Suomi oli viimeksi itsenäinen

Ennen Ruotsin valtaa.

Silloin tämän maan alueella asuvilla ihmisillä oli oman alueensa sotilaallinen ja taloudellinen hegemonia.

Niitä ei ole sen koommin enää ollut ja tuskin tulee olemaankaan.

Fenno-Skandian komeimmat miekat on löydetty suomalaisista haudoista, vain todella rikas ja sotilaallisesti vahva on voinut koristella jokapäiväisen aseensa.
Olen pahoillani, en voi tähän laittaa lähdeviitettä, toistan kuulopuheita.

4

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • back to school

      Esihistoriallisen ajan yms. asiat ovat omaa luokkaansa.

      Kyseessähän taitaa tässä olla EU:iin humahtanut Suomen entistä itsenäisyyttä vähättelevä lausuma.
      V.1917-1994 oli modernin suomalaisen itsenäisen kansallisen hyvinvointivaltion ja demokratian aikaa.

      Nyt on yritetty kehnosti pystyttää Eurooppalaista supervaltaa, maakuntanaan tai lääninään SUomen entinen valtio. Kehnot tavoitteet ja kehno asia romahtivat Ranskan ja Hollannin kansojen oikeustajun ja demokraattisen vaalikeskustelun kautta.

      • ...minä määrittelen itsenäisyyden.

        Siksi toisekseen, ennen Ruotsin valtaa oleva aika ei Suomen osalta suinkaan ole esihistoriallista.

        Historiallisia lähteitä vain on hiton vähän.


    • The Misfits

      mutta sitten Ruotsin vallan jälkeen oli jo autonomiaa eri asioihin, oli itsenäisyys sisäisissä asioissa vaikka ylin valtiovalta olikin Venäjän tsaarilla. Sitten kun vihdoin Venäjänkin valta murtui, kuului ylin valta Suomen kansalle eikä Suomi ollut enää minkään ulkopuolisen tahon lainsäädäntövallan alaisuudessa. Suurvallat ja -yhtymät eivät mahdistaan huolimatta voineet esim. parlamenteissaan tehdä päätöstä Suomen maatalouden asioista.

      Valtiollinen itsenäisyys ei aina ole kaikille paras vaihtoehto eikä sen tarvitse koskaan olla absoluuttista - se nyt ei ole mahdollista ei hyvää eikä tarpeellistakaan.

      Mutta ehkä oma itsenäinen ja suoranaisesta ulkopuolisesta lainsäädäntövallasta vapaa raha- ja talouspolitiikka, sisäpolitiikka, maa- ja metsätalouspolitiikka sekä oma itsenäinen ulko- ja turvallisuuspolitiikka olisivat kohtuullinen itsenäisyyden määrä. Kun perustuslaissa lukee, että täällä Suomessa päätökset tehdään Suomen eduskunnassa, niin unionin direktiiveillä ja maksulapuilla pyyhitään tiukan paikan tullen haitaria.

      EU:lla on ollut Maastrichtin sopimuksesta lähtien liian paljon keskitettyä valtaa yli kansallisen lainsäädännön, jotta voitaisiin puhua itsenäisten maiden yhteisöstä... mutta haittaako se mitään? Ei minua ainakaan.

      • stifsiM ehT

        Suomessa asuville ihmisille valtiollinen itsenäisyys on ollut ehdoton elinehto.

        Millaisessa kunnossa tämä alue olsi viime vuosisadan invaasiouhkien jäljiltä ja missä olsivatkaan poloiset asukkaat? Siis esim. Saksan ja Neuvostoliiton yhteydenoton jäljiltä, jos emme esim. olisi itsenäistyneet v.18 sodan jäljiltä ja pysyneet sellaisina v.39-45?

        TIUKKA PAIKKA SUOMEN OLEMASSAOLOLLE ON NYT! MUTTA KUTEN PUHEENVUOROISTA HUOMATAAN, ETTÄ IHMISET EIVÄT KÄSITÄ SITÄ, ETTÄ KAKSI PERUSTUSLAKIA EIVÄT VOI OLLA VOIMASSA SAMAAN AIKAAN. SIIS suOMEN PERUSTUSLAKIAHAN ON JO RIKOTTU, JOS YLEMPI eu-LAKI ASTUU VOIMAAN. jA KÄYTÄNNÖSSÄ TAPPAA KOKO SUOMEN!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      202
      4035
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      35
      3782
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      83
      3101
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      66
      2571
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      207
      2519
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      121
      2351
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      1869
    8. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      101
      1823
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      50
      1777
    10. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      1753
    Aihe