Jos kerran joku helvetti olisi olemassa,miksi se olisi ikävä paikka?Miksi Saatana haluaisi kiusata ihmisiä jotka ovat hänen puolellaan?Eikö hän näin pelaisi jumalan pussiin pelottelemalla ihmisiä noudattamaan tämän käskyjä?Luulisi,että iso S mieluummin järjestäisi helvettiin hyvät olot jotta saisi enemmän synnintekijöitä.
En usko mihinkään satuihin taivaasta ja helvetistä,mutta tällainen mytologinen logiikkavirhe huvittaa.
En usko mihinkään satuihin taivaasta ja helvetistä,mutta tällainen mytologinen logiikkavirhe huvittaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On kyllä hyvä pointti! Saanen lainata sinua joskus :)
Saatana on itsekin helvetissä ja se on myös alunperin valmistettu häntä ja hänen enkeleitään varten. Koska se on lopullinen tuomio kaikille, siellä ei ole kivaa. Toistaalta - vaikka Saatana hallitsisi siellä, kyseessä on itse pahuus joka ei todellakaan tahdo mitään hyvää kellekään. Vaan pettää, juuri tämäntapaisilla ajatuksilla.
Sinäkö sen päätät, mitä siellä tehdään ja millaista siellä on?
"Kyseessä on itse pahuus"
Kuullostaa ihan joltain natsitason propagandalta.
Tehdäänkö siellä uskovaisten mielestä pahoja asioita? Irtoseksiä, viinaa, katsotaan telkkaria..
>>siellä ei ole kivaa
Tuskinpa. Maallinen elämä on hyvin erilaista kuin tuonpuoleinen ja siksi on vaikeaa sanoa mitä tehdään taivaassa tai helvetissä - se jää nähtäväksi. Enemmän kyse on kuitenkin olotilasta: Helvetissä ei ole kivaa siksi että siellä tehtäisiin uskovien mielestä pahoja asioita, vaan siksi että se on rangaistuksen paikka. Ja siellä kärsii pääpaholainen itsekin kaikkein eniten. Viinat ja televisiot voidaan varmaankin unohtaa siis samantien.
Miksi rangaistus on ikuinen, jos synnit ovat kertaluonteisia. Mitä oikeudenmukaisuuden ja oikeamielisyyden jumala siitä sanoo?
Sehän on enemmän kosto, koska rangaistuksen tarkoitus on opettaa pahantakijä paremmille tavoille. Helvetin ikuisuus on lähinnä sadistinen kosto...Ja ruokkii joidenkin ihmisten pöyhkeyttä luulla olevansa muita parempia ja toimitella toisia helvettiin.
Pahuutta on toki olemassa, mutta empä usko että pahinkaan meistä ikuisesta piinasta mitään oppii ja maailmankaikkeus siitä jotenkin hyötyisi.
Vihollisen suurin valhe ihmisille on, ettei helvettiä ole olemassa, eikä mitään kärsimystä ole kuoleman jälkeen. Vihollinen valehtelee ihmisille olevansa ystävä ja avunantaja...jos teet sitä ja tätä saat valtaa ja kunniaa. Kun saatana on saanut ihmisen valtaansa, ihminen on voimaton tämän edessä. Ihminen on kahlittu sen pahuuteen ja siitä ei pääse irti kuin Jumalan rakkauden avulla. Ihminen joka joutuu helvettiin ei varmasti saa mitään saatanalta, vaan saatana nauraa näille tyhmille päin naamaa ja pilkkaa heitä. Saatana on valheiden isä, pysykää siis Jumalan rakkaudessa että teille hyvin kävisi! Siunausta!
http://www.netmission.fi/srk/seinajoki/elamanvirta03/elamanvirta_3.PDF