Sekä Ville Itälä että Ben Zyskowicz ovat puuttuneet Suomen naurettavaan "otetaanpa romaneja ilmaiselle lomalle"-käytäntöön vaatien pikakäännytyksiä ja järkevämpää maahanmuuttopolitiikkaa yleensäkin. Ja hyvä niin. Uskomatonta tahallista sinisilmäisyyttä, mitä tähän asti harjoitettu politiikka on tehnyt suomalaiset tyytymättömiksi eikä edes auta maahanmuuttajiakaan. Rahaa vain kuluu, ja se raha tarvitaan kipeästi muuallakin. En kyllä tajua, mitä ihmeen HYÖTYÄ on ottaa tänne 400 romania pariksi viikoksi veronmaksajan rahoilla elämään. Voitte mielessänne ynnäillä, mitä heidän elättämisensä meille maksaa, ja sitten voidaan miettiä, mihin kaikkeen muuhunkin sen rahasumman voisi käyttää.
Kokoomus puuttuu asiaan!
ja hyvä niin
18313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En äänestänyt edellisissä eduskuntavaaleissa,juuri
tästä Suomen mielettömästä pakolaispolitiikasta johtuen.Elintasopakolaisia ja jopa rikollisia rahdataan joka puolelta maailmaa elämään suomalaisten kovalla työllä kylmässä ja karussa maassa ansaitsemilla verorahoilla.
Jos kokoomus on nyt vaihtamassa pakolaislinjaansa
järjelliseksi,niin harkitsen vakavasti kokooomuslaisen ehdokkaan äänestämistä ensi kevään
eduskuntavaaleissa.
Itse olen joskus äänestänyt RKP:tä ja nuorena vihreitä. Nyt kyllä suunta muuttuu. Kyllä ainoa puolue joka oikeastaan ajaa tiukempaa politiikkaa elintasopakolaisille on just Kokoomus. Kansallinen Kokoomus, niinhän se kai koko nimikin on. Joskus nuorempana.. nolottaa sanoa.. olin just yksi näistä tyypeistä jotka olivat huutelemassa että ei saa olla ahdasmielinen ja ei saa olla tiukka näissä jutuissa. mutta elämä opettaa. Kyllä juuri nuo Itälän ja Zykowizin lausunnot ovat hyvin toivoa antavia. Ja sama hommahan nähtiin Tanskassa. Siellä valtaan pääsi just maltillinen oikeisto eli Kokoomuksen sikäläinen sisarpuolue ja puolessa vuodessa tiukentui Tanskan pakolaislait.
mitä oikeistonvalta todella tuo..mitään hyvää köyhille älä sentään odota..kokoomus ei ole ikinä ollut köyhän asialla. Populääri-ilmiöitä se kyllä mielellään hyödyntää, kuten teidän kirjoituksistannekin on jo käynyt ilmi. Lankaan menette mutta omapa on valintanne.
Romanit ovat alistetussa asemassa maassaan. Ettekö tekin, jos saisitte kuulla jostain ihanasta maasta jossa kaikki voi muuttua, lähtisi sitä etsimään kuin kultaa aikoinaan? Tyhmähän se on joka ei yritä parantaa elinolojaan. Mutta..Suomi ei olekaan sitä, mitä heille on suollettu, kerjuulle vaan.Sitä meidän kulttuurissa ei ole nähty ja nostattaa vihaa.
Hyväksikäyttöä varmasti ilmenee, mutta sen perusteella ei liene oikein tuomita kaikkia. Parastahan olisi että pakolainen saisi esim.meiltä avustusta kotimaahansa, että hän voisi yrittää päästä siellä jaloilleen ja rakentaa omaa maataan.
Suomi on kylmä ja sisäänpäin vetäytynyt maa. Kateellinen ja kaunainen. Siihen tautiin pitäisi kyllä jo ropit keksiä.
Jos ilmenee esim.jatkuvaa, rikollista toimintaa, niin olen kyllä sitä mieltä, että sellaiset ihmiset tulee palauttaa takaisin omiin maihinsa.
Nolottaa? Elämä opettaa? Olisiko sittenkin että sinua se on katkeroittanut? Tasapainoisessa, tyytyväisessä ihmisessä ei ole minkäänkaltaista halua toivottaa kenellekään mitään pahaa. Muistakaa, että pakolaisista varmasti suurimmalla osalla on syytä paeta kotimaastaan. Hätä hengestään. Se ei ole populääria tietoa, mutta se on totta.
