Mielestäni Niinistössä on ainesta Presidentiksi. Hän edustaa modernia, globalisoituvan maailman tuntevaa politiikkaa. Toivottavasti pysähtyneisyyden aika loppuu Halosen myötä.
Uskon myöskin, että hän uskaltaa ottaa enemmän kantaa Suomen kannalta olleellisiin asioihin. Nykyinen Presidentti lähinnä seuraa vierestä ja antaa ajan hoitaa.
Yksinkertaisesti Niinistö on vastuunkantaja!
Uskon myöskin, että hän uskaltaa ottaa enemmän kantaa Suomen kannalta olleellisiin asioihin. Nykyinen Presidentti lähinnä seuraa vierestä ja antaa ajan hoitaa.
Yksinkertaisesti Niinistö on vastuunkantaja!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eli äänestäkäämme Niinistöä. Tarvitsemme johtajan emme maailman parantajaa tai tyhjän lässyttäjää.
Itsekin äänestän Niinistöä, mutta en oikein jaksa uskoa hänen voittoonsa. Ja mikäli hän putoaa toiselta kierrokselta, menee minun ääneni Haloselle.
Ensin annat äärioikeistolle äänesi ja sitten vaihdat vasemmistoon. Voi näitä aikoja.
äänestän Vanhasta, mutta jos hän ei ole mukana toisella kierroksella saa Halonen minunkin ääneni.
Niinistöä kokoomukselaiset nimittivät hallitusaikoina "pikku paskiaiseksi", ja Karpelan luonnehdinta ex-sulhostaa vahvistaa tätä näkemystä.
Sdp on sitten vissiin taistolainen äärirapakommaripuolue, mitä se kyllä itseasiassa onkin. Itse äänestän Niinistöä ja jos hän ei pääse toiselle kierrokselle ja sellainen on olemassa, äänestän mitä tahansa ameebaa, kunhan se on Halosen vastapuolella. Saataisiin ainakin jotain selkärankaa Suomen ulkopolitiikkaan ameeban voittaessa vaalit!!!
mielenkiinnosta kysyn, että mikä Suomen ulkopolitiikan hoidossa on pielessä?
Paikallislehden mukaan Niinistö oli vastannut kysymykseen, kuinka maamme ulkopolitiikka on hoidettu, että oikein hyvin.
Myös mielipidetiedusteluissa suomalaiset ovat yli 90% Niinistön kanssa samaa mieltä.
Minä en tässä elämässä äänestä Keskustaa, enkä myöskään jotain pilipali ehdokasta. Näin ollen jäljelle jäävät vain Niinistö ja Halonen. Tosin, voi ääneni mennä Haloselle jo ensimmäiselläkin kierroksella, mikäli Niinistön sanoma ei vakuuta.
..."äänestän Vanhasta, mutta jos hän ei ole mukana toisella kierroksella saa Halonen minunkin ääneni".
Vanhanen on ehdokkaani.
Suuri Mitättömyys Halonen ei ääntäni saa milloinkaan.
Vuonna 2000 mies yritti houkutella Ollilaa ja nyt kun Kokoomuksesta ei parempaakaan löydy,Sauli osallistuu lähinnä velvollisuudentunnosta?Taitaa Niinistö olla pankkihommissa Euroopassa aika tyytyväinen,ettei ole koko ajan suurennuslasin alla?Puolivallaton poikamies...
En usko,että Niinistö edes TODELLA haluaa tuota virkaa.
Kaitse nyt haluaa kun on mukana kilvassa. Todellinen vaihtoehto tarja mummolle.
Kovien arvojen mies ja kaikkivaltiaan rahan puolesta kumartava presidentti ei ole Suomen kansan etu.Aika harvalla on optioita,osakkeita ja säkkikaupalla perittyä rahaa.
Mitä se Tanja Karpela sanoikaan Saulin arvoista?Luulisi tietävän,kun pitkään seurustelivat?
Mutta kun ymmärtää kuinka raha kiertää, loppuu tämä suomesta pääomien virta ulospäin. Kilpailukykyä täytyy nostaa. Sitä oikeaa kilpailukykyä, eikä mitään tilastopuppua. Halonen, sdp ja sak on taas viemässä suomea laman tielle. Pitää osata myös jostain luopua. Kohta nähdään mitä käy esim. peperiteollisuudelle suomessa, tehtaat "ulos liputetaan". No ei tämä naurata ei. Ja vaalikarja eikun äänestää tämän nykyisen tutun pressan puolesta, joka ei tee sitten mitään. Tai no joo, kiertelee maakunta matkoilla pullaa syömässä. Uskokaa tai älkää hyvää talousmiestä vielä tarvitaan!
Olen samaa mieltä, mutta Niinistö on liian sivistynyt henkilö. Vaalikarja pitää rahvaanomaisesta rumasta ihmisestä, johon voi samaistua tai jopa tuntea ylemmyyttä. Niinistö ei alennu valehtelemaan ja mielistelemään ja menettää siksi rahvaan ääniä.
Valitettavasti taidat olla oikeassa. Pätee ainakin nykyiseen ja vahvasti.
Sivistynyt henkilö, Presidentti ehdokas ei kai hae
naisseuraa Micellen terassilta. Mutta Niinistön motto taitaa olla: Peli kuin peli ja keli kuin keli,
kaikki käy.
T: Puolivallaton poikamies
"Niinistössä on ainesta Presidentiksi"
Alta kulmiensa luihusti pälyilevällä Niinistöllä on oma meriittinsä presidentin teosta.
Niinistö on osasyyllinen tähän, että kommunistireliikki T.Halonen valittiin niukalla enemmistöllä presidentiksi.
Niinistö ja hänen johtamansa Kokoomus ei antanut tukeaan Esko Aholle. Tämä oli ratkaisevaa.
Oma ehdokkaani on M.Vanhanen.
Äänestän vaalien toisella kierroksella Halosen vastaehdokasta.
Samaa suosittelen muillekin.
Halosesta on päästävä eroon.
Niinistön asema on nousussa. Pääsee toiselle kierrokselle ja sitten lopputulos onkin äänestäjien hallussa. Halosen asema ei ole niin vahva kuin HS yrittää suitsuttaa. Niinistö voi ihan oikeasti tulla valituksi ja olisi varmasti kelpo mies myös presidentiksi. Demareillekin tekisi hyvää jos menettäisivät presidentin viran. Nythän valta on tappanut ajattelun arvostamisen demareissa ja kaiken maailman pikkunilkit nousseet asemiin. Vaaleissa äänestäjien olisi syytä ajatella myös strategisesti ja pyrkiä vaikuttamaan oikeasti Suomen tulevaisuuteen.
Koska Niinistö ei mennyt Ahon taakse,miksi nyt pitäisi mennä Niinistön taakse?Jos Matti ei ole toisella kierroksella mukana,niin kosto elää ja ääneni kuuluu Haloselle.Niinistöä ei kiinnosta maatalouden ongelmat vähääkään!