Millainen tämä Sellon puoleinen Leppävaara on alueena niiden mielestä jotka siellä asuvat tai muuten tuntevat aluetta? Olemme mieheni kanssa katselleet sieltä asuntoa ja olemme käveleskelleet alueella ja ainakin vaikuttaa varsin viihtyisältä ja rauhalliselta... Mitä sanovat muut?
Pohjois-Leppävaarasta olen jo kuullut ihan tarpeeksi, joten siitä en tarvitse niitä samoja juttuja enää...
Pohjois-Leppävaarasta olen jo kuullut ihan tarpeeksi, joten siitä en tarvitse niitä samoja juttuja enää...
Vastaukset 11
Vanhimmat
..niin vaikket halunnut pohjoisesta kuulla, niin kerron kuitenkin, että me viihdyimme siellä oikein hyvin ja rauhallista oli. Luultavasti kun kuitenkin olet kuullut vaan jotain negatiivista gallerian hörhöistä..
Niitäpä juuri mutta sitten myös näitä vastakkaisiakin juttuja. Samaa juupas-eipäs-juttua kun Aurinkolahti-keskustelut ;)
kuka käskee viettää aikaansa siellä Läkkisepäntorilla ? !!
Tämä P-Lepuski on asuinpaikkana ihan Ok ! Minulla ei ole ikinä ollut mitään harmia näistä huumehörhöistä tai juopoista. Ne majailevat siinä torilla, eivät seikkaile etenpänä.
Etelä-leppävaarassa tykkään asua. Kaikki palvelut lähellä varsinkin tuon sellon kakkosvaiheen valmistuttua. Pohjois-leppävaarassakaan mitään vikaa ollut silloin kun siellä vielä vähän aikaa sitten asui. Ihan rauhallista oli, ei häiriötekijöitä lähimainkaan. Ja se on totta että ei siellä läkkitorilla tarvitse pyöriä, pysy poissa sieltä niin ei tarvitse hörhöjä nähdä :)
Neljässä kaupunginosassa Helsingin puolella ja nyt asuttu pari vuotta E-Leppävaassa ja viihdytty hyvin. Asuinrakentamisesta 4/5 valmistunut ja kun Alberganespankin vielä saisivat viimeisteltyä niin alkaisi näyttää valmiimmalta.
Lapsille kavereita ja palvelut senkun paranee. Helsingin keskustaan 12 minuuttia. Hyvät lenkkimaastot minne ilmansuuntaan hyvänsä lähtee. Kaupungin nettisivuilla (espoo.fi - espoon palvelut - kaupunkisuunnittelukeskus - projekteja) on infoa Etelä-Leppävaarasta.
Mekin kateltiin kämppää Etelä- ja Pohjois-Leppävaarasta. Päädyttiin kuitenkin kehän toiselle puolelle (Perkkaalle) koska:
-Pohjois-Leppävaara on rakennettu 80-luvulla ja se siellä on nyt paljon nuorisoporukoita. Hintataso on melko korkea.
-Etelä-Leppävaara on viihtyisähkö, mutta minun makuuni hieman liian tiheästi ja matalasti rakennettu. Lisäksi hinnat ovat koko seudun korkeimpia.
-Puustinmäessä hintataso on hieman edellisiä matalampi, mutta 60-luvun alueena monessa talossa suuret remontit läähättävät niskaan.
Perkkaasta:
Perkkaalle ei pysty muuttamaan jos 70-luvun arkkitehtuuri oksettaa.
Hyviä puolia on huomattavasti järkevämmät hinnat, matalat asuinkustannukset, laajat ulkoilualueet, avarat näkymät jos asuu korkealla, Perkkaanpuisto lapsille, mukavat ihmiset.
Perkkaa on "syntynyt uudestaan" verrattuna 10 vuoden takaiseen tilanteeseen (Pohjois-Leppävaara on nyt siinä tilassa). Nykyään alueella asuu paljon nuoria lapsiperheitä ja toisaalta paljon 50-60 vuotiaita rauhallisia alkuperäis-Perkkaalaisia.
Perkkaa ei ole läpikulkupaikka. Sen läpi ei voi ajaa autolla joten lapset voivat juosta vapaana :)
Koulu on lähellä, päiväkoteja on paljon ja Sello on sopivan matkan päässä.
Käykää huvikseen katsomassa vaikka tuota kämppää:
http://www.oikotie.fi/realestlist?exit=aptinfo_fromsearch&id=1014700
Kotoisin stadista. länsi helsingistä, ei kaukana leppävaarasta. Lepuski on länsihelsinkiä. Hyvä paikka jos on kaupunkilainen. Juntit ja oululaiset ja turkulaiset älkää vaivautuko, kun vieraskielinen ihminen tai ruuhka teitä ahdistaa. Yhteydet ja palvelut erinoamisia.
Länsi-Helsingissä maksetaan 300-400t äänieristämättömistä kerrostaloasunnoista, jotka 1950-1960 rakennettu aravalla. Silloin oli jengitappeluita ja mm. Munkkivuoren ostarilla tapettiin joku 70-l. Nykyään mainitussa elo on mummovoittoista. Leppävaara on viriilein lähiö mitä missään. Lähellä asuttu 10v.
Täällä joku kirjoitti 2005 että niin ihanan rauhallista.
Nyt on ehkä toinen ääni kellossa. Sellon ympärillä kuhinaa ja paljon ulkomaalaisia.
Läkkitorilla epämääräistä sakkia. Huumeneulojen poistopiste oli lähellä läkkitoria, en tiedä onko jo siirretty muualle.
Ainakin saa tuntea olevansa kuin sillit suolassa, ja ilkivalta- ym teot ovat arkipäivää, mutta niin ovat muuallakin.
En muuttaisi sinne kovinkaan mielelläni.
Täällä Leppävaarassa 13 vuotta asunut rohkea eläkeläisrouva kertoo omasta asumisestaan nykyaikaisessa Leppävaarassa.
https://youtu.be/RSvz2Pc7kao?t=3132
Asunut lähes 20 v. Etelä-Leppävaarassa ja hyvin viihtynyt, ei pelkästään hyvien yhteyksien, monipuolisten palveluiden ja ulkoilumahdollisuuksien takia. Nyt perheemme on kuitenkin muuttamassa pois ja tiedän, että Etelä-Leppävaaraa tule vielä kaipaamaan.
Kohta ihan täys ghetto.