Muutamme v-88 valmistuneeseen kerrostaloon Pihlajistoon ensi viikolla.
Millaista aluetta noin yleisesti on kun ei tunneta lainkaan? Osaisiko joku valaista asiallisella vastauksella, kiitos.
Millaista aluetta noin yleisesti on kun ei tunneta lainkaan? Osaisiko joku valaista asiallisella vastauksella, kiitos.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pihlajisto on yllättävän kiva paikka asua vaikka näyttääkin ulospäin välillä karulta. Suuri osa taloista on vasta korjattu ulkopuolelta tai niitä korjataan. Talokantaa on monenlaista, rivitaloa, lamellia, pistetaloa ja tietenkin 70-luvun betonibrutalismia.
Palvelut ovat hyvät. Oma apteekki ja kaksi ruokakauppaa, R-kioski, pizzeria, kukkakauppa, lastentarha, peruskoulu ja pakollinen baari. Alue on hyvien bussireittien varrella (mm. 550 ja 71).
Lähimaastossa on mahtavat ulkoilumahdollisuudet. Kesällä voi käydä mm. uimassa Pikkukoskessa tai pitkillä lenkeillä joen rannassa. Talvella voi hiihtää joen- tai merenjäätä pitkin pitkät matkat tai vaikkapa käydä laskemassa pulkalla Ketunhännässä. Kävelymatkan päässä on Vanhakaupunki ja Arabian kauppakeskukseen pääsee bussilla 5 minuutissa. Väylän Viikin puoleiselle sivulle valmistuu 2007 uusi Viikin Aluekeskus, jonne tulee mm. Prisma ja Pihlisten antia laadukkaampi lounas/anniskeluravintola.
Asujaimisto on sekalaista, on omistusasukkaita, vuokralaisia ja kaikkea siltä väliltä.
Kauppojen seutu vakiokänniläisten notkumispaikka, ei kuitenkaan yhtä paha kuin Pihlajamäessä. Uusi Viikinmäki on tuonut piristysruiskeen paikallispalvelujen käytölle. Viikin ja Vantaanjokilaakson ulkoilualueet erinomaista luksusta!
http://www.kaupunginosat.net/pihlajisto/
Johtokiventie on Pihlajamäessa ei Pihlajistossa. Katu on lähellä Pihlajamäentien bussipysäkkejä, josta pääsee hyvin Itäkeskuksee, Malmin suuntaan sekä keskustaan. Terveyskeskus taitaa olla vielä Meripihkatiellä ostaria vastapäätä, mutta kirjasto on muuttanut Viikkiin. Lähellä sekin on.
Enempää en vastaa etten anna väärää tietoa, koska muutimme pois Pihlajamäestä v. 1994 asttuamme siellä 16 vuotta.