Paljonko arvelette Vanhasen gallup-lukemien vielä tippuvan loppuvuonna?
15.1.2006 on vaalit, jääkö Vanhanen silloin äänimäärissä kolmannelle tilalle?
Paljonko vaikutti mielestänne paljastukset Vanhasen suhteesta avioliittonsa aikana siihen, että hänen kannatuksensa on enää 17% ja Niinistö mennyt komeasti ohi?
15.1.2006 on vaalit, jääkö Vanhanen silloin äänimäärissä kolmannelle tilalle?
Paljonko vaikutti mielestänne paljastukset Vanhasen suhteesta avioliittonsa aikana siihen, että hänen kannatuksensa on enää 17% ja Niinistö mennyt komeasti ohi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vasta vaalitenteissä paljastuu todelisuus.
Silloin Matti Vanhanen ylivoimaisella asiaosaamisellaan nostaa kannatuksensa lukemiin, jotka ratkaisevat kisan hänen voitokseen.
Halosen ylivoimaiselta vaikuttavat lukemat ovat pelkkä punainen illuusio, joka haihtuu.
Aikaa on vielä viisi kuukautta.
valittaisiin presidentti, Halosta ei olisi koskaan valittu ko. virkaan.
Halosen valinnan suuri yksittäinen syy oli asiaosaaminen. Hän alkoi erottua siinä hyvin pian vaalitenttien alettua muista. Halonen oli alunperin gallupeissa selvästi esim. Uosukaista jäljessä. Halosen asiaosaamisen perusta oli pitkä ura politiikan eri sektoreilta ja presidentin viran hoidon kannalta vieläpä siltä kaikkein tärkeimmältä eli ulkoministerin tontilta. Tämä kokemus puuttui kaikilta muilta ehdokkailta. Lisäksi Halonen on toiminut sosiaali-ja terveysministerinä ja oikeusministerinä pitkän kansanedustajarupeaman lisäksi.
Yhdelläkään vastaehdokkaalla ei ole tällä kertaa näin monipuolista kokemusta takanaan. Niinistö pääsee lähimmäksi, kun hän on sentään ollut valtionvarainministerinä ja oikeusministerinä sekä nyttemmin kv. tehtävissä. Vanhasen kokeneisuus liittyy lähinnä velttoon esitykseen pääministerinä parin vuoden ajan.
...
...
Vastakkain Halonen ja Niinistö= jätetään äänestämättä, sanoo Oiva.