Viestien pituus

Jan.Kupila

Jos tänne haluaa kirjoittaa jotain, jonka haluaa mahdollisimman monen lukevan, niin viestin tulisi olla lyhyt. Ainakin minä kun avaan viestin ja huomaan että siinä on koko ruutu tekstiä täynnä en jaksa edes aloittaa lukea sitä. Ovatko muut samaa mieltä?

Jan Kupila
[email protected]
http://www.jankupila.com

9

1119

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m_funk

      Jos aiheena on Elämänkertani, niin en itse taas suosi 3 riviä, mikäli tietty elämä on niin tylsä, niin turha sitä on täyttä sontaa tuhertaa.

      Se mikä ihmistä kiinnostaa, on tietenkin jokaisen oma asia. Tuskin kukaan juppi jaksaa lukea jonkun laiskan vätyksen kuusitoistasivuista soperrusta, kuinka KELAssa käynti on urheilua.
      Kun taas eläinaktivisti saatta lukea mielellään romaanin tämän hetkisestä koirien elämänlaadusta isoissa kaupungeissa.

      Eiköhän se joka kirjoittaa yli sivun, ole sitä mieltä, että siinä on asiaa sen verran. Miksipä kukaan pitkittäisi asiaansa turhaan (paitsi jos koulutehtävänä on 500 sanainen aine ruotsiksi), jos sen voi selvästi selventää lyhyemmälläkin.

      ...jätän tämän tähän, jottei tule liian pitkästä valitusta.

      kiitos

      nam

      • Jatta-30

        Hauskasti kirjotettu :D


    • turiset

      kts. otsikko nimimerkki

    • AROSUSI-09

      Esimerkiksi pornonovellit nyt ovat asia erikseen,mutta en ainakaan itse jaksa kahlata sivukaupalla selontekoa jostain jonninjoutavasta,minkä voisi tiivistää muutamaan sanaan.

      • BelleN

        no-johan-on-kummallista ;D

        Hyvää Huomenta Susss.

        (*.*)
        ™cuccuu™ ;D


      • AROSUSI-09
        BelleN kirjoitti:

        no-johan-on-kummallista ;D

        Hyvää Huomenta Susss.

        (*.*)
        ™cuccuu™ ;D

        Sorry,että vastaus tuli pienellä viiveellä:D Kun en hirveän usein tällä palstalla käy...jatkakaamme harjoituksia:)


    • Silja

      Olen täysin samaa mieltä.

      Erityisesti uskontopalstat ovat täynnä pitkiä jaarituksia eli kaikenlaisia "totistuksia". Lisäksi niitä on harvoin edes yritetty jäsennellä kappaleiksi.

      Koska näitä ei huvita ryhtyä lukemaan, jää keskustelut kokonaan käymättä.

      • AROSUSI-09

        Jos aihe on muuten mielenkiintoinen,niin kelaan tekstit pikavauhtia läpi ja noukin sieltä ne olennaiset kohdat:)


    • dina

      Riippuu mistä se roikkuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17150
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12194
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      42
      5989
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4862
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4795
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3957
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3585
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. 258
      1425
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe