Lihavat demarit suuttuneet?

Kylläpä se Ahon ehdotus ottaa koville. Ahohan ei puhunut lisämaksuista huonot elintavat omaaville, vaan jonkinlaisesta bonusjärjestelmästä hyvät elintavat omaaville. Jos tämäkin on liikaa, niin ihmetellä sopii.

Ajatus elintapojen mukaan määräytyvistä sairausvakuutusmaksuista olisi kyllä sekin hyvä. Esim. alkoholiveroa voitaisiin laskea, ja verokilpailu Viron kanssa loppuisi.

Toinen ajattelemisen arvoinen idea olisi läskivero, jossa vuosittaisilla mittauksilla liian korkean painoindeksilukeman tai liian suuren rasvaprosentin omaavat joutuisivat maksamaan tuloihin sidotun läskiveron. Järjestelmä kannustaisi pitämään kunnostaan huolta, ja vähentäisi terveydenhuollon menoja.

Nykyjärjestelmässähän kunnostaan huolta pitävät maksavat joidenkin sikailun. Olisi ihan oikein, että omasta kunnon ylläpitämisestä pistettäisiin kantamaan edes vähän vastuuta.

Tässä asiassa on turha huutaa sosiaalivaltiota apuun, koska tilanne on elintapasairauksien kohdalla täysin itseaiheutettu.
10405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juu rakennetaan vaan verovaroilla golfkenttiä tai jäähalleja, jonne ei sitten tavallisia kansalaisia edes lasketa.

Äänestä
  • Saatavilla rahoillahan voitaisiin esimerkiksi tukea nuorisoliikuntaa, alentaa liikuntapalveluiden käyttömaksuja tai vaikka alentaa sairaaloiden käyntimaksuja, palkata lisää hoitohenkilökuntaa jne. Minusta se olisi oikeudemukaista.

    Äänestä

Lauantaimakkara on halvempaa kuin kevyt kinkku. Ja jos lopetetaan agraareille tyhjien tukiaisten syytäminen ja laitetaan nekin oikeisiin töihin talveksi. Jopas riittää rahat terveydenhuoltoon, eikä ole tämä lupposakki elätettävänä!! Älkää äänestäkö Kepua vaaleissa!!!!!

Äänestä

  • Itselläni opiskelijana on vuokran jälkeen käteen jäävän parinsadan euron kuukausibudjetilla varaa syödä hyvin ja terveellisesti. Tahtokysymys se on. Toisekseen maataloustuet alentavat ruoan hintaa, ja mahdollistavat näin terveellisen ruokailun aidosti köyhillekin.

    Ei omasta laiskuudesta kannata kepulaisia syyttää.

    Äänestä

  • Työttömyyskorvaukset ja sosiaaliluukun voisi lopettaa marjanpoiminta-ajaksi!

    Äänestä

  • väestöstä! kirjoitti:

    Työttömyyskorvaukset ja sosiaaliluukun voisi lopettaa marjanpoiminta-ajaksi!

    RAHAA BUSSILIPPUUN,
    EIKÄ EDES RAHAA POLKUPYÖRÄN KORJAAMISEEN.
    MATKAA LÄHIMPÄÄN METSÄÄN 15 KM.

    Äänestä

...seuraavaa. Eikös se Lappi ole kepulaisten vankkaa kannatusaluetta?

Oulun yliopiston viestintäpalvelut 18.2.2005


Lappilaisten elinaika pidentynyt ja terveydentila parantunut

Lappilaisten terveys on viime vuosina kehittynyt myönteiseen suuntaan. Tärkein yksittäinen terveyden vaaratekijä Lapissa on tupakointi, joka lisää useiden vakavien sairauksien vaaraa. Tupakointi voi myös osaltaan selittää kuntien välisiä terveyseroja, jotka ovat Lapissa suuret. Terveysongelmat keskittyvät Kemin kaupunkiin ja Keski-Lappiin.

Oulun yliopiston kansanterveystieteen ja yleislääketieteen laitos on yhteistyössä useiden muiden tutkimuslaitosten kanssa laatinut Lapin väestön terveyttä selvittävän katsauksen. Katsauksessa käsitellään elinolosuhteita, elinaikaa, kuolleisuutta, syöpäsairastavuutta, työkyvyttömyyttä ja tapaturmia.

Lapin miesten elinaika on pidentynyt 1960-luvun alusta 1990-luvun loppupuoliskolle 7,9 vuodella 72,6 vuoteen (aiemmin 64,7 vuotta). Naisten elinaika on pidentynyt 7,7 vuodella 80,2 vuoteen (aiemmin 72,5 vuotta). Lappilaisten elinaika on pidentynyt suunnilleen saman verran kuin muiden suomalaisten. Lapin miesten elinaika on kuitenkin vajaan vuoden ja Lapin naisten 0,1-0,7 vuotta maan keskitasoa lyhempi.

Elinaikaa lyhentävät Lapissa ennen kaikkea sepelvaltimotauti, syöpä ja väkivaltaiset kuolemat, kuten tapaturmat ja itsemurhat. Kuten koko maassa, sepelvaltimotauti on Lapissa vähentynyt 1970-luvulta alkaen mutta pysynyt maan keskitasoa yleisempänä. Liikennekuolemat ovat Lapissa vähentyneet 1970-luvulta alkaen. Kuitenkin ne olivat vielä 1990-luvun lopulla selvästi yleisempiä kuin Suomessa yleensä.

