Tulivuoren

Osaako joku sanoa mikä on juuri purkautuneen laavan ikä radiohiilimittauksella tai muulla iän määrityksellä. Onko se nolla vuotta? Vai liikutaanko miljoonissa vuosissa?
4460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laavan seassa kelluu mukaan repeytyneitä miljoonia vuosia sitten kiteytyneitä oliviinikidepitoisia kivenmurikoita,
jotka ei jaksa laavassa sulaa. Laavalla tulee 0 vuotta ja kiville miljoonia vuosia ikää.
Tosin radiohiilivehkeillä tuskin kannattaa lähestyä, koska maan alla ei ole sen vertaa elämätä. Ei ainakaan niin nuorta.

Kreationistit tosin vetelee sitten näistä tuloksista omia omituisia johtopäätöksiään.

Tyydyttikö vastaus vai haluatko enklannin kielellä tarkemmin muutaman kilotavun edestä selvitystä ?

Mietippä sitä, että elimistösi hiilen ikä (syntyi) on noin 5-7 miljardia vuotta (syntyi aurinkoa edeltävän supernovan fuusiona) ja elimistösi vety
13.7 miljardia vuotta BigBangin alkuhetkillä, josta osoituksena elimistösi tietty deuterium-pitoisuus..
hiuksesi ovat muutaman kuukauden vanhoja, itse x vuotta.. eli ikä riippuu siitä mistä roikkuu..

Äänestä

Radiohiilellä ajoitetaan ainoastaan orgaanista ainesta (joka siis sisältää hiiltä) ja sen yläraja on 44,000 vuotta. Radiohiili sopii erinomaisesti siis arkeologisten löytöjen ajoittamiseen.

Geologiassa käytetään muita menetelmiä kuten U/Pb -menetelmää tai K/Ar -ajoitusta, joka on ilmeisesti sittemmin korvattu Ar/Ar -menetelmällä.

Näytteen "ikä" eli toisin sanoen mitattavan aineen määrä riippuu näytteestä ja sen tuottaneista olosuhteista. Ikään vaikuttavat myös menetelmän tarkkuus, näytteen ottajan ammattitaito sekä sovellettu määrityskaava.

Vastikään purkautuneen laavan ikä on siis nolla vuotta ( /- menetelmän virhemarginaali), mutta virheelliset mittaukset tai väärät menetelmät voivat toki antaa hyvin kummallisiakin tuloksia.

Äänestä
  • Käsittääkseni (saatan olla väärässä, en ole missään nimessä alan asiantuntija) ainakin Ar/Ar -menetelmällä tulivuoren iäksi saadaan 0 jos, ja vain jos, kiviaines on saavuttanut tarpeeksi korkean lämpötilan. Muussa tapauksessa mittaus antaa jonkin aivan muun tuloksen (mijoonia tai kenties jopa miljardeja vuosia).

    Esimerkiksi vedenalaisissa tulivuorenpurkauksissa lämpötila ei ilmeisesti yleensä kohoa tarpeeksi.

    Äänestä

  • The Rat kirjoitti:

    Käsittääkseni (saatan olla väärässä, en ole missään nimessä alan asiantuntija) ainakin Ar/Ar -menetelmällä tulivuoren iäksi saadaan 0 jos, ja vain jos, kiviaines on saavuttanut tarpeeksi korkean lämpötilan. Muussa tapauksessa mittaus antaa jonkin aivan muun tuloksen (mijoonia tai kenties jopa miljardeja vuosia).

    Esimerkiksi vedenalaisissa tulivuorenpurkauksissa lämpötila ei ilmeisesti yleensä kohoa tarpeeksi.

    Muun muassa tätä tarkoitin epäpätevillä mittauksilla. Jotta mittausmenetelmällä voi saada oikeita tuloksia on tunnettava sen rajoitukset. Ei sen kummempaa. Aivan kuten kuumemittarilla on mahdotonta mitata sulan metallin lämpötilaa, ei esim argon-ajoituksella voida mitata tiettyjä kiviaineksia. Kreationistien "logiikassa" tämä tarkoittaa tosin sitä, että koko länsimaiselta tieteeltä putoaa pohja ja raamatun luomiskertomus on totta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juurella== kirjoitti:

Osaako joku sanoa mikä on juuri purkautuneen laavan ikä radiohiilimittauksella tai muulla iän määrityksellä. Onko se nolla vuotta? Vai liikutaanko miljoonissa vuosissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu