Heipat!
Ollaan juurikin muutamassa uuteen kotiin. Tavan mukaan pikkuvessassa on ihanainen loisteputkivalaisin pistorasialla. En voi kestää näitä, anteeks vaan kaikki käytännöllisyyden nimeen vannovat ihmiset!
Haluankin nyt vaihtaa tilalle pallolampun ja erillisen pistorasian. Mitä täytyy ottaa huomioon, onko tietoa kellään? Täytyykö asiasta infota isännöitsijälle tms. Kyseessä ei siis ole mikään suihkutila, kaakelitkin loppuu rinnan kohdalle. Onkohan kallista puuhaa, tarvitaanko sähkäri, vai voiko hoitaa itse? Mies on tehnyt joitakin sähköasennushommia itse ja hengissä ollaan vielä ;D.
Vessan loisteputkivalaisimen vaihto
7
1654
Vastaukset
- seponseponseppo
Tokihan asennuksen voi itse tehdä jos tietää varmasti osaavansa homman mutta jos menee kokeilu asteelle ja tarvii pelätä henken lähtöä niin ei kannata alkaa vahva sähköllä leikkimään. Ja sitten vielä jos itse teet niin vakuutus ei korvaa jos mökki palaa itse tehtyjen virheellisten asennusten vuoksi tai jos joku kuolee niihin virityksiin niin sitten voi olla vähän tukalat paikat tällä kotisähkärillä.
Ihan mielenkiinnostakin kyselisin että mitä tarkoitat tuolla pallolampulla?- Pallolamppu
Pallolampulla tarkoitin näitä perinteisiä funkistyylisiä lasipallukoita, myös Ikeassa näytti olevan aikas makee pallukka, jossa oli fiini metallikanta.
Sähkärihommaa kyselin lähinnä siksi, että tuntuu nykyään olevan kiven alla saada alan ihmisiä tekemään jotain "pikkuhommia". Esim. älä edes haaveile, että putkimies haluaa tulla vaihtamaan keittiönhanasi jollet osta häneltä törkyhintaista orasta ja vaihda myös kylppärin ja saunan hanat samalla. Mielellään myös anopin hanat.
- Jokujoku
Haluat maksaa siitä, että vessassasi on mahdollisesti nykyistä himmeämpi ja huonolaatuisempi valaistus? Kunhan vain loistevalaisimen muovikupu ei ole kellastunut, kannattaa vain vaihtaa tilalle parempilaatuinen loisteputki. (tämähän on vain oma mielipiteeni)
- Pallolamppu
Loisteputket on kaameita paitsi sairaalassa leikkaussalissa. Siksi haluan vaihtaa sen. Ukko on tähänkin asti pystynyt lukemaan teknarinsa 60 wattisen pallolampun valossa, ei ole ainakaan vielä tarvinnut fikkaria avuksi.
- Nimetön Keravalla
Pallolamppu kirjoitti:
Loisteputket on kaameita paitsi sairaalassa leikkaussalissa. Siksi haluan vaihtaa sen. Ukko on tähänkin asti pystynyt lukemaan teknarinsa 60 wattisen pallolampun valossa, ei ole ainakaan vielä tarvinnut fikkaria avuksi.
Onko loisteputkessa kamalaa ulkomuoto vai sen tuottama valo? Valon värin voi korjata parempilaatuisella putkella ja välkynnän vaihtamalla elektronisen säätimen. Ulkonäölle taas ei ole varmaan muuta tehtävissä kuin vaihto toisentyyppiseen lamppuun.
Muista kuitenkin, että koska kyseessä on isompi muutostyö, joudut samalla asennuttamaan vikavirtasuojan, mikäli vessa ei aiemmin ole ollut vikavirtasuojan takana. (http://www.tukes.fi/sahko_ja_hissit/faq/kylpyhuoneen_sahkoasennukset_kaytanto.html)
Näin ollen valaisiminen vaihdolle tulee aika reippaasti hintaa. - lukemiseen
Nimetön Keravalla kirjoitti:
Onko loisteputkessa kamalaa ulkomuoto vai sen tuottama valo? Valon värin voi korjata parempilaatuisella putkella ja välkynnän vaihtamalla elektronisen säätimen. Ulkonäölle taas ei ole varmaan muuta tehtävissä kuin vaihto toisentyyppiseen lamppuun.
Muista kuitenkin, että koska kyseessä on isompi muutostyö, joudut samalla asennuttamaan vikavirtasuojan, mikäli vessa ei aiemmin ole ollut vikavirtasuojan takana. (http://www.tukes.fi/sahko_ja_hissit/faq/kylpyhuoneen_sahkoasennukset_kaytanto.html)
Näin ollen valaisiminen vaihdolle tulee aika reippaasti hintaa.Eikös kyse ollut vessasta eikä kylpyhuoneesta? Eli vikavirtasuojaa ei vaadita.
- 3PIUHAA
lukemiseen kirjoitti:
Eikös kyse ollut vessasta eikä kylpyhuoneesta? Eli vikavirtasuojaa ei vaadita.
Kyseessä on valaisimen liittäminen nk.sokeripalaan,eli riviliittimeen.Työn voi tehdä itse,valaisimessa on 2 tai 3 johdinta jotka siis kytketään riviliittimeen joka löytyy nyt seinässä olevan loisteputkivalaisimen takaa.Sähköt pois sulakekaapin pääkytkimestä,koetinkynällä tarkistus että jännitettä ei ole.Vanha valaisin irti ja uusi kiinni.Vikavirtasuojaa et tarvitse.
Jos epäilet osaatko,älä tee vaan teetä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324611Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152588Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252425Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su552317- 321787
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321611Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731496Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?501295- 661294
- 821241