Oikea kristitty

Kuka meistä on oikea kristitty ja millä kriteereillä. Kuka meistä on Jumalalle kelpaava ja kuka ei? Kertokaapa.
8299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Room. 10:13
Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".

Gal. 2:16
Kun kuitenkin tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi tekemällä lain vaatimia tekoja vaan uskomalla Jeesukseen Kristukseen, olemme mekin uskoneet Jeesukseen Kristukseen, jotta tulisimme vanhurskaiksi häneen uskomalla emmekä tekemällä lain vaatimia tekoja. Eihän kukaan ihminen tule vanhurskaaksi tekemällä mitä laki vaatii.

Äänestä
  • Ilm 14:12

    Siunausta
    Jari



    OVATKO JUMALAN KÄSKYT VOIMASSA UUDENKIN LIITON AIKANA?

    Jos Jumalan laki olisi voitu poistaa, syntiä ei olisi enää olemassa ja Kristuksen uhrikuolema olisi ollut turha.
    Laki ilmaisee Jumalan luonteen pyhyyden vastakohtana ihmisen synnillisille taipumuksille, ja kun laki vastaanotetaan uskossa Kristukseen tulee laista myös kristitylle mieluisia asia.

    - “Sitähän Jumalan rakastaminen on että me pidämme Hänen käskynsä eivätkä ne ole raskaita noudattaa.” ( (1 Joh 5:3)
    - “Mutta laista ei häviä piirtoakaan, enemmin katoavat taivas ja maa.” (Luuk 16:17)
    - “Äkää luulko että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan, en minä ole tullut kumoamaan vaan toteuttamaan.” (Matt 5:17-20) (VKR “täyttämään” =Jeesus antoi lain noudattamisesta esimerkin meille noudattamalla itse lakia, sekä vanhurskautti ihmisen uhrinsa kautta kadutuista lain rikkomuksista.)
    - “Herran laki on täydellinen, se virvoittaa sielun. Herran ohjeet ovat luotettavat, ne neuvovat taitamatonta” Ps 19:8
    - “Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme mitä laki sanoo.” (Room 3:31)
    - “Laki itse on silti pyhä, ja käsky on pyhä, oikea ja hyvä.” Room 7:12
    - “ On yhdentekevää onko ihminen ympärileikattu vai ei; tärkeää on Jumalan käskyjen noudattaminen.” (1 Kor 7:19)
    - “Joka sanoo tuntevansa Hänet, mutta ei pidä Hänen käskyjänsä on valehtelija, eikä totuus ole hänessä. (1 Joh 2:3-5)
    - “Jos te rakastatte minua, te noudatatte minun käskyjäni.” (Joh 14:15, 21)

    Kenenkään ei tarvitse noudattaa lakia omassa voimassaan. Jumala on luvannut uuden liiton aikana oman Henkensä voiman, että ihminen voisi elää Jumalan tahdon mukaan.
    (Hepr 8:8-10, Hes 36:26-27, Jer 31:31-34) Raamatun opetuksen mukaan uuden liiton Kristittynä olemisen ehtona ja edellytyksenä onkin Jumalan lain olemassaolo sydämen lihatauluissa mieluisena asiana. Näin Jumalan ja ihmisen tahdot yhtyvät pyhyydessä. (Ilm 14:12) Rakkaudesta Jumalaan ja kiitollisena pelastuksesta ihminen tahtoo olla Jumalalle kuuliainen (Room 6:15-18, Gal 5:22-25)

    Lain tehtävänä on opettaa mikä on syntiä ja herättää synnin tuntoa, joka taas herättää tarpeen Kristuksen uhriveren sovitukseen. (Room 3:20, Room 7:7, 1 Joh 3:4 )
    Seremonialait jotka kuuluivat vanhan liiton uhripalvelusjärjestelmään lakkasivat olemasta voimasta Jeesuksen kuollessa ristillä. (Ef 2:15, Hepr 7:11-28, 9:9-10)
    Kristus oli “lain loppu” (loppu kreikan telos =lopputulos ja päämäärä) näille vanhan liiton uhripalvelusasetuksille koska ne olivat vain vertauskuva taivaallisesta pappispalveluksesta ja Jeesuksen uhrista. (Hepr 8 luku)
    Laki ei tee ihmistä vanhurskaaksi, eikä pelasta, mutta voi tehdä pelastuksen mahdottomaksi, sillä tahallinen kapina lakia vastaan on syntiä joka ilman katumusta ja kääntymystä aiheuttaa kuolemantuomion. Raamattu ei tunne armoa joka kattaisi katumattomat ja kääntymättömät synnit. (Room 6:23, Luuk 10:25-28)


