Aika outoa, että ei pystytty evakuoimaan n. 100000 asukasta hurrikaanin alta.
Eikö heille järjestynyt kyytiä?
Köyhiä ja vammaisia?
Kestääkö jalkapallostadion meren vyöryn kaupunkiin, jos kaupunki on jo muutenkin meren pinnan alapuolella ja aalloista ennustettu 8 metriä korkeita?
Nyt tulee joukkomurha New Orleansissa.
Eikö heille järjestynyt kyytiä?
Köyhiä ja vammaisia?
Kestääkö jalkapallostadion meren vyöryn kaupunkiin, jos kaupunki on jo muutenkin meren pinnan alapuolella ja aalloista ennustettu 8 metriä korkeita?
Nyt tulee joukkomurha New Orleansissa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Luultavasti työttömiä, pikkurikollisia, yksinhuoltajia jne.
Nyt nähdään, keitä Jumala on siunannut ja siunaa. Menestysteologia "rulaa".
kun mainittiin uutisissa, että alueelle jääneillä ihmisillä ei ollut mahdollisuutta poistua.
Hieman ihmetyttää?
Eikö tuollaisessa tilanteessa auta yhteiskunta pelastamaan kaikki ihmiset?
Onhan USA:lla iso armeijakoneisto ja poliisivoimat?
Karmeata ajatella näiden ihmisten kohtaloa, jotka eivät pääse elämäntilanteensa takia pakoon.
Ja rikas yhteiskunta ei edes auta!
Jos myrsky jostakin syystä tappaisi ja vammauttaisi alueella satoja kansalaisia, niin ketä siitä syytettäisiin? Al-Qaidaako?
Etelä-Amerikan luvattomat siirtotyöläiset, nimiä ei kirjoissa eikä kansissa.Uusia on jo rajalla vartomassa vapautuvia paikkoja.
piikkiin.
Luonnonvoimat ovat luonnonvoimia.
Kaikkihan me olemme niihin tavallaan syyllisiä.
Mutta mikä on mittari pelastettaville ja ei-pelastettaville?
Joku rullatuoliko?
Millä perusteella suomalaiset jättivät karjalaisia sodan jalkoihin?
perusteella kuin nyt New Orleansissa.
Mutta tuntuu hirvittävän epäoikeudenmukaiselta näin nykyaikaan.
Samaan aikaan puhutaan kehitysavusta nälkäänäkeville ja avusta katastrofien uhreille.
Mutta toisaalta vaikka on tiedetty mitä tuleman pitää, niin silti ei tehdä mitään.
Vai onko tilastoihin saatava uhreja, että on näyttöä tuhoista?
Siltä ainakin minusta tuntuu.
Itse asiassa minulla on se mielikuva, että Karjalasta koetettiin saada pois kaikki, jotka halusivat lähteä. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Olisiko tosiaan niin, että niinkin suuri määrä New Orleansin asukkaita todella haluaisi jäädä myrskyn ja tulvan vaaroihin?
oli näköjään pieniä lapsiakin.
Itsemurhakanditaattejako?
Luulen, että varattomuus suurin syy.
Ei mahdollista paeta. Ei kuljetusta, ei rahaa.
Laitat luulosi perusteella samaan kastiin yksinhuoltajat, pikkurikolliset, työttömät ..jne.
Kai sentään paikalliset feministit pelstetaan, ja he humaanisuudessaan auttavat ainakin näitä kaltoinkohdeltuja, sekä kanssasisariaan.
Saa nähdä, kuinka Jumala siunaa muitakin, kuin "menestysteologiaan" uskovia. Epäiletkö, että feministiteologiaan uskovat voisivat olla nyt tosipaikan edessä, ja siunausta ei heille heruisikaan ?
JK. Ns. Raamattuvyöhyke (-mitä pahaa siinä on ? )ei ole aivan noilla seuduin, joskin sielläkin uskotaan Raamatun sanaan.
Minulla on se katala luulo, että enimmät yksinhuoltajat, pikkurikolliset, työttömät jne. ovat melko varattomia. Mitäs itse arvelit? Ja mitä vetelet tähän feminismiä? En maininnut sanaakaan feminismistä.
Edelleenkin vain se luulo, joka sai jo nyt muodon "katala". Sinäpä sen sanoit.
Mielestäni, ja joka perustuu kylläkin tosiasioihin, niin avuttomat, sairaat, vanhukset pelastetaan kyllä ensitilassa, ja ovat pelastuslistan kärki. Tämä on minun "katala" totuus asioista.
Naiset ja lapset ensin - näinhän on Suomessakin.
Miehistä niin väliä :) , siksi tämä feministi sana tuli mieleeni ...
Kiusata nyt tuollai vanhaa provvaa. Ethäsää mikää veministi kuiteska ole ::)) ?
En ole vanha rouva.
Nyt ei sovi kiukutella.