kotitekoinen likööri

papu

onkos kukaan valmistanut likööriä viinimarjapensaan lehdistä, lakritsijuuresta tai kahvin pavuista? perusjutut on jo tehty, mutta näihin en ole löytänyt reseptejä. kaikki muutkin hieman erikoisemmat reseptit kiinnostavat.

8

3717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • papu

      Vastaan itse itselleni.

      Nyt kun on pihlajanmarja-aika: n. kilo pihlajanmarjoja ja puoli kiloa hunajaa survotaan yhteen ja annetaan muhia pari päivää astiassa joka on peitetty kankaalla. Sitten kaadetaan 1 litra kirkasta päälle ja lisätään muutama neilikka sekä kiehautettu kanelitanko. Kaveri laittoi vaniljatangon ja sekin oli ihan jees. Kansi kiinni. Anna hautua n. 1-2 kk välillä hölskytellen, siivilöi sakat pois ja jätä muhimaan. Paranee vanhetessaan, mutta en ole koskaan malttanut odotella yli 2kk.

      Edelleen saa muutkin laittaa reseptejään.

    • kokki3

      muistan olleen seuraavanlaisen ohjeen:

      lasitölkkiin laitettiin luumunpalasia (ei niitä kuivattuja), mansikoita, vadelmia tai mitä ikinä haluaakaan mauksi antaa

      sokeria 2-3dl päälle ja kirkasta vaiinaa niin että ne peittyvät. saavat olla kellarissa kolmekin kuukautta ja jos haluaa voi marjat siivilöidä pois ja käyttää ne vaikka jälkiruoissa (jäätelön kanssa, sellaisenaan kermavaahdolla, kääretortussa, rahkassa) vähän parempana jälkkärinä tietenkin, eikä lapsille ollenkaan!

    • tiukkaa kamaa
    • .....

      Joskus oon kokeillut appelsiini-kahvilikööriä, mutta se ei ollut kovin kummoista. Tarkkaa en muista ainesmääriä, mutta pestyyn (ei kuorittuun) appelsiiniin painettiin reikiä ja niihin laitettiin kahvinpapuja (olisko ollut reilu 30kpl) ja appelsiini laitettiin lasipurkkiin. Purkkiin pudoteltiin yhtä monta sokeripalaa kuin appelsiinissa oli kahvipapuja. Sitten vaan vodkaa päälle niin, että appelsiini peittyy. Enkä kyllä muista kauanko piti tekeytyä.

      Uusin mielenkiintoinen kokeilu oli kumkvattilikööri, joka valmistui erittäin nopeasti ja oli kyllä hyvää.

      http://kaapiolinna.blogspot.fi/2012/07/pohjanmaan-kautta-kumkvattilikooria-ja.html

    • Kööri

      Liköörien valmistuksessa tehdään yleensä yksi perusvirhe - moni ns. ammattilainenkin tekee tämän - sekoittaa kaikki ainekset kerralla.
      Ensin sekoitetaan etanoli 40-80%, eli kirkas viina ja liköörin marjat tai vastaavat mistä sitä sitten ollaankin tekemässä. Annetaan tekeytyäe sim 2-6kk ja sen jälkeen siivilöidään sekä lisätään sokeri. Annetaan olla jonkin aikaa ja nautitaan.

      Eli ei listätä sitä sokeria heti alkuunsa.
      Itse olen tehty esim mustaherukkalikööriä tällä tavalla. 60% kirkasta, mustaviinimarjan marjoja sekä lehtiä lasi tölkkiin. Saavat olla 3kk keskenään jonka jälkeen siivilöinti. Sokerit sulatan sopivaan määrään vettä - lisätään haaleana ja takaisin tölkkiin. Jouluna mitä mainioin likööri odottaa maistajaansa. Likööri saa olla noin 30% vahvaa. Sokeria valmiissa liköörissä on noin 250-300g/l riippuen siitä miten vahvoja marjat ovat.

    • A

      Ihan mielenkiinnosta kysyn... Miksi sokeria ei saisi lisätä heti alkuvaiheessa?

    • Kööri

      Sokeri häiritsee tiettyjen marjojen uuttamista - kokeile niin huomaat eron. Ero on sitä huomattavampi mitä makeampi marja on kyseessä.

      Uutamisessa on tarkoitus saada alkohollin mahdollisimman paljon marjojen tai hedelmien makua - tarvittavan sokerointi tehdään tämän jälkeen. Näin se vain on, uskoa ei tarvitse, riittää kun kokeilee ja huomaat eron.

      Kun asiaa harrastaa enemmän oppii mm sen, että kaikkia marjoja tai hedelmiä ei kannata käyttää sellaisenaan. Osa kannattaa ensin kylmäpuristaa ja jättää kuoret ym vastaavat ainesosat pois. mm. Puolukka ja karpalo ovat sellaisia jotka ensin puristan mehuksi ja vasta siiten sekoitan alkoholin ja mehun keskenään ja vasta 2-4kk kulttua lisään tarvittavan sokeriveden.

      Virosta saa hyvää raaka-ainetta kohtuu hintaa, Alkon valikoimat noin 60% vahvuisissa alkoholeissa on onneton ja pienen 2dl pullon hinnalla saa ison pullon naapurista.

    • ....

      Köörille kiitos vinkistä tuon sokerin suhteen :) Ollaan nyt testattu joitakin liköörejä niin, että sokeri on lisätty vasta myöhemmin. Joissakin tosiaan toimii paremmin! Esimerkiksi kriikunalikööristä tuli parempaa, kun sokeri laitettiin myöhemmin. Jotkut liköörit taas tehdään edelleen sillä vanhalla tavalla.

      Meillä likööri-innostus senkun kasvaa. Juuri sokeroitiin ja pullotettiin mm. pinjansiemen-, tähtianis- sekä litsilikööri. Jos kiinnostaa, niin osoitteesta http://kaapiolinna.blogspot.fi/search/label/liköörijutut löytyy tarinaa meidän liköörikokeiluista.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2504
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe