Miten vanhan talon myyminen olisi viisainta hoitaa, millä varmistetaan että kauppojen jälkeen ei synny enää mitään ongelmia? Vanhojen talojen kanssa kun on niin ja näin, aina saattaa jotain vikoja löytyä, mutta käsittääkseni talokaupan voi perua vielä viisivuotta kaupanjälkeenkin jos jotain ratkaisevaa löytyy?
Ei siinä uskalla rahojaan uudestaan sijoittaa. Millainen perustarkastus tulisi tehdä? Vai voiko tällaisiä asioita jotenkin sopia kauppakirjassa? Olisikohan mahdollista yrittää myydä pelkkä tontti purkutalolla, mutta perustarkastus tehtynä, niin että pyytäisi tontin ja talon hintaa?
Mitä oikeuksia on myyjällä/ostajalla?
talon myynnin jälkeen?
5
6600
Vastaukset
- erään talon myyjä
tutkituttaa talo perusteellisesti.. eli teettää kosteus mittaus ja kuntokartoitus.. maksavat hieman mutta jos viiden vuodenpäästä rupeaa myyjä vikoja makselemaan tulee huomattavan paljon kalliimmaksi..
kertoa KAIKKI minkä tietää talosta vikoineen päivineen.. jos salaa jotain sekään EI tiedä hyvää.. - petetty ostaja
Myyjän vastuu voidaan kiertää vain yksilöidyn virheen kertomisella kauppakirjassa. Esim. alakerran kosteusvaurioista myyjä ei vastaa. KKO on 6/2004 todennut, että myyjän olisi tullut yksilöidysti kertoa mikä kosteus ja missä alakerrassa, jolloin hän olisi voinut välttyä hinnan alennukselta. Ostajan oikeus on tutkituttaa talo ja todistaa missä ovat kiinteistön laatuvirheet ja miten laajat. Se vaatii valtavan urakan, maksaa maltaita ja jos myyjä on fiksu, ei kannata päästää asiaa oikeuteen, vaan kiltisti maksaa korjaus.
- Rehellisyys maan perii
Jos salaat virheitä, joudut maksamaan, paitsi ostajan oikeudenkäyntikulut, purkutapauksessa korot kauppasummalle sekä vahingonkorvauksena ostajan kustannukset. Siis kannattaa olla rehellinen, koska muuten se tulee yllättävän kalliiksi. Voi olla, että myyjänä olet sen jälkeen vuokralainen, jos siihenkään enää rahasi riittävät. Laissa epärehellisyys on kirjoitettu "toiminut arvottomasti"
- Matiass
Jos vanha talo myydään purkutalona, mutta kauppahinta on huomattavasti yli kyseiseisen tontin arvon, niin asiaa käsitellään riitatapauksissa talokauppana. Purkutalon ostajalle tulee purkukustannuksia, joten tyhjä tonttikin olisi arvokkaampi. Kannattaa olla rehellinen.
- -tärkeää
Teetä perusteellinen kuntotarkastus asiantuntijalla. Kysele esim. kiinteistönväliitäjiltä, tietävät usein sellaisia, jotka osaavat tarkastaa myös vanhoja taloja.
Käy ostajan /välittäjän kanssa kuntotarkastus läpi ja pidä huoli, että siitä tulee maininta kauppakirjaan.
Myös ostajia on monenlaisia ja kaikki eivät ole niin rehellisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481