kasteriita ihmetytä itsessään jo hajaannuksen seurauksena? Kun hyväksytää vaikka mitä lakeja ja oppeja ilman , että onko se totuutta vai ei.
Kova on syyttäjähenki päällä.
Tehkäämme parannus, kun vielä voimme!
Eikö aika ole jo loppumassa?
Kova on syyttäjähenki päällä.
Tehkäämme parannus, kun vielä voimme!
Eikö aika ole jo loppumassa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihmisten oppien varaan, kuten esim. Luther.
Kun , jos on kristitty, pitäis katseen kohdistua ohi lutherin suoraan Jeesukseen ja Raamattuun. Eihän kristityn pitäis jäädä kinaamaan jonku kirkon perustajan kanssa, joka ei ole sama kuin seurakunta.
Ulos babyloniasta portosta kun vielä voitte!
mutta loppu on käsillä, vasta kun laittomuuden ihminen julistaa itsensä kaiken Jumaluuden yli, ja korottaa itsensä Jumalaksi Jumalan temppelissä; jota varmasti aletaan piakkoin rakentamaan, kun ensin ajetaan petollisesti Israelin maa "ahdinkoon", jotta itse laittomuuden ihminen voisi saapua "messiaana" pelastamaan "kansansa" ja tuomaan rauhaa maan päälle, joka on vain petosta, koska hän on kadotuksen lapsi.
valvokaa, koska merkkejä näkyy jatkuvasti ja aika on viimeisillään.
siunausta
"kun laittomuuden ihminen julistaa itsensä kaiken Jumaluuden yli, ja korottaa itsensä Jumalaksi Jumalan temppelissä"
Tämän hengellinen selitys voisi olla sellainenkin, että "laittomuuden ihminen" on lopunajassa vaikuttava "kristillisyys" toinen evankeliumi, jossa ihminen korotetaan suorastaan yli Kristuksen. Jumalan temppeli on seurakunta.
Toisaalta kirjaimellinenkin selitysmalli voi olla hyvin mahdollinen. Jopa yhdessä samaan aikaan kumpikin malli voi toteutua ylläolevalla tavalla.
Laittomuuden salaisuus on hyvin nähtävissä nykyisenä aikana lakien ja arvojen muuttuessa antikristillisempään suuntaan.
ja kun tutkii ja katselee maailman menoa, niin tulee huomaamaan sen salaisuuden, jota salaseurat rakentavat, ja joka tulee eksyttämään monia. kun katsoo tilannetta joka on ollut meneillään melko kauan lähi-idässä, ja vertailee sitä niihin teorioihin ja laskelmiin, joita ymmärrystä ja viisautta omaavat ihmiset ovat tuoneet julki, ja jotka totisesti näyttävät toteutuvan hetki hetkeltä.
antikristillisyys on valtaamassa/vallannut laajoja ihmis-massoja sen valheilla, joka valmistaa ihmisiä siihen suurimpaan valheeseen, joka on ihminen jota monet uskovat Jumalaksi ja pelastajaksi, ja ottavat sen merkin käteensä tai otsalleen, ja palvovat sitä tai sen kuvaa. katso, ei ole kaukana tämä aika, jos merkkejä ja hetkiä seuraa.
valvokaa, koska ei kukaan tiedä hetkiä ja aikoja, mutta merkeistä voi päätellä, että viimeiset ajat ovat käsillä. pyrkikää nuhteettomuuteen ja valppauteen kaikkena aikana, älkääkä luottako ihmisiin tai maallisiin viisauksiin.
siunausta