"Parastahan olisi että pakolainen saisi esim.meiltä avustusta kotimaahansa, että hän voisi yrittää päästä siellä jaloilleen ja rakentaa omaa maataan."
Todella paljon vaivaa säästyisi maailman köyhiltä kun voisivat toimittaa pankkitilinsä numeron lähimpään Suomen lähetystöön, niin ei tarvitsisi matkustaa tänne kylmään pohjolaan palelemaan. Tällä tavalla myös ne köyhät joilla ei ole varaa lentolipuun pääsevät nauttimaan niitä etuuksia jotka heille kuuluvat: peruspäiväraha tuplana, lapsilisät ja kansaneläke. Tietenkin nuo etuudet tulevat takautuvina aina isovanhempia myöten.
Voi olla, että tuo vaatii lain muutoksen, mutta eiköhän se ole läpihuuto juttu.
Näyttää siltä, että Suomen sosiaalitoiminnalle on koittamassa todella loistavat ajat kun toiminta saadaan maailmanlaajuiseksi.
Rajat ja reidet auki tämähän on nähty jo aiemmin. Siinä on sen politiikan ydin.
Ei ole mikään ihme että suomalaiset on tähän kypsyneet.
mitä tarkoitin..kaikenlaiset hyväntekeväisyyskeräykset voitais suunnata paremmin kohteille ja seurantaa mukaan.Suomihan joka tapauksessa luonnollisesti auttaa köyhiä maita, joista niitä pakolaisiakin osin tulee. Annetaanko ne rahat täällä vai heidän kotimaassaan siten, että voidaan auttaa omaa maata. Rahan määrähän sitten suhteutetaan kyseiseen maan kohtuutarpeisiin.
Tietysti jos esim.sotatila menossa..tulee ongelmia, eikä tiedä minne rahat loppujen lopuksi joutuisivat..mutta uskon, että osissa näitä autettavia maita ajatusta voidaan kyllä kehittää.
Vai että pankkitilejä..heh..organisaatiot tietysti toimivat siten, kuin kyseisessä maassa on parasta ja apu tehokkaimmin saatavissa. Ei tuossa mielestäni ole mitään kummaa. Vaatii suunnittelua ja asiantuntevaa, lahjomatonta yhteistyötä.
Miten sinä sitten ongelman hoitaisit?
valaista sitä, mitä tarkoittaa rajat ja reidet auki. Ei auennut:)
Niin ei niillä kaikilla taida olla sitä pankkitiliä. Suomihan voi ratkaista asian siten, että avataan jokaiseen Suomen lähetystöön Postipankin ( vai mikä sen nimi nykyään on?) konttori johon hakukkaille avataan tili. Sehän on vain järjestelykysymys.
Vaikka maassa olisi vain yksi paikka mistä köyhä saa hakea avustus rahansa, niin Suomi tietysti voisi myös kustantaa matkat sinne.
Joka tapauksessa olisi halvempaa kuin lähettää köyhiä Suomeen täyttämään avustus anomusta.
Tämän kokeilu voidaan aloittaa Romaniasta ja Somaliasta ja sitten kun nähdään löytyykö halukkaita avustuksen vastaanottajia laajentaa sitä pikkuhiljaa maailmanlaajuiseksi.
ivallinen ote :) Jotain kuitenkin tarttis tehdä, jotta pakolaisongelma ratkeaisi. Suomessahan se ei edes ole vielä ongelma ollenkaan samassa mittakaavassa kuin muualla euroopassa.
He ovat kuitenkin ihmisiä, lihaa ja verta, niinkuin sinä ja minä. Ratkaisuja on löydettävä. Ei suu vaahdossa huutaminen mitään ratkaise, eikä väkivallan käyttö. Siihen he ovat tottuneet kotimaassaan.
Mutta..ajatushan se tuo sinunkin :)
ivallinen ote? Kyllä minä olen ihan aidosti huolissani niistä köyhien laumoista joilla ei ole mitään mahdollisuutta päästä nauttimaan heille kuuluvia Suomen sosiaalietuuksia.
Tämän vääryyden korjaamisessa olisikin paljon tehtävää hallitukselle.
