Liikkeen poliittiset tavoitteet:
1. Ulkopoliittisiksi tavoitteiksi pitää asettaa Sigtunan ja Novgorodin ryöstö.
2. Kauppapoliittisiksi tavoitteiksi taas Turun saksojen etujen turvaaminen, heidän kauttaan meillä on suora kauppayhteys Itämeren tärkeimpään kaupunkiin, Lyypekkiin.
3. Asutuspolitiikan puolelta taas: uudisasukkaat ja muut, jotka eivät harrasta lappalaiselinkeinoja, tulee siirtää pois lappalaisten eräalueilta takaisin rintamaille.
1. Ulkopoliittisiksi tavoitteiksi pitää asettaa Sigtunan ja Novgorodin ryöstö.
2. Kauppapoliittisiksi tavoitteiksi taas Turun saksojen etujen turvaaminen, heidän kauttaan meillä on suora kauppayhteys Itämeren tärkeimpään kaupunkiin, Lyypekkiin.
3. Asutuspolitiikan puolelta taas: uudisasukkaat ja muut, jotka eivät harrasta lappalaiselinkeinoja, tulee siirtää pois lappalaisten eräalueilta takaisin rintamaille.
Vastaukset 14
Vanhimmat
4. Naimattomien naisten lasten hyvinvoinnista tulee koko kyläyhteisön yhdessä pitää huolta ja orpolasten kasvatuksesta myös. Ensisijaisesti orvot tulee sijoittaa yhteisön rikkaimpaan taloon.
5. Väkivallan ja varkauksen tekijän tulee korvata uhrille täysimääräisesti aiheuttamansa vahinko omista varoistaan. Ellei siihen kykene, on hänen sukunsa se tehtävä.
pst. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110
6. Verotusta ei ole. Sigtunan ja Novgorodin ryöstöihin on kuitenkin jokaisen talollisen osallistuttava varojensa mukaan. Kyläyhteisön on pidettävä huoli siltojen ja teiden kunnosta siten, että jokainen talo osallistuu varojensa mukaan.
Lappalaisten eräalueet:
Koko muu Suomi (Moskovan rauhansopimuksen 1947 rajat) poislukien Kymenlaakso, Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Etelä- ja Keski-Pohjanmaa sekä Pohjois-Pohjanmaan rannikkoalue.
Kyläyhteisö:
Nykyiset kaupungit ja kunnat
Talollinen:
Jokainen, joka omistaa oman asuntonsa tai vapaa-ajan asuntonsa tai yrityksensä.
Tarkoitin toki Pariisin rauhansopimusta
Rintamaat:
Kymenlaakso, Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Etelä- ja Keski-Pohjanmaa sekä Pohjois-Pohjanmaan rannikkoalue
Paavolainen, joka kirjoitti. " Synkkä yksinpuhelu" Taisi ollakkin...
Omaa poliittista agendaanihan minä tässä olen kirjoittamassa.
Pro Pre-Pähkinäsaari liike odottaa vain seuraavia kahta jäsentään, jolloin tästä tulee ry.
Nämä ovat todellakin tavoitteeni.
mene nyt piloille. Se päivällinen natsi on nähtävästi saanut sinut käännytettyä : =) vai kuinka?
Se, joka aamupäivästä ajoi Pähkinäsaaren rauhan rajan palauttamista, oli loistava humoristi.
Jos oikein tarkaksi ryhdytään, niin mitään nationalistis-sosialistista (ainakaan suomalaiselta kannalta) minun agendassani ei ole.
sai minut hämättyä, luulin murkkupojaksi, joka oli ihan tosissaan. Niitäkin löytyy.
olisi kertonut hänen olevan humoristi.
Kun käyttää "vanhat rajat takaisin"-ilmaisua ja viittaakin sitten Pähkinäsaaren rauhan rajaan, niin saattaa joka ainoan Suur-Suomen hamuajan kovin naurettavaan valoon.
Varsinkin ne muutamat, jotka liittyivät samaan keskusteluun vaatimalla Karjalan palauttamista sun muuta.
Puhumattakaan niistä, jotka miettivät pikku päässään, että "perkele, kova jätkä. Hyvä kun kirjottaa tommosta", mutta jotka eivät keksineet mitään vastattavaa.
että jouduin poistumaan heti ensimmäisen vastineesi jälkeen, enkä siis ole ajantasalla ollenkaan. Täytyypä lukea nyt kun hiljenee. Eräs tunnetuimmista USA:n ystävistä aloittelee Tsetsenia keskustelua. Muutenhan tämä jo hiljenee.