    Laissa on 10 käskyä. Ei 9 käskyä. Jaak 2:10-12 opettaa että yhdenkin käskyn
    hylkääminen tarkoittaa koko lain hylkäämistä ja rikkomista.
    Laki ja evankeliumi ovat läheisessä yhteydessä toisiinsa. Kumpikaan ei kumoa toistaan, vaan saarnataan rinnakkain.
    Jumalan käskyt ovat rakkauden käskyt. Mikään hallitus ei voi pysyä pystyssä ilman lakeja. Rakkaus ja laki kuuluvat yhteen uskon kautta. (1 Tim 1:5) Käskyt opettavatkin miten ihmisen tulee rakastaa Jumalaa ja lähimmäisiään. “Lain kuningaskäsky” (Matt 22:36-40) on yhteenveto Jumalan 10 käskyn siveyslaista. Kumpikaan ei kumoa toistaan. “Lain kuningaskäsky” vahvistaa 10 käskyn lain ja onkin tiivistelmä kaikesta lain ja profeettojen opetuksesta.

    Jeesus antoi meille esimerkin kuuliaisuudesta. Erehdymme kuitenkin elämämme aikana monin tavoin ja jokainen on syntiä tehnyt.
    Siksi tarvitsemme armoa jatkuvasti, mutta uuden liiton kristitty vihaa syntiä, eikä halua tehdä syntiä tahallaan. (Room 3:23, 1 Joh 2:1, Ef 1:7)

    Äänestä

  • PELASTUS. USKON JA ARMON, VAI TEKOJEN KAUTTA?

    Ihminen on kautta ihmiskunnan historian usein lähtenyt ansaitsemaan pelastusta teoilla.
    Monenlaista on yritetty, aina paalun päässä istuvasta erakosta itseään kiduttaviin munkkeihin, mutta myös hyvien tekojenkin kautta on pelastusta yritetty ansaita.
    Raamattu kuitenkin opettaa, ettei pelastusta voi ansaita mitenkään. Hyvät teot kuuluvat uskovalle, (Jaak 2:14-17) mutta teot ovat uskon hedelmää eli uskon seurausta.
    Jokainen ihminen on tehnyt syntiä ja tarvitsee siksi Jumalan armoa. (Room 3:23)

    Jumala tahtoo että kaikki ihmiset pelastuvat. (1 Tim 2:4, 1 Tess 5:9)
    "Jumalan armo on näet ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille" (Tiit 2:11) Kristus kuoli ihmiskunnan syntien anteeksi saamisen vuoksi. (Room 5:8, 1 Joh 4:9-10) Jumala pelasti meidät pelkästä armosta, ei tekojemme tähden. (Tiit 3:5, 2 Tim 1:9)
    - "Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja. Se ei perustu ihmisen tekoihin, ettei kukaan voisi ylpeillä." (Ef 2:8-9)
    Olisimme rikkomustemme tähden kuolleita, mutta Jumalan rakkaudesta meidät voidaan armosta pelastaa. (Ef 4:4-6) Pelastus on mahdollista kaikille tahtoville (Room 11:26-27, Jes 45:22, 52:10) Jeesus pelastaa synnistä (Matt 1:21, 1 Joh 3:5)
    Pelastus saadaan uskomalla Kristukseen. (Mark 16:16, 1 Piet 1:5, Joh 3:16, Apt 16:31, Room 10:9-10) Pelastus edellyttää totuuteen uskomisen (2 Tess 2:13, 1 Piet 1:5) Pelastus yksin Kristuksen verellä (1Piet 1:18-19) ja uudesti syntyminen Jumalan sanan kautta. (22-23)
    Enkelit palvelevat autuuden saajia (Hepr 1:14) Pelastus on koko uskon päämäärä (1 Piet 1:9)
    Evankeliumin palvelijat kehottavat, opettavat, julistavat ja toimivat sielujen pelastuksen tähden monin tavoin. (Apt 16:17, 2:40, 1 Kor 9:22, 2 Tim 2:10)

    Luomakunta lankesi syntiin, mutta Jumala ei tuhonnut maata. Taivaassa laaditiin pelastussuunnitelma ja Jumala lähetti Poikansa pelastamaan maailman. (Joh 3:16)
    Jumala ei ole ollut koskaan armoton, vaan on aina ilmaisuut rakkautensa ja osoittanut pitkämielisyytensä luotujaan kohtaan ihmisen pahuudesta huolimatta kautta ihmisen koko historian.