Tämähän olisi hyvä ratkaisu tuohon ongelmaan.
suhteuttaa Suomen sosiaalietuisuuksia johonkin toiseen maahan. Asia on aivan eri. Pienelläkin murto-osalla siitä saadaan monessa muussa maassa asioita kohennettua aika pitkälle. Tarkoitus ei ole saada pelkkää köyhän apua rikkaasta maasta, vaan kehittää ja kasvattaa niin, että elämä ei tulisi olemaan kädestä suuhun elämistä. Pitkä ja vaikea prosessi, mutta mikäs hyvä asia syliin tipahtais:)
Tietysti on jo erilaisia rahoitusmenetelmiä olemassa, mutta jostain syystä ne eivät toimi. Pitäisi löytää tapa kohdata nämä köyhät ilman ,että heidän pitää kurjuuden takia joutua täysin vieraaseen kulttuuriin. Suurin osahan Suomenkin pakolaisista haastattelujen mukaan ikävöi kotimaahansa.
Erilaiset kulttuurit rikastuttavat ihmistä, mutta se ei tarkoita sitä, että kenenkään pitäisi luopua omasta identiteetistään. Sitä en hyväksy.
koko sen ajan kun oli äänioikeus, eli nyt jo 16 vuotta olen äänestänyt demareita. Nyt ajattelin mäkin antaa ääneni kokoomukselle, lähinnä b. zyskowitzille, koska olen kuitenkin hesalainen. Joskus kai on pakko katsoo asioita sellasina kuin ne on eikä sellasina kuin tahtos niitten olevan. jaapa jaa, ja ulkona taas kaunis kesäaamu..
annan kaikki ääneni kokeemukselle, ville itälä se sain muuttaa vaan nimensä ville läntiseks et olis oikee suunta ja ben hitto zyyskwoowigtzst että siin edes olis jotain tolkkuu.
Mut niinku sanoin niin ainaski sata ääntä annan molemmille jos potkivat persuuksiin kaikki kun tänne tulee me ei mitään manneja aleta elättään on tosi.
oikeistolainen duunari täälläkin. äänestän kokoomusta vaikkei se mikään oikea oikeistopuolue ole pikemminkin demareitten jatke mutta onhan ne nyt edes kerran tarttuneet asiaan eli tähän loisien änkeämiseen maahamme.
jos se olis vasureista kiinni niin munkaan palkasta ei jäis käteen mitään. nyt jää sentään sen verran että jotai iloakin elämääsäsaa
jos se nyt on perkele kun demarit verottaa duunaria vaikka ei veroteta rikkaitten osinkoja, saatana, nyt minäkin kyllä äänestän kokeemusta että verot alas ja heti ja hyysärit hirteen!!!
Hyvä että joku ees laittaa jarruja päälle kun työtön saa joka kuukausi tapella toimeen tulostaan ja joutuu sietämään sosujen mielivaltaa niin pikkasen ottaa kieltämättä pattiin kun näille hyysätään kaikki valmiiksi nenän eteen eikä papereiden tarvitse edes olla aitoja ja nimikin voi olla keksitty.Hyväkuntoisia nuoria miehiä jotka ovat tulleet pakoon sitä että eivät joutuisi sotimaan.
se on harjotella sitä hetkeä varten kun suuri kokoomuslainen unelma toteutuu: vapaat rajat ihmisten, työvoiman ja erityisesti RAHAN liikkua sinne missä parhaiten kannattaa... johan se Zyskowiczi sanoi silloin eduskunnan EU-keskustelussa että kun euroopan rajat aukeaa niin se on heti 140000 työpaikkaa, siis heti välittömästi... ai niin mutta eihän se ollutkaan Zyskowiczi sehän olikin se toinen kuplasilmä Sasi, sehän se kailotti oikein monta kertaa että varmasti ihmiset kuvaruutujen ääressä uskois että 140000 työpaikkaa ja heti, 140000 uutta työpaikkaa... ONKO MEILLÄ VARAA OLLA LIITTYMÄTTÄ??? se kysyi, siis 140000 työpaikkaa välittömästi kun rajat aukee... hitto ne sotki asiat taitaa tullakin 140000 sataprosenttisen työtöntä eu:n ulkopuolista romania, romania, romania...
Eikös se virhe tapahtunut jo maahantulossa, nimittäin passintarkastuksessa. Kaikille vähänkin epäilyttävän näköisille ja -värisille tulijoille vaan käsi pystyyn jo rajalla. Eivätpähän pääse sitten tänne suomalaisten harmiksi. Olemmehan sentään vapaa, länsimainen kapitalistinen demokratia, jonka pitää saada itse päättää ketä tänne tulee ja keiden kanssa haluamme olla tekemisissä. Johan ne länsimainen demokratia ja vapauskäsityskin vaativat rajoittamaan ihmisten, tavaroiden ja pääoman liikkumista maasta toiseen.
- -
- -
Vai oliko se sittenkin toisinpäin.