Jos pitäisi tehdä ohjelma joka hakee puhelinnumeron nimen perusteella (numeroita on noin 20-60 tuhatta) niin kannattaisiko tehdä oma hajautusrakenne, vai käyttää jotain tietokantoja? Uusia numeroita ei lisätä, eikä vanhojakaan tarvitse korjata koskaan, joten jonkinlainen hajautus sopisi tähän tarkoitus erinomaisesti.
Ohjelman pieni koko, nopeus, siirrettävyys ja käyttöjärjestelmäriippumattomuus ovat etusijalla. Jos valitsen tietokannan, niin siirrettävyys kärsisi, kun pitäisi ottaa huomioon tietokantakirjastot, jne.. Omalla tietoranteella voisi olla vain kaksi tiedostoa ohjelma datatiedosto. Mutta onko 20-60 tuhatta hakusanaa (plus erilaiset yhdistelmät sukunimi etunimi tai etunimi sukunimi) on liian paljon? Kärsiikö nopeus? Ehdotuksia?
Ohjelman pieni koko, nopeus, siirrettävyys ja käyttöjärjestelmäriippumattomuus ovat etusijalla. Jos valitsen tietokannan, niin siirrettävyys kärsisi, kun pitäisi ottaa huomioon tietokantakirjastot, jne.. Omalla tietoranteella voisi olla vain kaksi tiedostoa ohjelma datatiedosto. Mutta onko 20-60 tuhatta hakusanaa (plus erilaiset yhdistelmät sukunimi etunimi tai etunimi sukunimi) on liian paljon? Kärsiikö nopeus? Ehdotuksia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tietokantaan suoraan, nopea ja TOIMIVA ratkaisu. Ei tarvitse pelleillä ulkoisilla tiedostoilla.
erillistä tiedostoa esim. aakkosten mukaan koska rakenne on kiinteä.
Sitten ohjelmasta päättelet mistä niistä haetaan.
Nykyiset koneet eivät varmaan puhdasta tekstitiedostoakaan kauaa pureksi.
YLEISTÄ
*******
-Valmiit tietokantasovellukset ovat KÄYTTÖVARMOJA ja nopeita - mahdolliset eriasteiset virheet eivät pilaa koko tietokantaa.Virheitä voi tulla jos kuitenkin menet lisäämään tai muuttamaan tietueita.
Itse teen aina oman tietokannan jolloin ohjelmassa ei ole esim. versio-
riippuvuuksia.NOPEIN ja VARMIN tapa on tietenkin laittaa koko höskä
Accessiin.VASTAAJA ”SIIIS” ON TÄSSÄ MIELESSÄ OIKEASSA.
Jos kuitenkin teet oman tietokannan niin :
Borland C Builder
*******************
-Jos käytetään omaa tietorakennetta niin noin 10 000:nnen tietueen kohdalla uuden tallennus vie aikaa noin 1-1,5 sekuntia jos tallennetaan vain yksi tietue kerrallaan.Sinun tapauksessasi ainoastaan tiedoston koko on ainoa hidastava
tekijä.Jos kuitenkin avaat tiedoston ja luet tietoja siitä sen ollessa koko
ajan auki niin pitäisi mennä nopeasti.Toisekseen tiedot voi lukea StringGriidiin
suljetaan tiedosto ja suoritetaan haut Griidissä,jolloin nopeus on riittävä plus
haut ja raportit täsmälleen sellaisia kuin haluat.Ainoastaan tiedoston lukeminen
griidiin vie hieman aikaa.
KONSOLISOVELLUS
***************
Konsolisovelluksessa tiedoston voi lukea 2-ulotteiseen staattiseen tai dynaami-
seen taulukkoon ja suorittaa hakutoiminnat siinä,tai tiedosto pidetään auki
ja haut suoraan fileestä ilman taulukkoa.Kumpikin tapa on nopea.
MUUTA
*****
-Nopeudet on parempi testata käytännössä jollain yksinkertaisella tavalla.
Omaan data tiedostoon vaan, sillä eihän 60 000 numeron tiedot (eli numero nimi paikka kunta osoite) vie edes 10 Mt. 10 Mt:n datasta haku ei kauan kestää kun se on muistissa, vai millaista nopeutta haluat? Miksi pitää olla eri yhdistelmiä, eikö riitä että käyttäjä antaa etunimen ja sukunimen haku sanat erikeen esim "Pekk* ; *uupää".
Jos ohjelmaasi käyttää yksittäinen käyttäjä näppäimitön kautta, niin turhaan mitään hajautus rakenteita väsäämään.
Tee siitä merkki pohjainen niin silloin se on käännettävissä eri käyttikselle.
Kaikki suoraan muistiin ja puolitushaku on nopein, kun ei tarvitse järjestellä uudestaan eikä lisätä jälkeenpäin!
Raaka peli!