SUOMI, EU:n PERSLÄPI

Suomesta tulee EU:n persläpi.

Täältä löytyy pian mm.
kemikaalien ja ydinjätteiden
loppusijoituspaikka.

Sosialisteille on luvattu
jopa 500 tyhjäntoimittajan
paikkaa, joiden palkan
me Suomalaiset maksamme.

Lisäksi Suomeen toimitetaan
tonneittain paskaa Reinin varrelta.

Sekä muutaman epäonnistuneen ydinvoimalan
saastuneet maat.

Italialaiset herkuttelee,
Suomalaiset sijoittelee paskaa.
1158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

italialaisen kemikaalitankkerin päällikkönä useasti ja nauttien maittavaa Parman kinkkua päiittäin, sillä se päihittää monin verroin suomalaisen (tanskalaisen) harmaasuolatun. Lisäksi mittavat valikoimat mahtavia juustoja sekä muita kulinaristin herkkuelämyksiä.
Miksi Suomen siis olisi täytynyt saada itselleen ängetyksi läskisoosin ja mämmin sekaan vieläpä elintarvikevirasto? Eihän se ole edennyt edes tuon sille myönnetyn "kompromissikaupan" (Lipponen/Berlusconi) suhteen kemikaalivirastontonkaan suhteen. Mistähän kenkä taas puristaa?
Eipä sikäli, hyvä että italialaiset luottavat meihin suomalaisiin päälliköihin laivoissaan kait hieman enemmän, kuin omiinsa kemikaalien ollessa kyseessä ja kansainvälisten määräysten aina vaan tiukentuessa.
Pääasiassahan koko lastauksen ja purkauksen toki tekevät perämiehet ja miehistö, mutta kokonaisvastuu on aina päälliköllä, joten kannattaa kehua Parmankinkkua ja muutenkin italialaista keittiötä, niin yhteiselo toimii moitteettomasti muillakin saroilla ja herkkuja riittää pöytään ylenpalttisesti.
Aina täytyy muistaa kehua ja kannustaa, sekä antaa arvostusta toisille, vaikka se toisinaan hieman lipeäisikin suomalaisten tottumista tavoista. Näinhän hekin suhtautuvat mämmiimme ja tynkkysuolattuihin kilohailiimme, puhumattakaan raumalaisesta klimpsopasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kemikaalivirastosta kirjoitti:

Suomesta tulee EU:n persläpi.

Täältä löytyy pian mm.
kemikaalien ja ydinjätteiden
loppusijoituspaikka.

Sosialisteille on luvattu
jopa 500 tyhjäntoimittajan
paikkaa, joiden palkan
me Suomalaiset maksamme.

Lisäksi Suomeen toimitetaan
tonneittain paskaa Reinin varrelta.

Sekä muutaman epäonnistuneen ydinvoimalan
saastuneet maat.

Italialaiset herkuttelee,
Suomalaiset sijoittelee paskaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu