Miksi teee kaikki pelkäätte minua sen takia että olen koulukodissa? mikä tekee minussa niin pelottavan? kyllähän minä nautin siitä että ihmiset pelkäsivät minua, mutta se oli silloin alussa, minun on mahdotonta saada ystäviä tai edes juomis porukkaa mukaan juomaan kun sanon että olen koulukodista, enkä jaksa valehdella että asun siellä ja täällä, tää on tosi rassaavaa. oon asunu koulukodissa nyt jotain 2 vuotta ja ainuut ystäväni olen saanut täältä koulukodista. Pliis! etteks vois niiku tehä tuttavuutta mun kaa!?
Miksi pelkäätte minua!?
Koulukotilainen
4906
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihmiset ovat ääliöitä, se on tosiasia! Viestissäsi et kirjoittanut minkä ikäinen olet! se vaikuttaa asiaan erittäin paljon. Teini-iässä ei suvaita mitään poikkeavaa, mutta aikuis-iässä aikaisempi poikkeavuus voi olla jopa eduksi. Älä välitä, oikeat ystävät kyllä löytyvät ja he eivät välitä vaikka olisit pirun lapsi! . Hyvää syksyn alkua. T.
Vaikka sanonnat ovat kuluneita ja poissa muodista niin silti ne pitävät edelleen paikkansa.
"Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa"
"Sitä saa mitä tilaa"
"Niin makaa kuin petaa"
kelaa sitä..
Hei Koulukotilainen,
Ystävien saanti vaatii joskus työtä ja kärsivällisyyttä. Paras tapa saada ystäviä on olla ystävä, eli olla sellainen kuin haluaisi ystävän olevan.
Siihen, jos sinua pelätään, vaikuttaa käyttäytymisesi. Pidemmällä ajalla käyttäytyminen vaikuttaa enemmän kuin tausta. Olet joskus saavuttanut voiman tunnetta käyttäytymällä pelottavasti. Enää se käyttäytymistapa ei palvele tarkoitustaan.
Ei ystäville tarvitse valehdella asuinpaikkaansa. Voi vaatia aikansa ennen kuin ennakkoluulot karisevat, mutta itse voit toiminnallasi siihen eniten vaikuttaa. Voitte yhdessä nykyisen ystäväsi kanssa karistaa ennakkoluuloja, kun jätätte kovisroolin esittämiset pois. Tsemppiä tutustumisiin!