    Milloin lopun ajan ihmisellä on pelastuksen hetki?
    Pelastuksen päivä on nyt heti tänään! (2 Kor 6:2)
    Jumala kutsuu jokaista ihmistä kääntymykseen ja armonsa piiriin useasti ihmisen elämän aikana Hengen puhuttelulla joka nuhtelee synnistä ja muistuttaa Jumalasta. Tämä on Jumalan pitkämielisyyttä. (Ilm 22:17)
    Ihminen voi itse vapaan valintansa mukaan valita ikuisen kohtalonsa kääntyykö, vai pysyykö katumattomana ja kääntymättömänä. Jokaisen ihmisen tulisi ymmärtää että vain oikea ja vakaumuksellinen Raamatun Jeesuksen usko voi tehdä ihmisen onnelliseksi.
    Vain uskon hedelmillä on siunausta ihmiskunnalle. Ihmisen opit ja filosofiat eivät voi ihmisen tarpeita tyydyttää ja ratkaista maailman ongelmia.

    Syntimme voidaan antaa anteeksi vain Jeesuksen Kristuksen ansioiden perusteella.
    Monet ajattelevat pystyvänsä teoillaan ansaitsemaan armon, eivätkä tunne tarvitsevansa Kristuksen uhriveren ansiota. He erehtyvät ja pysyvät tuomion alaisina.
    Jumalan edessä me emme voi ansaita mitään, ja olemme siksi ihmisinä kaikki samanarvosia Jumalan edessä. Tämä on suurta Jumalan oikeudenmukaisuutta syntistä ihmistä kohtaan.

    Ihminen on vapaa tekemään vapaan valintansa hylkääkö vai hyväksyykö Jumalan rakkauden armotarjouksen. Jumala odottaa vapaaehtoista rakkauttasi. (Ilm 7:10, 19:1)

    Äänestä

Niin... kukapa oikea kristitty, eipäs sellaista taida olla. Raamattu puhuu että kaikki ovat kelvottomia ja pois poikeneita. Sanoo senkin että petollinen on ihmissydän yli kaiken.
Ei ihminen itsessään taida kelvata Jumalalle.

(Olisiko hyvä lähtökohta jos jossain lopussa keskusteluissa päätyisimme evankeliumiin?)....:)

Äänestä

Rauhantervehdys Sinulle

Minulle rakkain Raamatunlause on tällä hetkellä ollut jo pitkään Ilm 14:12.

Ajattele, yhden jakeen avulla ja turvin voit löytää perille.
Koko Raamattu on tiivistetty tässä yhteen jakeeseen.
Jae opettaa ketkä ovat lopun aikana pyhiä ihmisiä!

Ilm 14:12 muistaa aian ja jos siinä hiukankin tingitään, niin etsintä jatkuu.

Jumalan siunausta Sinulle
Jari

http://www.media7.fi/raamattuopisto

Äänestä

Toivon totisesti että emme ole sellaisia, jotka tekevät Jumalasta oman kuvansa näköisen, omien toiveittensa ja pyyteittensä täyttäjän. Tuntuu vain joskus, että haluamme muokata lähimmäisestämme omien näkemystemme kopioita. Epäilen, että meistä kukaan täysin tuntee ja tietää Jumalaa vaikka kovin varma onkin siitä millainen tulisi olla kelvatakseen Hänelle. Kyllä ihminen voi olla raamatunlause automaatti mutta millainen todistus hän sellaisenaan on ympristölleen. Onhan Jumala rakastanut meitä ensin....

Äänestä
  • Ehkä meidän olisi syytä kohdata tämä meidän suuri ja ääretön Jumala, jotta näkisimme oikeassa suhteessa kaikki asiat. Etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan..
    Minä omalta osaltani etsin joka päivä Herran kasvoja. Ja odotan Herrani ilmestystä. Olisiko tämä sitä oikeaa ?

    Äänestä

  • kulkija123 kirjoitti:

    Ehkä meidän olisi syytä kohdata tämä meidän suuri ja ääretön Jumala, jotta näkisimme oikeassa suhteessa kaikki asiat. Etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan..
    Minä omalta osaltani etsin joka päivä Herran kasvoja. Ja odotan Herrani ilmestystä. Olisiko tämä sitä oikeaa ?

    Samoilla jäljillä minäkin. Nöyränä olen joutunut useasti pysähtymään Herrani edessä ja tietämättömyyteni tunnustanut tai on myös tiedon paisuttama olemukseni joutunut romahtamaan. Kullakin meillä on kilvoittelunsa ja ratansa kierrettävänä. Kunhan muistamme että kilparadalla kuljemme kukin omaan tahtiimme. Ja voittopalkinto odottaa yhä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lappuliisa kirjoitti:

Kuka meistä on oikea kristitty ja millä kriteereillä. Kuka meistä on Jumalalle kelpaava ja kuka ei? Kertokaapa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu