"Kaikkialla minne tuo kaksoisvirta tulee...

.
...siellä se synnyttää elämää, mutta rämeet ja suolalätäköt eivät siitä tervehdy."

Olin viime sunnuntaina Hesassa, Herran Hengen johdossa. Kävellessäni rukoushuonetta kohden, menin uuden Oopperatalon sivuitse seuraten Töölönlahden rantapolkua Linnanmäen suuntaan. Kuulin veden lorinaa ja satuin kurkistamaan veteen juuri sillä kohden, missä merivettä juoksutetaan, jotta samea vesi puhdistuisi. Mitä ihmettä ! Näin tuhansia kaloja uimassa tuota puhtaampaa vettä kohden ! Vesi oli aivan mustanaan pikkukaloja. En ole ennen nähnyt Hesassa niin suurta kalaparvea missään rantavesissä. Mahtavaa ! Kauempana lahdella oli suuri määrä lokkeja, jotka söivät lähes koko ajan pikkukaloja, koska kalat eivät siellä sameassa vedessä nähneet ylhäältä tulevaa vaaraa.

Kokouksessa muuan profeetta toi profetian, jonka oli aikonut tuoda edellisellä viikolla, mutta ei vain ollut rohjennut. Nyt, kun hän kuunteli sananjulistajan sanomaa, niin hän ymmärsi, että profetian aika ONKIN JUURI NYT !
Profetia oli lyhykäisesti seuraava:
"Teillä on verkot ja edessänne meri. Kalastakaa ! Älkää valikoiko kaloja, vaan kalastakaa !"

Ehkä muistatkin, että tekstini otsikko on lainattu profeetta Hesekiel'in saamasta ilmestyksestä. Se on ihan yhtä ajankohtainen tänään. Tuo jalo kaksoisvirta virtaa Korkeimman Valtaistuimen alta erämaihin tuoden sinne hyvät elämisen olosuhteet. Kaloja on oleva ylen paljon. Se on oleva yhtä verkkoapajaa !

Juuri NYT on aika evankelioida ja tuoda esille PUHDASTA SANAA, mikä merkitsee tuota "puhdasta vettä". Niinkuin merivedessä on suolaa, niin myös aidossa evankeliumissa on sopiva annos suolaa. Vaikka Sanan suola kirvelee synninhaavoissa, niin se myös puhdistaa ja sitten Yeshua vuodattaa puhdistettuhin haavoihin balsamia ja hoitelee terveeksi antaen todellisen elämän. Hän on armollinen ja laupias Hyvä Paimen.

- - -

Tänään tuli iltasella muuan henkilö tekemään kalluppia ja ymmärsin Herran lähettäneen hänet. Kutsuin hänet sisälle ja vastailin hänelle ystävällisesti moniin kysymyksiin. Sitten kun olin vastannut kaikkiin kysymyksiin ja hän oli sulkenut salkkumikronsa, kysyin, että voisinko minä myös lyhykäisesti haastatella häntä ?

No, se sopi hänelle ja siitä kehkeytyi sopivan mittainen keskustelu. Hän sanoi uskovansa ihmisen tärkeimmäksi asiaksi "Rakastaa Jumalaa yli kaiken ja lähimmäisiään kuin itseään". Kuitenkaan hän ei ollut tunnustava kristitty, eikä edes vielä varma Jumalan olemassaolosta. Siksi kerroin hänelle uskon synnyttämiseksi, miten olen saanut kohdata Yeshuan ja miten Hän on ihmeellisesti vastaillut rukouksiini. Hän kertoi tuntevansa useita uskovia.

Kehoitin häntä lukemaan mahdollisimman hyvin ja tarkasti käännettyä Raamattua, josta saa puhdasta elämän vettä.

"Mitä suurempi 'helle' tässä koettelemusten maassa, sitä suurempi 'elävän veden tarve' eli lue Sanaa ja mietiskele sitä !"


Siunausta Yeshuassa !
.

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Manasseh

      Runsaasti Sinua siunatkoon Jeesus, meidän ja koko maailman Herra.

      • .
        ...Israelin Pyhän armoa, siunausta ja rauhaa sekä menestystä yhteisessä työssämme taivaallisen Isämme viinitarhassa,...

        ...sillä työmme Herrassa on ylen arvokasta, eikä sen arvoa voida mitata millään maallisilla aarteilla !


        Siunausta Vapahtajamme Yeshuan nimessä !
        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      166
      6414
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      75
      5310
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3345
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      172
      2672
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2315
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1556
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1306
    Aihe