koneessa nyt 98. Pitäisi poistaa 98 ja laittaa tilalle 2000. elikkä miten sen teen? Mitä pitää tehdä ekana jne jne... onko helpo juttu tehdä tommonen toimenpide itse?
2000
1
341
Vastaukset
- Pro Linux
Jos W98 on samankielinen kuin asennettava W2k, asennuksen "pitäisi" onnistua päälle - on kokemusta sekä onnistumisesta että epäonnistumisesta. Kannattaa siis kopioida tärkeät säilytettävät ensin jutut toiseen osioon, tai rompulle tms.
Homma on sinänsä aivan yksinkertainen. Sammuta kone, starttaa uudelleen, ja varmista BIOSista (paina nopeasti DEL - yleensä, joissain koneissa F1 tai tai F2, harvemmin muuta) kun avaat koneen, että käynnistysjärjestyksessä (boot order tms.) CD-ROM on ennen kovalevyä (HD, hard disk). Jos käynnistyslohko (boot sector) on kirjoitussuojattu (löytyy yleensä kohdista "main" tai "advanced", voi olla muuallakin), suojaus pitää myös poistaa (palauta asennuksen jälkeen!).
W2k:n asennusromppu sisään ja koneen uudelleenkäynnistys, ja senkun seuraat ohjeita, niin parhaassa tapauksessa kaikki käy kuin unelmafilmissä.
Aina ei käy: joskus joutuu jostain syystä tekemään ns. puhtaan asennuksen, eli kaikki entinen osiolta katoaa. Siksi pornokuvat ja muut tärkeät tiedostot kannattaa tallentaa ennen asennusta suojaan.
Muutama lisävinkki:
* W2k suosittaa asennuksessa ja ehdottaa levyn tiedostojärjestelmän muuntamista NFTS-systeemiin. Se onkin varmempi verkkokäytössä, mutta hieman hitaampi yksittäisellä koneella. Vähän makuasia.
Katso ensin (jos et jo tiedä), onko kovalevy (tai osio) FAT- vai FAT32 -alustettu. Kannattaa muuntaa se FAT32-muotoon. En muista enää kovin tarkkaan, mutta jostain apuohjelmat -->järjestelmätyökalut --> levynmuunnin (?) polusta se löytyy. Pitäisin itse FAT32:n, jos verkkoa ei ole.
* Ainakin suomen- ja ruotsinkielisissä vähän vanhemmissa asennusrompuissa W2K:n asennusohjelma pyytää tietyssä vaiheessa poistamaan "levykkeen" ennen uudelleenkäynnistymistä. Silloin on poistettava se asennus-CD.
P.S. Suositan Linuxia! Oli ns. nörttikamaa aikaisemmin, mutta nykyään helpompaa kuin Windows. Saa jopa samannäköisenä, jos on juuttunut weehen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.737977Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m876043Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,795519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675436Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124697Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71304Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421139Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501120