JUMALA ON SUURI!

Heh, seuraavaksi tulee pikkupikku maanjäristys San Fransiscoon...
Päällikkö, jos sellaista on? antaa kunnon höykytystä?

Jenkkilä tuhoutuu, enkä tasan tarkkaan itke kyyneltäkään;)

9

887

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuri..

      Jos jenkkilä joskus tuhoutuu tai edes heikentyy merkittävästi niin euroopassa itketään, ei vaan suorastaan ulvotaan itkusta ja myös kauhusta.

      Viestisi on kuitenkin niin lapsekas, etten itkun aihetta katso tarpeelliseksi edes yrittää sinulle selventää.

      • Suomihan tarvisee turvallisuustakuita? Tarvitseehan?

        Montako miestä suomi pystyy mobilisoimaan lyhyessä ajassa? Nykyään naisetkin mukaan laskien...

        Paskat turvallisuustakuista, suomi kykenee edelleen lähettämään pitkin mettiä niin paljon porukkaa, että tänne hyökkääminen on taktisesti älytöntä.

        Toi nyt on tollasta koksujen kitinää... Piste!


      • ......
        MaxBad kirjoitti:

        Suomihan tarvisee turvallisuustakuita? Tarvitseehan?

        Montako miestä suomi pystyy mobilisoimaan lyhyessä ajassa? Nykyään naisetkin mukaan laskien...

        Paskat turvallisuustakuista, suomi kykenee edelleen lähettämään pitkin mettiä niin paljon porukkaa, että tänne hyökkääminen on taktisesti älytöntä.

        Toi nyt on tollasta koksujen kitinää... Piste!

        hehe onko siitä hyötyä vaikka omaa maata pystyiskin puolustamaan jotenkin kun muualla paska valuu niskaan ja suomessa pitäisi 5miljoonainen kansa ruokkia männyn kävyillä ja jäkälällä käyttäen tietysti hevosia kulkuneuvoina.


    • pikkuisen...

      itkeä.
      Et koskaan tiedä, kuinka sanasi kopsahtaa omaan nilkkaasi.

    • Kyynikko

      kuinka paljon nyt itketään jenkkien puolesta ja näytetään tulvakuvaa? Paljonko filmiä näytettiin Bangladeshista, tai mainittiinko jo entisestään surkeassa tilassa olevan Sierra Leonen tulvia? Ko maissa yhteiskunnalla ei ole mitään mahdollisuuksia auttaa tai pelastaa jäseniään, toisin kuin esim juuri Yhdysvalloissa. Silti Yhdysvaltain "tuhoista" kerrotaan mitä suurimmalla tarkkuudella, kun köyhimpien maiden tapahtumat ohitetaan olankohautuksella ja uhrit lasketaan korkeintaan 10.000 tarkkuudella, malliin "yksi kymmenentuhatta, kaksi kymmenentuhatta, kolme kymmenentuhatta, jne".
      Ja lisäksi: kuka näistä huono-osaisimmista uhreista tuolloin välitti? Ei kukaan. Aasiankaan aiempi tulvakatastrofi ei olisi kiinnostaneet ketään paskan vertaa, jos eurooppalaisia yms "ylempirotuisia" ei olisi siellä rantalomaillessaan kuollut. Tätä on turha kenenkään kiistää.
      Sama juttu WTC:n kanssa: muutama tuhat ihmistä kuoli, "koko maailma" yhtyi valitusvirteen ja poraamiseen, WTC:n "vuosipäivää" vietetään ympäri maailmaa, ym sontaa. Ruandassa hutut tappoivat tutseja 10.000 henkilön päivävauhtia, Kongossa tapetaan ja raiskataan naisia ja lapsia myös pakolaisleireissa urakkatahtiin, muutama miljoona lasta kuolee ripuliin yms hoidettavissa oleviin tauteihin Afrikassa vuosittain, Venäjä terrorisoi Tshetsenian siviiliväestöä "isännän oikeudella", vain muutaman tragedian mainitakseni, ja kuitenkin: ketä nämä kiinnostavat, nousevatko liput ympäri maailmaa puolitankoon näiden tapahtumien takia, yhtyvätkö ihmiset kansanliikkeeksi näiden tapahtumien uhreja auttaakseen? Kysyn vaan. Kyllä nyt "ylempi rotu" pitää kiinni "ansaitusta asemastaan" ja nuolee haavottuneiden perseitä.

      Tällaisia huomiota olen tehnyt epäillen, etten pahemmin väärässä ole...

      • heinh-5r

        jossa hän toteaa että tämä katastrofi oli al kaidan terroristien tekoja


    • jopa on

      Älkääs nyt poppamiehet mesoko.

    • Herra

      Kyllä minä olen suuri. Mitäpä sitä kieltämään.

      HERRA

      • kovin suuri

        Herrojen aika on ohi. Onneksi et ole kuitenkaan Jumala, vaan pelkkä hörhö "herra".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1766
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      40
      941
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      916
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      821
    5. 60
      668
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    7. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      53
      578
    8. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      571
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      547
    Aihe