Mistä muista asioista voi tietää, että on yksisuuntaisella kadulla kuin että kadun vasempaan reunaan on pysäköity autoja nokka menosuuntaan päin ja vasemmassa reunassa on vaikka pysäköintikielto merkki?
Yksisuuntainen katu
18
34348
Vastaukset
- hmh..
http://www.finlex.fi/data/sdimages/551.gif
Tämä merkki kertoo, että tie on yksisuuntainen. - Kuskiii
Niin ja myös siitä, voi päätellä että merkit ovat molemmin puolin katua, samoin päin.
- omistaja
Usein ennen risteystä on kääntymiskielto toiseen suuntaan. Yläpuoliset määräysmerkit tai ajoratamaalaukset eivät salli miltään kaistalta käännyttävän toiseen suuntaan. Kielletty ajosuunta merkki on vielä lisävahvistuksena.
Minun ja muiden antamien neuvojen avulla onnistut varmasti. Tuo yksisuuntaisen kadun merkki on kohta, josta kadun yksisuuntaisuus alkaa.
Käytännössä oppilaiden tulisi katsoa hyvissä ajoin seuraavan risteyksen liikennemerkit => yksisuuntaisen kadun tunnistaminen on hyvin helppoa. Kunhan vielä muistat kääntyä oikeaan paikkaan; se tuppaa välillä unohtumaan vaikka oppilas tietää kadun olevan yksisuuntainen. - yx hw
suojatien liikennemerkki on aina liikenteen tulosuunnan puoleisessa reunassa. Siis ensin merkki, sitten suojatieraitamaalaukset.
Erityisesti, kääntyessäsi risteyksestä vasemalle, tästä on merkittävää hyötyä, jos asian tiedostaa ja jos nuolimerkki n:o 551 on piilossa vaikkapa kuorma-auton takana.
Jos merkki on tulosuunnassa ns. T- risteyksessä, vaikkapa vain osittainkin, on itse risteys ja sen suoraana ajavien tulo-, että jättösuunta myös yksisuuntaista.
Muutakin löytyy, mutta se ajan puute. Taas. Ope.- Boismann
Mitä tuosta pitäisi oppia? Se ajanpuute...
- IFeelYou
Yksisuuntaisella tiellä risteykseen tullessa on tien molemmilla puolilla liikennemerkki, esim. väistämisvelvollisuus- merkki. Muutoin se on vain tien oikealla puolella. Hope this helped you! @aöldsjk
- veio
Väistämisvelvollisuuden merkki on usein myös kaksisuuntaisen vasemmalla puolella, jos on useampi kaista sinne päin. Kalliossa, Pasilassa, ja monessa muussa paikassa.
- Nanohiukkasia
veio kirjoitti:
Väistämisvelvollisuuden merkki on usein myös kaksisuuntaisen vasemmalla puolella, jos on useampi kaista sinne päin. Kalliossa, Pasilassa, ja monessa muussa paikassa.
"veio", näytä kartasta paikka missä on 2-suuntaisen vasemmalla puolella
https://maps.google.fi/
Toki 2-kaistaisilla kaduilla kolmio on useimmiten myös keskikorokkeella.
Pitiköhän jopa ollakin.
- jgmko
"veio", herätys!!!!
- Onksveijoonäkyny
veio!
Oletko varma, että autoilu on sinua varten, jos et tuohon tiedä vastausta?
- dhgsg
Jos ihmettelijän viesti oli aloittajalle, niin se oli melko tyhmä.
dhgsg kirjoitti:
Jos ihmettelijän viesti oli aloittajalle, niin se oli melko tyhmä.
Tuohon ei ole kovin vaikeaa googlettaa vastausta. Autoilu saattaa vaatia välillä jonkinlaista ongelmanratkaisua.
- dhgsg
EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:
Tuohon ei ole kovin vaikeaa googlettaa vastausta. Autoilu saattaa vaatia välillä jonkinlaista ongelmanratkaisua.
Kaiken voi googlettaa. Kaikki asiat on käsitelty joskus aikaisemmin. Uudet asiat tulevat sitten uutisissa.
Mitä järkeä näissä keskustelupalstoissa sitten on? Ei mitään. Nämä voitaisiin lopettaa kokonaan.
Sinulla on rekattu nimimerkki, joten vaikutat olevan kuitenkin jostain syystä innostunut näistä palstoista. Nähtävästi olet sen takia, että pääset inttämään oman mielipiteesi ainoana oikeana kuten juuri teit kevytliikenne-palstalla. Ja tässäkin ketjussa.
Älä tule enää inttämään omiasi ja solvaamaan muita, jotka haluavat keskustella. dhgsg kirjoitti:
Kaiken voi googlettaa. Kaikki asiat on käsitelty joskus aikaisemmin. Uudet asiat tulevat sitten uutisissa.
Mitä järkeä näissä keskustelupalstoissa sitten on? Ei mitään. Nämä voitaisiin lopettaa kokonaan.
Sinulla on rekattu nimimerkki, joten vaikutat olevan kuitenkin jostain syystä innostunut näistä palstoista. Nähtävästi olet sen takia, että pääset inttämään oman mielipiteesi ainoana oikeana kuten juuri teit kevytliikenne-palstalla. Ja tässäkin ketjussa.
Älä tule enää inttämään omiasi ja solvaamaan muita, jotka haluavat keskustella."Älä tule enää inttämään omiasi ja solvaamaan muita, jotka haluavat keskustella."
Keskustellahan minäkin haluan. Ja eikö sinun oma toimintasi ole inttämistä? Olet jo kahden viestin ajan valittanut minun viestieni sisällöstä ja tuossa toisessa viestissäni perustelin viestini hyvin.
Miksi kiroittaa foorumille kysymys jonka vastaus löytyy googlesta heti? Jos aloitan itse viestiketjun niin teen sen sillä tavalla että yritän saada enemmänkin mielipiteitä esille, kuin jotain yksittäistä faktaa joka löytyy googlettamalla tyyliin enismmäisenä hakutuloksena. Mielestäni keskustelu pysyy mielekkäämpänä kun asialle voi olla monenlaisia näkökulmia, vaikka useat niistä ovatkin varmasti huonompia kuin toiset. Mielestäni tämä viestiketju ei anna mahdollisuutta oikeastaan minkäänlaiselle keskustelulle.- dhgsg
EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:
"Älä tule enää inttämään omiasi ja solvaamaan muita, jotka haluavat keskustella."
Keskustellahan minäkin haluan. Ja eikö sinun oma toimintasi ole inttämistä? Olet jo kahden viestin ajan valittanut minun viestieni sisällöstä ja tuossa toisessa viestissäni perustelin viestini hyvin.
Miksi kiroittaa foorumille kysymys jonka vastaus löytyy googlesta heti? Jos aloitan itse viestiketjun niin teen sen sillä tavalla että yritän saada enemmänkin mielipiteitä esille, kuin jotain yksittäistä faktaa joka löytyy googlettamalla tyyliin enismmäisenä hakutuloksena. Mielestäni keskustelu pysyy mielekkäämpänä kun asialle voi olla monenlaisia näkökulmia, vaikka useat niistä ovatkin varmasti huonompia kuin toiset. Mielestäni tämä viestiketju ei anna mahdollisuutta oikeastaan minkäänlaiselle keskustelulle.Olen sanonut sanottavani. EOC
- Anonyymi
EiVoiMuutaKuinIhmetellä kirjoitti:
Ai loppuiko argumentit?
Ei Voi Muuta Kuin Ihmetellä, mikä idiootti on EiVoiMuutaKunIhmetellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121959Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734