Miesten itsemurhat ovat Lapissa lisääntyneet 1960-luvulta alkaen ja ovat nykyisin kolmanneksen tavallisempia kuin suomalaisilla miehillä keskimäärin. Sen sijaan naisten itsemurhakuolleisuus on Lapissa maan keskitasoa.

Sepelvaltimotaudin vaaratekijöitä on Lapissa suhteellisen paljon verrattuna maan muihin alueisiin. Veren kokonaiskolesteroliarvo on korkeampi kuin muualla ja verenpainetaso hiukan korkeampi. Tupakointi on yleisempää kuin useimmilla muilla alueilla. Myös Lapin naiset tupakoivat suhteellisen paljon ja tupakointi on yleistä Lapin koululaisten keskuudessa.

Alkoholia lappilaiset kuluttavat likimain saman verran kuin suomalaiset yleensä. Myöskään lappilaisten ravinnonkäytössä ei havaittu eroja muuhun maahan verrattuna. Ainoastaan pannukahvia käytetään Lapissa suhteellisen paljon. Pannukahvi nostaa veren kolesterolitasoa ja lisää siten sepelvaltimotaudin vaaraa.

Sairaudesta johtuva työkyvyttömyys on Lapin miehillä ollut 1980-luvulta alkaen 13-27 prosenttia yleisempää kuin maassa keskimäärin. Naisten työkyvyttömyys on ollut valtakunnan keskitasoa. Tärkeimmät työkyvyttömyyttä aiheuttavat sairaudet ovat mielenterveyshäiriöt, tuki- ja liikuntaelinten sekä verenkiertoelinten sairaudet.

Katsauksessa esitetyt tulokset antavat perustan lappilaisten terveyden jatkotutkimuksille ja terveyden edistämistoimille. Useiden terveysongelmien taustalla on suotuisan kehityksen viivästyminen.

Lapin terveyskatsaus on tehty Lapin ja Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirien toimeksiannosta. Osa katsauksesta perustuu kansalliseen Kansanterveyslaitoksen Finriski-tutkimukseen, jossa Lappi oli ensimmäistä kertaa mukana vuonna 2002. Lapin Finriski-tutkimuksen rahoittamiseen ovat osallistuneet Lapin ja Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirit.

Tulokset on julkaistu julkaisussa Lapin terveyskatsaus (toimittaneet Simo Näyhä ja Mauri Laakso. Oulun yliopiston kansanterveystieteen ja yleislääketieteen laitos. Tutkimus 3/2005).

Lisätietoja:
professori Simo Näyhä puh. (08) 537 5671
lääketieteen lisensiaatti Mauri Laakso puh. (08) 537 5643
Oulun yliopiston kansanterveystieteen ja yleislääketieteen laitos

Äänestä
  • Ehkä jopa punaisin?

    http://www.kemi.fi/kanslia/vsuhde.htm

    Muuten lappilaiset ovatkin keskimääräistä suomalaista terveempiä.

    Pointti avauksessa oli se, että juuri demarit rääkyivät Ahon ehdotusta vastaan.

    Äänestä

  • hyväkuntoinen kepulaisprovo kirjoitti:

    Ehkä jopa punaisin?

    http://www.kemi.fi/kanslia/vsuhde.htm

    Muuten lappilaiset ovatkin keskimääräistä suomalaista terveempiä.

    Pointti avauksessa oli se, että juuri demarit rääkyivät Ahon ehdotusta vastaan.

    ...on silti selkeästi kepulaisvaltainen alue. Ja tukimuksen mukaan yksi suomen huonokuntoisimmista väärinstä elintavoista johtuen. Elikkä Aho antaa kepulaisille taas vähän kyytiä! :-D

    Wiljami

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyväkuntoinen keskustalaisp... kirjoitti:

Kylläpä se Ahon ehdotus ottaa koville. Ahohan ei puhunut lisämaksuista huonot elintavat omaaville, vaan jonkinlaisesta bonusjärjestelmästä hyvät elintavat omaaville. Jos tämäkin on liikaa, niin ihmetellä sopii.

Ajatus elintapojen mukaan määräytyvistä sairausvakuutusmaksuista olisi kyllä sekin hyvä. Esim. alkoholiveroa voitaisiin laskea, ja verokilpailu Viron kanssa loppuisi.

Toinen ajattelemisen arvoinen idea olisi läskivero, jossa vuosittaisilla mittauksilla liian korkean painoindeksilukeman tai liian suuren rasvaprosentin omaavat joutuisivat maksamaan tuloihin sidotun läskiveron. Järjestelmä kannustaisi pitämään kunnostaan huolta, ja vähentäisi terveydenhuollon menoja.

Nykyjärjestelmässähän kunnostaan huolta pitävät maksavat joidenkin sikailun. Olisi ihan oikein, että omasta kunnon ylläpitämisestä pistettäisiin kantamaan edes vähän vastuuta.

Tässä asiassa on turha huutaa sosiaalivaltiota apuun, koska tilanne on elintapasairauksien kohdalla täysin itseaiheutettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu