut lyhyessä ajassa kännyköiden valmistajien markkinajohtajaksi ja kansainväliseksi suuryritykseksi. Jokin ansio tästä varmasti lankeaa myös pääjohtaja Ollilalle.

Presidenttiä voi kuvata myös johtajaksi, valtiojohtajaksi. Ollilalla on siis hyvät meriitit johtamisesta. Mutta onko yritysjohtaminen ja valtion päämiehen asema johtamisen suhteen jotenkin tai lainkaan rinnasteisia? Presidentin johtamisvaltuudethan on rajattu nykyisin pääasiallisesti ulkopoliittiseen johtamiseen.

Mitä meriitteja Ollilalla on sitten ulkopolitiikasta ja politiikasta ylipäätään. Ei mitään. Ja juuri tämän vuoksi on erittäin kummallista, että politiikassa meritoituneet henkilöt pyytävät poliittisen tehtävään ehdolle täysin politiikasta syrjässä olevaa henkilöä. Eihän Nokiakaan varmasti tarjoa Sauli Niinistölle ja Matti Vanhaselle insinöörin pestiä heidän poliittisten ansioidensa perusteella.

Kun Sauli Niinistö ja Matti Vanhanen ovat osoittaneet näin huonoa harkintaa sen tehtävän suhteen, johon he itse ovat pyrkimässä, voi kysyä, onko tällaisista siihen missään oloissa, kun he eivät ole kyenneet edes sisäistämään sitä, mitä tehtävän hoito tehtävään valitulta edellyttää.

Ollilan ehdokkuus olisi sitä samaa halpahintaista politiikkaa, jota on jo jonkin aikaa harjoitettu pestaamalla tunnettuja julkisuuden henkilöitä vaaliehdokkaiksi. Niinistö ja Vanhanenkin lähtivät siitä ajatuksesta, että Ollilan hyvä imago ja julkisuuskuva kansainvälisesti arvostettuna yritysjohtajana kantaisi mihin tehtävään vain riippumatta siitä, tietääkö tämä edes sitä, minkälaisia hommia presidentti hoitaa. Minusta tällainen asenne on varsin törkeää kansanvallan arviointia ja pontimena on vain oma poliittinen menestys, jossa kaikkinainen opportunismi on ainoa ideologia.

2

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulemaan..

      päpätystä heti aamusta, niinkuin jostakin automaatista! :(

    • talousteoria

      Olen samaa mieltä siinä, että ei pitäisi yritysmaailman palkkajohtajia rinnastaa ooikopäätä hyviksi poliittisiksi johtajiksi.

      Esimerkiksi S-ryhmän markkinoinnilla itsensä (tukasta) politiikkaan nostanut Jere Lahti on osoittautunut kepeäksi tapaukseksi - vaikka kuinka olisi visioita yritysmaailman puolelta.

      Eihän myöskään Martin Saarikangas ole saanut politiikassa aikaan yhtään mitään.

      Jussi Pajunen on käsittääkseni poikkeus, mutta tämähän ei viihtynyt työssään suvulta perimänsä yrityksen johdossa vaan myi Alepan Jere Lahden HOK:ille (S-ryhmä).

      Poliittinen johtajuus on monitahoinen asia. Ei siihen "yhden reseptin" miehet (tai naiset) kykene.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      69
      1319
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      920
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      852
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      739
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      49
      651
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      584
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      129
      565
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      40
      559
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      537
    Aihe