"Lipposen auto ratsattiin MM-kisoissa
Eduskunnan puhemiehen Paavo Lipposen virka-auto ratsattiin yleisurheilun MM-kisoissa. Tuohtunut Lipponen vaati poliisilta selvitystä virka-autonsa turvatarkastuksesta.
Asia johti arvovaltakiistan piirteitä saaneeseen kirjeenvaihtoon eduskunnan ja Helsingin poliisin välillä.
Pohjalaispoliisien toimittamasta turvatarkastuksesta kertoi eilen sanomalehti Pohjalainen. Lehden tietojen mukaan Lipponen vaati selvitystä virka-autonsa turvatarkastuksesta, koska piti pahana autossa olleiden papereiden penkomista ja peräsi siksi menettelytapoja.
Pohjalaisen mukaan tilanteesta oli syntynyt hämminki ja hermostuminen. Tarkastettava oli pitänyt toimenpidettä liioiteltuna ja epäasianmukaisena.
Tapahtumat alkoivat, kun kaksi Seinäjoelta kotoisin olevaa liikkuvan poliisin miestä päätti ratsata Lipposen virka-auton Espoon Otaniemessä kisojen alusviikolla. Kisojen kunniatoimikuntaan kuuluva Lipponen oli tuolloin matkalla kisakylän avajaisiin.
- Hän oli itseoikeutettu osallistuja siellä, eduskunnan turvallisuuspäällikkö Jukka Savola muistuttaa.
Lipposen Mercedeksessä oli asianmukainen ajolupa, mutta kuljettajalla ei jostain syystä ollut akkreditointia, jolla olisi päässyt alueelle.
Autonkuljettajan oli käsketty ajaa kisakylään sisälle, joten auto piti ennen sitä tarkastaa. Maakunnan miehet ryhtyivät pelotta toimiin.
- Se oli aivan samanlainen rutiinitarkastus, joka olisi tehty kenelle tahansa, MM-kisojen turvatarkastusten operaatiojohtaja, Helsingin poliisilaitoksen apulaispoliisipäällikkö Jari Liukku puolustautuu."
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm#id1040281
Poliisille palkkio ja
3
300
Vastaukset
- Ihmettelijä
Herää vielä kysymys, mitä ihmeen tekemistä
Lipposen virka-autolla yleensä oli kisakylässä,
jossa urheilijat olivat majoittuneena?
Lipponen kai jo kuvittelee olevansa
asemansa perusteella kaikkien sääntöjen ja
määräysten yläpuolella.
Luulisi, että olisi hyvillään, kun turvatoimet
pelasivat.- ovat sdp:n
korkkikasvot japuupäät, sillä he eivät edes jää pimentoon uppopallossakaan saati uinnissa.
Milloinkohan Tarja kohauttaa uima-altailla lookillaan Penan kanssa. Pena kyllä on voinut livistää karkuun tauluostoksille seurueesta.
mutta jätän sanomatta.
Kiitoksia hyvin järjestetystä Kisakylästä ja sen turvallisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1741504Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561215puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo131191- 511091
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M1931064- 61962
- 51742
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm252727Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel30698- 37692