Nisse Gusse teki sen. Jos murhaaja olisi ollut joku ulkopuolinen, hänen olisi pitänyt ensin riisua omat kenkänsä ja ottaa teltan ulkopuolelta Nissen kengät. Älytön ajatuskin. Murhaajahan oli käyttänyt Nissen kenkiä.
Verinen riepu, jossa oli vierasta spermaa, kuului Irmelille. Se toimitti siteen virkaa, ja sperma oli jäänteenä uudelta poikaystävältä, jonka kanssa Irmelillä oli seksiä juuri ennen metsäretkeä.
Irkun päiväkirja kertoi Nissen räyhänneen edellisiltana humalassa. Ja vaikka Nisse muka makasi pitkään tajuttomana, hän oli silminnäkijöiden mukaan vaihtanut asentoaan ennen viemistään sairaalaan. Niin ei tajuton tee.
Pässinlihaa, sanon minä. Kaikki viittaa Nisseen. Luonteeltaan laskelmoiva psykopaatti ja kylmäverinen murhamies.
Verinen riepu, jossa oli vierasta spermaa, kuului Irmelille. Se toimitti siteen virkaa, ja sperma oli jäänteenä uudelta poikaystävältä, jonka kanssa Irmelillä oli seksiä juuri ennen metsäretkeä.
Irkun päiväkirja kertoi Nissen räyhänneen edellisiltana humalassa. Ja vaikka Nisse muka makasi pitkään tajuttomana, hän oli silminnäkijöiden mukaan vaihtanut asentoaan ennen viemistään sairaalaan. Niin ei tajuton tee.
Pässinlihaa, sanon minä. Kaikki viittaa Nisseen. Luonteeltaan laskelmoiva psykopaatti ja kylmäverinen murhamies.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olet näköjään lukenut nuo keltaisten lehtien lööpit tarkkaan
Onko sperma ruiskautettu kanssakäymisessä Irmelin kanssa? Eli kenen pedofiilin se on.
Nisse on syytön, viaton ja puhdas kuin pulmunen. Kaikenlaiset hölmöt sitä uskookin lehtin sensaatiohöpinän. Miettikää ihmiset vähän, Nissen elämä on ihan pilalla, ja täällä sitä vaan mehustellaan ja haukutaan.
Häpäe tämä on.
1. Miten niin murhaaja oli käyttänyt nissen kenkiä? Se, että niistä löytyi veriroiskeita vain ulkopuolelta, ei todista, että murhaajalla olisi ollut ne jaloissaan. Miten Nisse olisi siinä kunnosa vienyt kengät metsikköön? Ja jos hän olisi piilottanut lisäksi aseen, ja muut kadonneet tavarat parempaan paikkaan, miksei hän vienyt myös kenkiä sinne?
2.Tyynyliinassa ei välttämättä edes ollut verta, eikä todistettavasti ainakaan Irmelin
3.Tajuton voi hetkellisesti herätä sen verran, että liikahtaa. Siitä pimeän rajamailta tipahtaa pian takaisin tajuttomuuteen
Nisse oli teon aikaan nuori poika, ei mikään sairas joukkomurhaaja. En vaan usko, että sellainen tyyppi noin vaan tappaa kaverinsa ja ihastuksensa kohteen ja salaa sen vuosikymmeniä.
Nisse vapaaksi, tämä on oikeusmurha!
sanoi eilen TV:ssä että Nilsin nenästä oli valunut "aivosubstanssia?, mikä kuulemma on merkki pahasti kallonmurumasta.
Höpö höpö! En usko lehtiin, nehän ovat toistaiseksi olleet puolueettomia. Vedän johtopäätökset lehtien kertomista yksityiskohdista, samoista joista oikeudelle esitettiin.
1. Roiskeiden analyysi osoittaa niiden tulleen suoraan ylhäältä, Irkun haavoista. Ne olivat teltan ulkopuolella ennen puukotusta, veri taas roiskui teltassa. Nisse käytti Nissen kenkiä. Kätkeminen tapahtui ensin, omien vammojen aiheuttaminen sitten.
2. Liinassa oli verta löytöhetken valokuvien perusteella. Poliisi leikkasi veriset kohdat pois 60-luvulla tutkimusta varten.
3. Nisse ei ollut tajuton, vaan feikkasi. Hänen laskelmoivan kylmähermoinen käytöksensä oikeudessa ja kiivas luonteensa ovat tunnusomaisia psykopaateille, vrt. prätkäjengiläiset (!) ja skinit.
Palo ei tutkinut Nilssiä. Ja voihan aivolima valua sen takiakin, kun on lyönyt itseään kivellä päähän lavastusmielessä. Jos nuori voi vahingoittaa itseään ilman syytä viiltelemällä, niin eikö sitten syystä, lavastaakseen itsensä uhriksi?
Vuonna 1960 aika oli aivan eri kun nykyään.
Silloin nuoret pojat eivät tappaneet sen takia että eivät saaneet. Koko ajatusmaailam oli aivan eri kun nykyään. Te nuoremmat ette osaa edes kuvitella...
Nisselle pitää ruhtinaallisesti korvata henkiset kärsimykset jota tämä turhuuksien turhuus (oikeudenkäynti) hänelle aiheuttaa.
Ei saanut Nisse rauhassa nauttia eläkepäivistään; tämän mylläkän jälkeen joka ikisellä kauppareissulla, lomamatkalla ynnä muulla keikalla jokainen kynnellekykenevä silmäpari tiiraa Nisseä kuitenkin-ehkä-mahdollisesti-potentiaalisena murhamiehenä.
Hyvä hyvä oikeusvaltio Suomi.
Eivät nuoret murhanneet 60-luvulla, MUTTA: eivät myöskään juopotelleet tai harrastaneet seksiä, kuten tämä jengi teki. Ei 80-90 -luvun vaihteessakaan nuorten pitänyt paloitella toisiaan. Sitten tuli Jarno Elg.
se maineelle,sillä tärkeintä oli hengissä selviäminen.
Kenkien verijäljet eivät todista yhtään mitään, sillä kaikkien muidenkin kengät olivat teltan ulkopuolella. Kenkiin saattoi tulla veriroiskeita kahakassa. Oliko muissa kengissä verta? Siitä ei ole puhuttu mitään. Jos oli, niin syyttäjä on taas liemessä.
Missään ei ole todistettu, että Nisse oli teltan ulkopuolella ja kengät jalassaan. Nissen verta löytyikin teltan SISÄLTÄ, jossa sitä ei pitäisi lainkaan olla, jos Nils on muka ollut teltan ulkopuolella surmaamassa kavereitaan.
Aikamoinen ristiririita syyttäjän pohdinnoissa.
Jos telttaan pääsy oli kerran estetty syyttäjän teorian mukaan Nilssiltä, niin mistä ihmeestä hänen vertaan joutui teltan sisäpuolelle? Mm. tähän tulee kaatumaan koko syyttäjät satukokoelma, joka on täynnä jossittelua, ilman sitovaa näyttöä.
Pyyheliinaa tuskin käytettiin noihin aikoihin siteenä, sillä muitakin mahdollisuuksia oli. Pyyheliinan kokokin on suuri siihen tarkoitukseen.
Jos pyyhkeessä oli muka Irmelin aiemman ja tiedossa olevan poikaystävän spermaa, niin onko siitä tutkimustuloksia?
Ex poikaystävä olisi paljon potentiaalisempi murhaaja, sillä hänellä oli ainakin pätevä mustasukkaisuusmotiivi, kun tyttöystävä karkasi muiden poikien matkaan. Hän oli armeijasta lomalla samaan aikaan, mutta hänellä oli kuulema alibi??
Jospa alibin antaneet valehtelivat peloissaan, kun kuulivat miten hänen tyttöystävälleen ja muille kävi???
Onko tämän hepun taustoja ja alibia tutkittu aikoinaan, taikka nytkään tarkoin? Tuskinpa, sillä eihän poliisi kuulustellur Paloakaan ja kertomustaan Assmanista, jonka tuntomerkitkin täsmäsivät murhaajaan.
lopussa viittaat eiliseen Jorma Palon haastatteluun,jonka minä kyseenalaistan tietyistä
syistä.
Mistä olet saanut tämän tiedon,että tällä Irmelillä on ollut vakituinen poikakaveri?
Ai ettäkö miksi Nissen verta löytyi sisältä? No, kylmäverinen murhamies huomioi senkin, pyyhkii omaa vertaan oletetun nukkumapaikkansa viereen. Siihen aikaan ei vielä osattu profiloida murhaajan luonnetta, nykyprofilointi paljastaisi: Nisse Gusse on luonteeltaan psykopaatti ja syyllinen. Harmi vain, että Suomen poliisi ei lainaa F.B.I. :n profilointispesialisteja!
Totta, Irmelin toisen poikaystävän (pikemminkin uusi kuin ex, Nilshän oli jo silloin se ex?) osuutta, veriryhmää ja DNA:ta ei ole koskaan tutkittu!
Niin pitkälle ei 18- vuotias poika ole voinut menneä, että huomioi kaikki pikkuseikat, varsikin jos on tappanut kolme ihmistä. Nilssiä ei tulla koskaan panemaan linnaan näin hepposilla näytöillä, se on saletti. Mistä syyttäjä "tietää", että Nils oli muka mustasukkainen? Kai Nils itse tietää paremmin, oliko hän vai ei.
muista mitään tapahtumasta,niin miten se voi vannoa syyttömyyttään.
Muistamattomana voi tosiaan tehdä vaikka mitä joutumatta siitä vastuuseen.
Keltaisen pressin lisäksi tunnut vielä seuraamaan kiitettävästi myös televisosarjoja. Ikävä sanoa, mutta tuntuu, että tässä jutussa joudut pettymään -ei saatu Suomeen vieläkään kunnon massamurhaaja-psykoa.
Miten vaan, Nisse ehkä teki murhat, eikä muista mitään, tai sitten on täysin syytön. Kuitenkin tämä ihmisen riepottaminen ja mustamaalaaminen ilman PÄTEVÄÄ NÄYTTÖÄ ei mielestäni ole oikein. "Syytön ennen kuin toisin todistetaan" Ei ihan toteudu tässä jutussa. Nisse on leimattu ulkomaita myöten.
että keltainen lehdistö on syyllistänyt tämän "NISSEN"?
Nissen keissi on toki ainutlaatuinen Suomen rikoshistoriassa, ja tottavie siitä kirjoitetaan. Luen minäkin tietysti jokaisen näkemäni jutun. Lehdistö kuitenkin kijoittaa sen aineston pohjalta, minkä se käsiinsä saa. Tämä tieto on vaillinaista, eikä sen pohjalta voida ketään tuomita. Kuitenkin tuntuu, että Nisse -NG, Nils, Gusse, miten haluat- on tuomittu lehdistön, tai oikeammin lukijoiden, toimesta jo ennen kuin mitään uutta, raskauttavaa näyttöä, saati oikeuden päätöstä on tullut julkisuuteen. On selvää, ettei Nisse tämän media myllytyksen jälkeen enää tule ihan normaalia elämää viettämään.
oli laaja artikkeli oikeudenkäynnistä,mutta minä en ota kantaa puoleen enkä toiseen,koska annan oikeuslaitoksen tehdä oman päätöksen asiasta.