Matalapalkka-alat

On käsittämätöntä, että ökörikkaat jaksaa aina olla huolissaan siitä, ettei voida työllistää ala-arvoisella palkalla!
Heille on kauhistus, jos heiltä tämä huvi viedään!

http://www.kaleva.fi/cf/juttu.cfm?j=502773
7380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ihmisillä.

Äänestä

Eihän tuossa kuten ei muissakaan vastaavissa vaatimuksissa ollenkaan mainita, että kyse on vain palkkojen laskemisen vaatimuksesta. Minusta tuonkin voi tulkita siten, että taksellin risto tarkoittaa palkkojen joustavaa korottamista yli tupon. Nyt vain kaikki riston taakse vaatimaan lisää liksaa matalapalkka aloille.

Äänestä

1/3 työllistämisen kuluista, joten voisit syyllistää myös toista osapuolta, joka kärkkyy osingoilla.

Äänestä
  • että valillisten kulujen osuus voi olla niinkin suuri, mutta arvosteluni tarkoitus onkin tuoda esiin Taxellin asenne!
    Miksi meillä on vallassa hänen kaltaisiaan?
    Omista tuloista ei tingitä, vaan jonkun, joka saa murto-osan!
    Kuka pystyisi muuten osoittamaan, mitä muuta taxell tekee ylisuuren palkkansa eteen, kuin häikäilemättömästi "ruoskii" toimeentulorajan alapuolella olevia?

    Äänestä

moni muukin turha leuanlouksuttaja on etääntynyt siitä tosiasiasta, että palkalla tulee saada elää. Sama levy teollisuuden ja muiden alojen kilpailukyvystä työntekijöitä riistäen tuntuu olevan edelleenkin päällä ilman, että osoitetaan rakentavia ja kestäviä ratkaisuja työntekijän niinkuin näiden alojenkin näkökulmasta. Nyt hänen näkökulmansa tuntuu olevan vain yksipuolinen, mutta niinhän se menee: sen lauluja laulat, kenen leipää syöt.

Äänestä
  • Olisi hauskaa jos palkalla eläisi vaikkapa kuinka ruhtinaallisesti, mutta ei se mikään luonnonlaki ole. Pikemminkin luontoäiti pyrkii pääsemään eroon heikoista lapsistaan.

    Äänestä

Tuo läskiposki ja kaverinsa voisivat kertoa avoimesti kuinka alas ne palkat haluaa ollakseen tyytyväisiä.

Minusta on parempi, ettei sellainen teetä työtä, jolla ei ole siihen varaa, vaan tekee työnsä itse.

Hyvää tekisi tuon näköiselle äijällekkin joskus tehdä työtä eikä aina lässyttää paskaa posket lelluen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huu kirjoitti:

On käsittämätöntä, että ökörikkaat jaksaa aina olla huolissaan siitä, ettei voida työllistää ala-arvoisella palkalla!
Heille on kauhistus, jos heiltä tämä huvi viedään!

http://www.kaleva.fi/cf/juttu.cfm?j=502773

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu