Muistaako joku mikä oli sen kirjan nimi,
jossa Niilo Ylivainio ennustaa maailmanlopun aikaa.
Siinä oli jotain näistä nykyajoista.
Varsinkin muistiini on jäänyt,
että lentokeet tippuvat,
metsän eläimet tulevat ihmisten asuinalueelle.
jne.
jossa Niilo Ylivainio ennustaa maailmanlopun aikaa.
Siinä oli jotain näistä nykyajoista.
Varsinkin muistiini on jäänyt,
että lentokeet tippuvat,
metsän eläimet tulevat ihmisten asuinalueelle.
jne.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Poltti ne kirjat torilla.
Vain Raamatun ennustuksia kannattaa lukea. Ei kannata edes vilkaista joidenkin ihmisten aikaansaannoksia. Maailmanlopun ennustajia on aina riittänyt. Raamattuakaan ihminen ei voi koskaan ymmärtää täysin.
ennustuksia jotka ovat toteutuneet?
Tuota en olekaan tiennyt. Voitko kertoa mitä ne ovat ja mistä kohtaa Raamatuttua ne löytyvät?
Kiitoksia jo etukäteen!
alkaa näkyä tällä palstalla, kiinnostaa niin kovasti?
tarkoittanet lentokoneita, englanniksi aeropleinejä?
tippuvatko lentokoneet siis mielestäsi jo nykyisin maailmanlopun malliin vai onko odotettavissa vielä ilmestyskirjamaisempi alastulo-tyyli?
???
niitä ei ole osattu valmistaa tippumattomiksi, kuten ei laivojakaan uppoamattomiksi, eikä autoja kolaroimattomiksi jne...
ainahan onnettomuuksia on sattunut. lentokoneita ei tosin tippunut kovin tiuhaan tahtiin esim. vuonna 35 jKr., mutta
liikenneonnettomuuksia on sattunut iänkaiken. kuinkanhan moni nasaretilainen lienee Jeesuksen aikoihin kuollut aasi-/hevosonnettomuudessa? entä laivahaaksirikot? apostoli paavalikin oli vähällä joutua välimeren elävien syötäväksi..
Matkit toisia ja koitat olla vitsikäs. Ei onnaa. Sinulta puuttuu äly ja luovuus.
puheenvuoro:
eihän minun vitsikäs koittaa tarvitse, kun olen sitä jo ilmankin koittamista.
(huom! koittaminen on yhtä kuin yrittää.)
älyäkin on ihan vaikka muille jakaa (isäni oli kirvesmies ja poikani opiskelee kemiaa), vaikka ystävämme TT pestasikin minut tässä taannoin "palstan tyhmimmäksi". kaikki olemme sitä mieltä, että hän erehtyi pahemman kerran.
entäpä vielä yksi henkilökohtainen ominaisuuteni, luovuus? tietäsit vaan!
ai apinointi unohtui! mites sen ominaisuuren kanssa olisi? ketä olen eniten matkinut, nostakoon kätensä ylös tai sanokoon "hep".
oijoi! ai noin monta! hjälp. antakee anteeksi..
haaskaa illanjatkoa vain sinne kirkkon. :-)))
Maailmanloppua ei tulee ainakaan seuraavaan tuhanteen vuoteen.
Niilon kirja on käsitettyllyt lopunajan tapahtumia. Lopun aika on aika jolloin Jeesus hakee omansa pois. Tuon jälkeen on elämää vielä, koska uskomattomat jäävät tänne, nuo joille pelastus ei kelpaa.
Vielä sen jälkeen on tuhat vuotinen valtakunta. Sitten tulee maailmanloppu, lopullinen tuomio, jossa uskovaiset pääsevät taivaaseen ja uskomattomat joutuvat helvettiin.
Sim-son:
"Lopun aika on aika jolloin Jeesus hakee omansa pois. Tuon jälkeen on elämää vielä, koska uskomattomat jäävät tänne, nuo joille pelastus ei kelpaa."
Vertaa Raamattuun:
Matt. 5:"5. Autuaita ovat hiljaiset, sillä he saavat maan periä" (Jeesuksen sanat)
Sananl.2:"21. Sillä oikeamieliset saavat asua maassa, ja nuhteettomat jäävät siihen jäljelle;
22. mutta jumalattomat hävitetään maasta, ja uskottomat siitä reväistään pois"
Kirjoitit:
>> Lopun aika on aika jolloin Jeesus hakee omansa pois...uskomattomat jäävät tänne...Sitten tulee maailmanloppu, lopullinen tuomio, jossa uskovaiset pääsevät taivaaseen
Sanoit, että Jeesus hakee omansa pois. Minne hän hakee omansa pois, sillä kuten kertomuksesi jatkuu, uskovaiset pääsevät taivaaseen vasta tuhat vuotisen valtakunnan ja seuranneen maailmanlopun jälkeen?
Parempia profetioita löytyy Ellen G. Whiten kirjoista. Kannattaa lukea kirja "Suuri taistelu". Ajankohtaista sanomaa juuri tälle päivälle!
Povauksia sinne ja tänne,
ja siellä ja täällä.
Millon Niilolta milloin Elleniltä.
Milloin Esalta milloin Tuulalta.
Voi oi!
Eikö Raamattu ole mitään?
Eikö siellä ole tarkkaan
sanottu kaikki, on vieläpä
varotettu Elleneistä, Niiloista,
Tuuloista ja Esoista!
Mukaan lisäisin Markut ja Pirkot
hämärän peitossa, papit ja kirkot!
Horjuen mennään lattialle kaatumaan
lopulta multiin maatumaan!
Kuulkaa jo väki, Herran kansa
teille on laitettu, suden ansa!
Nouskaa jo ylös, Siionia kohti
tätä minun sydämeni pohti!
oli kirjan nimi
mitä tulee tapahtumaan suomen nuorison keskuudessa ja kuinka alkoholismi valtaa suomen. Kyllä tämän miehen kohdalla Sana piti monin kohdin paikkaansa (joku saa tiedon sanat ja joku profetoimisen armolahjan). Suomi on nykyään täysin samanlainen kuin hän sai nähdä hengen silmin joskus 70 luvun lopulla ja kirjoitteli silloiselle arkkipiispallekin joka ei korviaan lotkauttanut. Kirkon piiristä vain lyötiin asia leikiksi ja nyt näemme tuloksen nuorison piirissä. Oi että kun aina kuuntelisimme mitä Jumalalla on meille sanottavaa. Valitettavasti aina käy toisinpäin. Jos et usko kirjoitustani niin lue kirja SAARNAAJA, jonka on kirjoittanut Mauno Saari.