Nato asioista keskustellessa pitäisi ottaa huomioon myös Suomen ja Venäjän rajalle mahdollisesti nousevasta "kylmästä" rintamasta.
Suomi voisi hyvin olla myös rauhanrakentaja. Eikö totta?
Puolueeton maa, jota kumpikin osapuoli osaisi kunnioittaa.
Myös vähän niinkuin Sveitsi pankkimaailmassa.
Suomi voisi hyvin olla myös rauhanrakentaja. Eikö totta?
Puolueeton maa, jota kumpikin osapuoli osaisi kunnioittaa.
Myös vähän niinkuin Sveitsi pankkimaailmassa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tällainen puolueettomuus ei ikävä kyllä ole uskottavaa eikä mahdollista ellei ympärillä ole vähintään Alppien kokoista tankkiestettä.
puolueeton maakaistale, mene vaikka tekemään pikainen katugalluppi. Ainostaan ulkoministeri ja munaton pressa ovat niska väärällään vasemmalle, mutta hehän eivät edustakaan kansaa.
ei suomi voi olla rauhanrakentajana, kun meillä on saatavia venäjältä vielä aivan liikaa.
monet asiat ovat vielä auki, kuten karjalan palautus, maksetut/kiristetyt sotakorvaukset, syyttöminä tuomitut, murhatut isänmaanystävät, rikokset siviiliväestöä kohtaan(mm.seitajärvi), sekä sodissa kuolleet kymmenet tuhannet miehemme, jotka puolustivat maataan hyökkääjää vastaan.
voiko noita edes hyvittää? sopisi ainakin aloittaa karjalan ja muiden alueiden palauttamisella niiden laillisille omistajilleen..
sillanrakentajan roolia kai suomi yritti kekkosen kaudella, mutta saimme vain naurua ja pilkkanimiä koko sivistyneessä ja demokraattisessa euroopassa.